Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Marek Śmiech, wójt gminy Walce, o współpracy…
2021-07-19, 18:36 Autor: Jan Poniatyszyn

Marek Śmiech, wójt gminy Walce, o współpracy partnerskiej z zagranicznymi samorządami i lokalnych atrakcjach turystycznych

Marek Śmiech [fot. Marcin Boczek]
Marek Śmiech [fot. Marcin Boczek]
Pandemia spowodowała znaczne ograniczenie współpracy opolskich samorządów lokalnych z ich zagranicznymi odpowiednikami. Takie umowy partnerskie mają gminy i powiaty. Najwięcej jest ich z czeskimi i niemieckimi samorządami. Kilka takich partnerstw ma m.in. gmina Walce.
- Niedawno obchodziliśmy Dni Gminy Walce, gdzie świętowaliśmy partnerstwo z czeskimi samorządami - powiedział Marek Śmiech, wójt gminy Walce. – Gościliśmy naszych partnerów z gminy Mała Morawka. W przyszłym roku obchodzić będziemy jubileusz 20-lecia współpracy. Gościliśmy też delegację z Czeskiej Wsi, z którą realizujemy wiele projektów. Byli też przedstawiciele miasta Ołomuniec i artyści z Jesenika. Na płaszczyźnie współpracy polsko-czeskiej udało się zrealizować wiele wspólnych projektów. Ciągle przygotowujemy się do nowych naborów wniosków o dofinansowanie różnych przedsięwzięć. Mamy też partnerstwo z niemiecką gminą Berg. W przyszłym roku obchodzić będziemy 25 –lecie tej umowy. Przez pandemię nie ma wspólnych wydarzeń. Burmistrz tej gminy oraz jej mieszkańcy obawiają się wyjazdów, gdyż mają nakładane kwarantanny i nie są też jeszcze zaszczepieni. Mam nadzieję, że przyjadą do nas we wrześniu na dożynki. Omówimy wówczas plany współpracy. Natomiast realizujemy spotkania, projekty z Czechami, w których uczestniczą dzieci, dorośli, Ochotnicza Straż Pożarna. Ostatnim przykładem takich kontaktów mieszkańców jest rowerowy wyjazd do Czeskiej Wsi.

Pierwsze krajowe partnerstwo gmina Walce zawarła niedawno z Kobylnicą w województwie pomorskim.

- Jest to gmina granicząca z Ustką – mówił Marek Śmiech. – Jest ona atrakcyjna nie tylko pod względem turystycznym, ale również dla firm. Ma podpisanych wiele partnerstw. Można się od tej gminy wiele nauczyć, gdy chodzi o promocję. Zamysł naszej współpracy opiera się głównie na wymianie dzieci szkolnych. Podczas wakacji nasze dzieciaki będą mogły korzystać z morza. Zimą, poprzez naszych partnerów w Czechach, dzieci znad morza będą mogły korzystać z infrastruktury górskiej, narciarskiej. Współpraca dotyczyć ma też wymiany kulturalnej.

W gminie Walce powiększa się infrastruktura turystyki rowerowej. Atrakcją sezonu letniego jest udostępniony zwiedzającym XVIII-wieczny pałac w Rozkochowie.

- Jeżeli chodzi o ścieżki rowerowe to korzystamy z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Budujemy nowe drogi asfaltowe pomiędzy naszymi miejscowościami. Służą one nie tylko transportowi rolnemu, ale też jako ścieżki rowerowe. Aktualnie rozpoczynamy trzecią taką inwestycję, drogę Walce-Grocholub. W przyszłym roku powstanie odcinek Walce- Malkowice. Pałac w Rozkochowie przez wiele lat był zamknięty. Od stycznia ma on nowego właściciela. Jest to przedsiębiorca z Krakowa. Tchnął on nowego ducha w ten zabytek. Prowadzi uzgodnienia dokumentacyjne z konserwatorem zabytków, inwentaryzację tego obiektu. Odwiedzającym udostępniony został przepiękny, szesnastohektarowy park. W pałacu odbywają się już pierwsze wystawy. Obserwując z jaką werwą podchodzi do tego nowy właściciel to myślę, że w ciągu kilku lat będziemy mieli perełkę w naszej gminie - powiedział Marek Śmiech.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »