Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Daniel Palimąka, wiceprezes Opolskiego Związku…
2021-07-16, 18:28 Autor: Jan Poniatyszyn

Daniel Palimąka, wiceprezes Opolskiego Związku Jeździeckiego, o turystyce i rozwoju hodowli koni w regionie

Daniel Palimąka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Daniel Palimąka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Opolszczyzna ma doskonałe warunki do uprawiania jeździectwa. W regionie są urozmaicone krajobrazowo tereny oraz obiekty do rekreacji w siodle. Są też bogate tradycje hodowli koni. Stadniny w Mosznej i Prudniku znane są w kraju i za granicą. Przybywa też prywatnych hodowców. O wykorzystaniu tego potencjału mówiliśmy w Popołudniowej Loży Radiowej.
Gość programu współpracuje z Wyższą Szkołą Zarządzania i Administracji w Opolu.

- Wykładam studentom różne aspekty związane z pograniczem polsko-czeskim – powiedział Daniel Palimąka, wiceprezes OZJ zarazem radny powiatu nyskiego. – Moje badania, analizy dotyczą też turystyki na tym pograniczu. Np. w powiecie nyskim zwiększyła się baza miejsc noclegowych. Jednak w porównaniu do naszych czeskich odpowiedników jesteśmy daleko w tyle. Jako województwo jesteśmy na szarym końcu, gdy chodzi o wykorzystanie sektora usług. Natomiast w turystyce powinniśmy upatrywać szans. Dotyczy to samorządów lokalnych, przedsiębiorców i społeczeństwa. Nie da się u nas skutecznie rozwijać turystykę w oderwaniu od tego, co dzieje się w Czechach. Tym bardziej, że są niemałe pieniądze na taką współpracę. Rolą samorządów lokalnych jest wzmacnianie infrastruktury turystycznej. Przykładem są Głuchołazy, gdzie z budżetu powiatu nyskiego sfinansowano budowę tężni. Samorządy powinny też koordynować wprowadzenie destynacji turystycznej, czyli spójnego zarządzania turystyką na całym pograniczu. Czesi niezbyt są zainteresowani odwiedzaniem naszego regionu w celach turystycznych. Ta liczba jest podobna od kilku lat.

Sporym zainteresowaniem u naszych południowych sąsiadów cieszył się polsko-czeski projekt, który przez dwa sezony realizowany był przez Stadninę Koni w Mosznej.

- Przyjeżdżali tam zwodnicy, którzy rywalizowali w konkurencji WKKW. Polacy jeździli za południową granicę. To zaowocowało tym, że Czesi coraz częściej przyjeżdżają na zawody już niezwiązane z tym projektem. Jeżeli chcemy zrobić duże rzeczy dotyczące jeździectwa, hodowli koni to musimy patrzeć na współpracę z Czechami. Bardzo mocno z ośrodkiem w Ostrawie współpracuje np. Lewada Zakrzów. Mamy niesamowite podwaliny, na których możemy budować opolskie jeździectwo. Jest to hodowla koni. Przypomnę, że w 2013 roku Mistrzem Polski w WKKW był koń z Prudnika, a wicemistrzynią była klacz Apokalipsa z Mosznej. W Czechach trzy razy z rzędu Wielką Pardubicką wygrał koń Tiumen wychodowany w Mosznej. W województwie mamy Andrzeja Sałackiego, który jest trenerem kadry narodowej w ujeżdżeniu. Mamy też w regionie dwóch byłych, znakomitych trenerów kadry narodowej w skokach przez przeszkody. Jest to Rudiger Wassibauer, który moim zadaniem hoduje najlepsze konie skokowe w Polsce. Jest to też Rudolf Mrugała związany z klubem w Mosznej. Patrząc na tą naszą hodowlę i te możliwości, które mam dzisiaj, nie da się zrobić wyniku sportowego bez popularyzacji jeździectwa. Ten sport przestaje być elitarny. Z Andrzejem Sałackim przygotowałem Opolską Markę Jeździecką. To trafiło na podatny grunt u marszałka województwa. Finansujemy z tego poszczególne zawody, aby jeszcze bardziej popularyzować ten sport – mówił Daniel Palimąka.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »