Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Damian Szepelawy, ratownik medyczny z Nysy, o oczekiwaniach…
2021-07-21, 18:11 Autor: Jan Poniatyszyn

Damian Szepelawy, ratownik medyczny z Nysy, o oczekiwaniach i nierozwiązanych problemach tej grupy zawodowej

Damian Szepelawy [zdj. Jan Poniatyszyn]
Damian Szepelawy [zdj. Jan Poniatyszyn]
Mimo zapewnień rządzących nadal nieuregulowana pozostaje sytuacja ratowników medycznych. Chodzi o zarobki i uwarunkowania prawne dotyczące tej grupy zawodowej. Ministerstwo zdrowia zapewnia, że wynagrodzenia ratowników będą rosły. Trwają prace nad nowelizacją ustawy o zawodzie ratownika medycznego.
- Nasze postulaty od kilku lat są takie same - powiedział Damian Szepelawy, ratownik medyczny pracujący w Nysie. – Od kiedy zawiązał się Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych próbujemy ustabilizować własną sytuację zawodową, ustawową, wynagrodzeniową w Państwowym Systemie Ratownictwa Medycznego. Przede wszystkim uformowanie nas w systemie prawnym, czyli m.in. powołanie samorządu ratownictwa medycznego. Jednocześnie ważna jest stabilizacja finansowania tego ogniwa zabezpieczenia medycznego w kraju. Warunki pracy są zróżnicowane. Zależą od możliwości finansowych placówki, gdzie jesteśmy zatrudnieni. W tej kwestii nie ma stabilizacji ze strony państwa. Wszystko to zostało zrzucone na dyrektorów szpitali, czy jednostek, gdzie pracujemy. Oni odpowiadają za jakość i warunki pracy. Jako ratownicy medyczni przedstawiliśmy nasze oczekiwania płacowe. Sejm odrzucił poprawki do ustawy zgłoszone w Senacie. Wprowadza teraz ustawę o minimalnym wynagrodzeniu w służbie zdrowia. Pozbawia się nas dodatku, który komitet protestacyjny wyżebrał od ministerstwa zdrowia.

Brak oczekiwanych rozwiązań systemowych powoduje odejścia z tego zawodu i deficyt ratowników medycznych.

- Wielu ratowników przekwalifikowuje się. Rezygnują z zawodu ze względu m.in. na płace. Dużo jest też sygnałów z uczelni, że nie ma naborów na te kierunki kształcenia. Powodem jest brak perspektyw dla młodych ludzi, którzy chcieliby stabilizować swoje życie zawodowe. W tym najgorszym okresie pandemii pracowaliśmy w systemie ponadnormatywnym przekraczając wszelkie zasady BHP – mówił Damian Szepelawy.

Ratownicy medyczni są nieraz atakowani słownie i fizycznie w sytuacjach, gdy udzielają pomocy. Czy jest odpowiednia ochrona prawna wykonujących ten zawód?

- M.in. o to też zabiegamy. Jest szkicowo zapisane w prawie, że w momencie wykonywania czynności zawodowych jesteśmy funkcjonariuszami publicznymi. Agresja pacjentów to w naszym zawodzie niemal chleb dnia codziennego. W czasie pandemii ta agresja nie była spowodowana chorobą, ale niemocą sytemu. Duszący się pacjenci oczekiwali po kilka, kilkanaście godzin na pomoc z naszej strony. W tym czasie byliśmy zajęci innym zdarzeniem, czy chorym, do którego nas wezwano – powiedział Szepelawy.

Czy ratownictwo medyczne przygotowane jest na kolejne fale pandemii?

- Są zasoby magazynowe sprzętu, który został zgromadzony po wcześniejszych falach zakażeń. Czy jednak ratownicy medyczni będą tak mocno zaangażowani i wydolni zdrowotnie? Na to pytanie nie odpowiem – stwierdził nasz rozmówca.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »