Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Marek Śmiech, wójt Walc, Adam Raczyński, wójt…
2021-06-18, 17:48 Autor: Jan Poniatyszyn

Marek Śmiech, wójt Walc, Adam Raczyński, wójt Pakosławic i Piotr Bujak, burmistrz Głogówka, o współpracy z Czechami, Euroregionie Pradziad i Europejskim Ugrupowaniu Współpracy Terytorialnej

Uczestnicy "Popołudniowej Loży Radiowej"
Uczestnicy "Popołudniowej Loży Radiowej"
Obradowało walne zebranie członków Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pradziad. Należy do niego kilkadziesiąt samorządów lokalnych z Opolszczyzny. Stowarzyszenie to powołało Euroregion Pradziad. Teraz jego członkowie zdecydowali o rozpoczęciu prac nad utworzeniem Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej. Będzie ono posiadało osobowość prawną i skupiało również Czechów.
Członkowie SGPEP udzielili absolutorium zarządowi tej organizacji. Pokwitowanie to dotyczyło ubiegłorocznej działalności.

- Pomimo bardzo trudnej sytuacji związanej z pandemią rok 2020 nie był dla Euroregionu Pradziad stracony – uważa Marek Śmiech, członek zarządu Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pradziad zarazem wójt gminy Walce. – Jednak realizacja projektów przez naszych beneficjentów nie odbywała się bez zakłóceń. Problemem były przepisy sanitarno-epidemiczne w Polce i Czechach, które utrudniły przekraczanie granicy. Organizacja imprez kulturalnych, sportowych została zakłócona lub przeniesiona na obecny rok. Wpłynęło bardzo dużo wniosków o zmianę terminów realizacji projektów i związanych z nimi działań. Teraz prowadzić będziemy przygotowania do m.in. absorbcji funduszy unijnych w nowym okresie finansowym. Rozpoczynamy prace nad utworzeniem Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej. W przyszłym roku chcemy zorganizować 25-lecie Euroregionu Pradziad. Jako gmina Walce od 2019 roku złożyliśmy kilkanaście projektów do euroregionu. Opiewają one w sumie na 1,2 mln zł. Skorzystały z tego m.in. grupy szkolne, artystyczne, strażacy. Mamy zaplanowanych kilka kolejnych projektów do realizacji. W przyszłym roku będziemy obchodzić jubileusz 20-lecia partnerstwa z czeską gminą Mala Morávka. Nasze dzieci korzystają m.in. z tamtejszych stoków narciarskich. Spotykamy się też latem. Np. w tym roku do Czech wyjedzie kilkudziesięciu naszych mieszkańców.

- Blisko 10 lat współpracujemy w ramach Euroregionu „Pradziad” - powiedział Adam Raczyński, wójt Pakosławic. – Z czeską gminą partnerską Mikulovice zrealizowaliśmy cztery projekty. Ale była też współpraca z gminą Hradec nad Moravicą, która jest w innym euroregionie. Właśnie jesteśmy w Czechach. Realizujemy jedno z działań w ramach projektu „Polsko-Czeskiej Akademii Integracji”. Jesteśmy tutaj małą grupą. Bierzemy udział w polsko-czeskim projekcie rajdu rowerowego. W Mikulovicach i okolicach pokazywane są nam ciekawe miejsca. Ta współpraca obejmuje cztery działania po naszej i czeskiej stronie. Zaangażowane są w to grupy od juniora po seniora. Wcześniej spotykały się też koła gospodyń wiejskich oraz sportowcy grający w piłkę nożną. W tym zakresie się obracamy.

Kontakty z czeską gminą partnerską chwali sobie też Piotr Bujak, burmistrz przygranicznego Głogówka: - Po czeskiej stronie najściślej współpracujemy z Vrbnem pod Pradziadem. To bardzo urokliwa miejscowość. Po zluzowaniu obostrzeń spotkałem się z naszymi czeskimi partnerami. Wyczekiwaliśmy na ten moment rozmów. Nasi partnerzy przygotowują się do budowy ścieżek spacerowych i projektu ochrony bioróżnorodności. Mieszkańcy gminy Głogówek będą mogli tam wyjechać i poznać czeską kulturę. Mamy trzy projekty z Czechami, które z powodu pandemii zostały odroczone. Czekały ponad rok i w najbliższym czasie będą realizowane. Chodzi m.in. o współpracę Ochotniczej Straży Pożarnej, zakup sprzętu i wspólne ćwiczenia.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »