Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Adam Leszczyński, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg…
2021-07-08, 09:01 Autor: Joanna Matlak

Adam Leszczyński, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg o systemie ITS w Opolu i mnogości remontów w mieście

Adam Leszczyński, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg o systemie ITS w Opolu i mnogości remontów w mieście
- Tak, Opole to wielki plac budowy. Mamy środki i możliwości więc wykonujemy wszelkie rodzaju remonty, ale też inwestycje. O ile centra przesiadkowe wiążą się z interwencją w tkankę miejską, tak system ITS powstaje w sferze informatycznej, wymaga pewnego ingerowania, ale na szczęście nie jest to tak uciążliwe jak przebudowa drogi - powiedział w Porannej Loży Radiowej Adam Leszczyński, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu.
Naszego gościa pytaliśmy dzisiaj w głównej mierze o to, jak będzie funkcjonował system inteligentnego zarządzania ruchem, czyli ITS. - ITS jest już montowany od kilku miesięcy. W pierwszej kolejności montowaliśmy czujniki przy strefie parkowania, w sumie będzie ich około 3 tysiące, a na razie zamontowanych jest kilkaset.

- Jest też coś bardziej spektakularnego, czyli bramownice i słupy, na których będą tablice zmiennej treści. Je już widać, szczególnie w śródmieściu. To ponad 2-metrowe metalowe słupy, na których będą informacje o zajętości miejsc, ale będą też wielkie bramownice, które np. stanęły na wylocie z Opola w kierunku Strzelec Opolskich, w Chmielowicach czy na Nysy Łużyckiej koło ZUS-u. One są podobne do tych na autostradach z tą różnicą, że nie będziemy przypominać żeby zapiąć pasy czy żeby jechać prawym pasem, ale będą informacje o stanie powietrza czy natężeniu ruchu – mówił Leszczyński.

Do dyspozycji mieszkańców będzie też portal na którym po zalogowaniu uzyskamy informacje jak wygląda sytuacja na drogach. W przypadku korków, będzie możliwość wybrania alternatywnej trasy.

- Cały system ITS ma ułatwiać poruszanie się. Mamy np. skrzyżowania na których są przypisane stałe cykle świateł. Przykładowo droga główna ma 45 sekund światła zielonego, podporządkowana 30 sekund, a ITS będzie mierzył na bieżąco natężenie ruchu. Może się wtedy okazać, że na drodze z pierwszeństwem ruch będzie mniejszy, więc czerwone światło będzie wydłużone, a wtedy można upłynnić drogę podporządkowaną. To fajna rzecz, która sprawdza się w wielu miastach – podkreślał rzecznik MZD.

- Pamiętajmy też, że „zielona fala” działa kiedy jedziemy zgodnie z przepisami – zaznaczył Leszczyński.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »