Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Radosław Roszkowski, starosta prudnicki oraz Adam…
2021-07-28, 18:39 Autor: Jan Poniatyszyn

Radosław Roszkowski, starosta prudnicki oraz Adam Szlęzak, prezes spółki Optima Medycyna, o dramatycznie malejącej frekwencji zgłaszających się do szczepień przeciw COVID -19

Szczepienia [fot. Marcin Skomudek]
Szczepienia [fot. Marcin Skomudek]
Działalność Punktu Szczepień Powszechnych podsumowano w Prudniku. Pesymistyczne są dane starostwa i służb medycznych. Wyraźnie w tym powiecie spadło zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID -19.
- Organizacyjnie szczepienia poszły nam bardzo dobrze - powiedział Radosław Roszkowski, starosta prudnicki. – Nie było kolejek. W komfortowy sposób można było zaszczepić się w naszym PSP. Natomiast ogromna część populacji powiatu prudnickiego nie jest zaszczepiona. Sytuacja wygląda bardzo źle. Na miejscu rządzących naszym krajem - ministra zdrowia, czy premiera – rozważyłbym potrzebę szczepień obowiązkowych dla całej populacji ludności. Wyszczepienie 90 procent ludności umożliwi nam osiągnięcie tzw. odporności stadnej, co pozwoli uniknąć kolejnych lockdownów i niszczenia gospodarki. Byłbym tutaj bardzo stanowczy i postulował rozwiązania bardzo radykalne, ale jednak skuteczne finalnie. W mojej ocenia niezaszczepionych jest wielu nauczycieli. Zdarzają się również niezaszczepieni lekarze. Tego już w żaden sposób nie potrafię zrozumieć. W pierwszej kolejności obowiązek ten należy wdrażać w grupach zawodowych, które mają największy kontakt z dużą populacją obywateli. Docelowo temu obowiązkowi powinni podlegać wszyscy.

- W Prudniku szczepimy w dwóch obszarach – mówił Adam Szlęzak, prezes Optima Medycyna w Opolu. – Pierwszy to jest POZ, który funkcjonuje w oparciu o przychodnie lekarskie. Drugi obszar jest to Punktu Szczepień Powszechnych organizowany przez samorząd. Utrzymujemy gotowość PSP. Takie jest uzgodnienie ze starostą. Nie chcemy likwidować tego punktu mimo dramatycznego spadku zainteresowania szczepieniami. Mamy pełną świadomość, że większość mieszkańców jest niezaszczepiona i potrzebuje mieć miejsce, żeby się zreflektować do tego, że czwarta fala pandemii nadejdzie. Szczepionka jest sprawdzona. Wbrew krążącym opiniom nie wywołała żadnych nieobliczalnych skutków. Zaszczepiliśmy dziesiątki tysięcy ludzi. Były pojedyncze omdlenia, były dwa wstrząsy. Pewnie wielu ludzi źle się czuło, ale z tego powodu nikt nie umarł. Na każde 10 tysięcy ludzi, którzy by zachorowali na covida, umierałoby od 200 do 500 osób. Taką mieliśmy statystykę. Jeżeli zaszczepiliśmy 20 tysięcy ludzi to mamy tego typu przełożenie na ocalałe osoby, które uniknęły najbardziej tragicznego skutku tej choroby. Ludzie może pójdą po rozum do głowy. Muszą sobie zdawać sprawę, że nieszczepieni stanowią dla siebie największą grupę ryzyka. Wszystkie ograniczenia, które będziemy mieli w kraju podczas czwartej fali epidemii, będą efektem ochrony niezaszczepionych osób. Dlaczego chcący zapobiegać tej chorobie będą dotknięci konsekwencjami nonszalancji, albo jakiegoś wyczekiwania osób, które mają inne zadnie na ten temat niż świat nauki?

Zobacz także

2021-10-28, godz. 09:57 Zuzanna Donath-Kasiura o trudnej sytuacji finansowej opolskich szpitali w wyniku pandemii i zwrotach pieniędzy do NFZ… - Odpowiedzi jeszcze nie ma, bo dopiero wczoraj zostały wystosowane pisma do premiera, ministra zdrowia, naszego wojewody, do wszystkich opolskich parlamentarzystów… » więcej 2021-10-27, godz. 17:05 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o jutrzejszych (28.10) obradach radnych Pan prof. Słodczyk, to bardzo znana postać nauki rozpoznawana nie tylko w Opolu ale i w kraju i na arenie międzynarodowej. To także organizator konferencji… » więcej 2021-10-27, godz. 12:18 Jacek Fior, radny Namysłowa z Koalicji Samorządowej o konflikcie radnych z burmistrzem - Trudno nam się podchodzi do tych sesji. Od lipca nic się nie zmieniło, burmistrz przy pomocy przewodniczących zwołuje sesje tylko w trybie nadzwyczajnym… » więcej 2021-10-27, godz. 08:59 Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu o stanie oświaty w czasie pandemii - Pierwszy lockdown, to szok i organizacyjny i sprzętowy po stronie szkoły i rodziców. Było to na zasadzie, niech każdy sobie radzi jak potrafi - powiedział… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia o sytuacji wyborczej w Czechach, Francji i na… W polityce międzynarodowej ostatnio dzieje się naprawdę dużo, a co ciekawe wiele z tych wydarzeń, które mają (lub będą miały miejsce w nieodległej przyszłości)… » więcej 2021-10-26, godz. 13:24 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Joanna Matlak i Piotr Gociek To obfita w wydarzenia polityczne końcówka października. W ubiegłym tygodniu odbyła się debata i dyskusja wokół praworządności w Polsce, europosłowie… » więcej 2021-10-26, godz. 09:35 Violetta Porowska o 107 inwestycjach, które będą realizowane na terenie Opolszczyzny w ramach pierwszej edycji Polskiego… - Na stole jest pół miliarda złotych dla całej Opolszczyzny. Można powiedzieć, że prawie wszystkie samorządy dostały dofinansowanie, czyli bezzwrotne… » więcej 2021-10-25, godz. 16:57 Mieczysław Wojtaszek o radzie ds. polityki senioralnej i programach dla seniorów, które mogą realizować samorządy - Przy wojewodzie powołano dziś 14 osób ds. polityki senioralnej - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Mieczysław Wojtaszek, dyrektor wydziału polityki… » więcej 2021-10-25, godz. 15:17 Lidia Ułanowska o deinstytucjonalizacji usług dla seniorów - Jak najwięcej usług dla seniorów powinno być w środowisku. To czas deinstytucjonalizacji usług – powiedziała w Popołudniowej Loży Lidia Ułanowska… » więcej 2021-10-25, godz. 16:42 Sławomir Kłosowski o 0,5 mld złotych na inwestycje dla opolskich samorządów z Polskiego Ładu - Nie byłoby tych pieniędzy gdyby nie to, że wnioski przygotowane przez samorządowców były na naprawdę wysokim poziomie – powiedział w Popołudniowej… » więcej
1213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »