Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jacek Monkiewicz, starosta brzeski i Maria Klimowicz…
2021-06-21, 17:46 Autor: Jan Poniatyszyn

Jacek Monkiewicz, starosta brzeski i Maria Klimowicz, kierownik OPS w Białej, o funkcjonowaniu Domów Pomocy Społecznej oraz opiece nad seniorami i niepełnosprawnymi

Maria Klimowicz i Jacek Monkiewicz
Maria Klimowicz i Jacek Monkiewicz
O sytuacji DPS dyskutowano podczas Konwentu Starostów Województwa Opolskiego w Kamieniu Śląskim. DPS podlegają powiatom. Jak się okazuje są w nich wolne miejsca. Część gmin niechętnie kieruje do tych placówek seniorów ze swojego terenu. Powodem są rosnące opłaty za pobyt takich osób.
Pracownicy DPS należą do najgorzej wynagradzanych w sektorze socjalnym.

- Problem jest od dłuższego czasu - powiedział Jacek Monkiewicz, starosta brzeski. – Może niewielkie, ale w tej kadencji samorządowej podwyżki dla tych pracowników są. W służbie zdrowia te płace regulowane są odgórnie i w przeciwieństwie do DPS są dużo wyższe. W okresie pandemii pracownicy DPS mogli liczyć na dodatki od rządu i samorządu województwa z funduszy unijnych. Natomiast faktycznie o tych pracownikach zapomniano. Finanse powiatu nie pozwalają, aby te podwyżki mogły nadążyć za wzrostem płac chociażby pielęgniarek w szpitalach.

Śmiertelność wywołana przez COViD-19 wśród podopiecznych DPS spowodowała, że w placówkach tych pojawiły się wolne miejsca. Generuje to większe koszty ich funkcjonowania. Znaczącą część tych kosztów pokrywają gminy, które ostatnio ograniczyły kierowanie tam swoich mieszkańców.

- DPS powiatu brzeskiego nie są wyjątkiem w tym, co dzieje się w kraju. Dla nas temat jest jeszcze bardziej złożony. Nasz DPS w Jędrzejowie jest dla mężczyzn z niepełnosprawnością umysłową. Po wprowadzeniu przez rząd dodatku finansowego dla tych osób ewidentnie widać, że podopiecznych trafia mniej. Od wielu miesięcy w tym DPS mamy sporo takich wakatów. Ostatnio udało się to zniwelować, bo mamy 95 miejsc i 90 pensjonariuszy. Jednak do tej placówki musimy dopłacać 25 tysięcy złotych miesięcznie. W skali roku jest to poważny wydatek. Natomiast od maja mamy komplet 53 mieszkańców DPS w Grodkowie. Od przyszłego roku koszty utrzymania mieszkańca będą wyższe. Jest dużo związanych z tym przepisów, które wymagają odgórnej poprawy i aktualizacji. Powstaje też duża konkurencja w postaci prywatnych placówek. Wszystko to powoduje, że w tych powiatowych DPS jest coraz drożej i coraz trudniej – mówił Jacek Monkiewicz, którego pytaliśmy też o sytuację szpitala Brzeskiego Centrum Medycznego.

Osoby starsze i niepełnosprawne kierowane są do DPS przez ośrodki pomocy społecznej, które podlegają pod gminy.

- Wspieramy osoby, które nie są w stanie sobie poradzić w oparciu o swoje możliwości – powiedziała Maria Klimowicz, kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej. – Pomoc materialna uzależniona jest od kryterium dochodowego. Są też zasiłki celowe i usługi opiekuńcze. Jest też pomoc żywnościowa. W czasie pandemii uaktywniły się grupy lokalne, przede wszystkim sołtysi. Wsparcie to dotyczyło zakupów np. leków, czy napraw w mieszkaniach osób starszych, które miały z tym problemy. Zarobki pracowników socjalnych są niskie i nie zawsze adekwatne do wykształcenia jakie muszą posiadać. Zależą od zasobności gminy. Pozytywem jest to, że zwiększył się niedawno ustawowy dodatek za pracę w terenie. Trochę podniosło to uposażenie pracowników socjalnych.

Za osamotnionych uznaje się blisko 20 procent polskich seniorów. Wpływ na to ma też migracja i emigracja ich dzieci.

- W naszej gminie 20 procent mieszkańców są to osoby 60 plus. Pozytywem jest, że mamy rodziny wielopokoleniowe. Mimo, że mamy 30 sołectw to jednak jest wsparcie najczęściej na poziomie rodziny. Zainteresowanie pobytem w DPS jest małe. Jeżeli jest taka potrzeba to umieszczamy mieszkańca w odpowiedniej dla niego placówce. Jednak przede wszystkim stosujemy formę mieszkań wspomaganych. Mamy trzy takie mieszkania. Powstały przy unijnym dofinansowaniu we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Opolu – mówiła Maria Klimowicz.

W Popołudniowej Loży Radiowej zaprosiła słuchaczy do udziału we wtorkowym wydarzeniu, które na rynku w Białej odbędzie się pod hasłem „Życie bez używek - żyjemy bezpiecznie”.

Zobacz także

2021-10-28, godz. 09:57 Zuzanna Donath-Kasiura o trudnej sytuacji finansowej opolskich szpitali w wyniku pandemii i zwrotach pieniędzy do NFZ… - Odpowiedzi jeszcze nie ma, bo dopiero wczoraj zostały wystosowane pisma do premiera, ministra zdrowia, naszego wojewody, do wszystkich opolskich parlamentarzystów… » więcej 2021-10-27, godz. 17:05 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o jutrzejszych (28.10) obradach radnych Pan prof. Słodczyk, to bardzo znana postać nauki rozpoznawana nie tylko w Opolu ale i w kraju i na arenie międzynarodowej. To także organizator konferencji… » więcej 2021-10-27, godz. 12:18 Jacek Fior, radny Namysłowa z Koalicji Samorządowej o konflikcie radnych z burmistrzem - Trudno nam się podchodzi do tych sesji. Od lipca nic się nie zmieniło, burmistrz przy pomocy przewodniczących zwołuje sesje tylko w trybie nadzwyczajnym… » więcej 2021-10-27, godz. 08:59 Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu o stanie oświaty w czasie pandemii - Pierwszy lockdown, to szok i organizacyjny i sprzętowy po stronie szkoły i rodziców. Było to na zasadzie, niech każdy sobie radzi jak potrafi - powiedział… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia o sytuacji wyborczej w Czechach, Francji i na… W polityce międzynarodowej ostatnio dzieje się naprawdę dużo, a co ciekawe wiele z tych wydarzeń, które mają (lub będą miały miejsce w nieodległej przyszłości)… » więcej 2021-10-26, godz. 13:24 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Joanna Matlak i Piotr Gociek To obfita w wydarzenia polityczne końcówka października. W ubiegłym tygodniu odbyła się debata i dyskusja wokół praworządności w Polsce, europosłowie… » więcej 2021-10-26, godz. 09:35 Violetta Porowska o 107 inwestycjach, które będą realizowane na terenie Opolszczyzny w ramach pierwszej edycji Polskiego… - Na stole jest pół miliarda złotych dla całej Opolszczyzny. Można powiedzieć, że prawie wszystkie samorządy dostały dofinansowanie, czyli bezzwrotne… » więcej 2021-10-25, godz. 16:57 Mieczysław Wojtaszek o radzie ds. polityki senioralnej i programach dla seniorów, które mogą realizować samorządy - Przy wojewodzie powołano dziś 14 osób ds. polityki senioralnej - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Mieczysław Wojtaszek, dyrektor wydziału polityki… » więcej 2021-10-25, godz. 15:17 Lidia Ułanowska o deinstytucjonalizacji usług dla seniorów - Jak najwięcej usług dla seniorów powinno być w środowisku. To czas deinstytucjonalizacji usług – powiedziała w Popołudniowej Loży Lidia Ułanowska… » więcej 2021-10-25, godz. 16:42 Sławomir Kłosowski o 0,5 mld złotych na inwestycje dla opolskich samorządów z Polskiego Ładu - Nie byłoby tych pieniędzy gdyby nie to, że wnioski przygotowane przez samorządowców były na naprawdę wysokim poziomie – powiedział w Popołudniowej… » więcej
1213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »