Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki…
2021-07-06, 09:04 Autor: Joanna Matlak

Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki o przejęciu "wagonówki" przez PKP Intercity Remtrak i korzyściach z tego płynących

Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki o przejęciu "wagonówki" przez PKP Intercity Remtrak i korzyściach z tego płynących
- Spółka z grupy PKP, czyli PKP Intercity Remtrak przejmuje opolską "wagonówkę" – poinformował na antenie Radia Opole w Porannej Loży Radiowej Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych. – Ratujemy miejsca pracy, będziemy rozwijać „wagonówkę” i mam nadzieję, że wrócimy do jej lat świetności – mówił nasz gość.
Zakończył się proces przejęcia zakładu napraw taboru kolejowego w Opolu przez Spółkę PKP Intercity Remtrak. Do formalnego przejęcia doszło 23 czerwca 2021 roku. Dziś w Opolu przy siedzibie zakładu odbywa się konferencja prasowa z udziałem przedstawiciela Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Infrastruktury i przedstawicieli spółek PKP.

- To jest inwestycja, którą realizuje spółka Skarbu Państwa i ona jest korzystna dla wszystkich. Dla pracowników wagonówki bo to kilkaset miejsc pracy i dzięki inwestycjom stworzymy kolejne. Do miasta będą płynęły podatki z największej w Europie hali naprawy taboru kolejowego, będą płynęły podatki pracowników.

- To też korzystne dla spółki, bo realizujemy program „Kolej Dużych Inwestycji” i przeznaczamy 19 mld złotych na unowocześnienie taboru i podniesienie jakości wagonów. Część tych zleceń będziemy mogli realizować właśnie w Opolu, we własnej spółce z polskim kapitałem. I wreszcie to korzyść dla pasażerów, bo będą podróżować w bardziej komfortowych warunkach – mówił wiceminister Małecki.

Naszego gościa zapytaliśmy ile pieniędzy może trafić do „wagonówki” z programu „Kolej Dużych Inwestycji”?

- Nie chcę tego przesądzać, ale powiem, że od czasu dzierżawienia „wagonówki” przez Intercity od grudnia 2019 roku, przeglądy P3 i P4 przeszło blisko 270 wagonów. To jest ciekawostka, bo gdyby nie opolska wagonówka, to dzisiaj narodowy przewoźnik nie mógłby obsłużyć wakacyjnych podróży Polaków – mówił wiceminister.

- Dewiza rządów PiS jest taka, że my nie wyprzedajemy polskich zakładów. My je wspieramy, zwłaszcza gdy znajdą się na zakręcie w swojej historii. Robimy to w odróżnieniu od naszych poprzedników, którzy w 2014 roku nie podali ręki zakładom w Opolu. Trzeba to powiedzieć, że kiedy rządził Donald Tusk, była rozważana inwestycja Intercity w Opolu i wtedy tej ręki nie podano. Gdyby zachowano się w sposób gospodarny, nie doszłoby do takich dramatycznych historii jak święta bez pieniędzy - dodał wiceminister Małecki.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »