Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Alicja Gawinek, prezes OCWIP, Paweł Korniejczuk…
2021-06-02, 17:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Alicja Gawinek, prezes OCWIP, Paweł Korniejczuk, prudnicki wolontariusz, Marzanna Zawadzka-Ciępka, wojewódzki koordynator „Klubów Ośmiu”, o społecznikach działający na rzecz potrzebujących

Marzanna Zawadzka-Ciępka, Paweł Korniejczuk i Alicja Gawinek goście "Popołudniowej Loży Radiowej"
Marzanna Zawadzka-Ciępka, Paweł Korniejczuk i Alicja Gawinek goście "Popołudniowej Loży Radiowej"
Paweł Korniejczuk z Prudnika jest jednym z najlepszych wolontariuszy w Polsce. Nagrodzono go podczas XVII Finału Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. M.in. o wpływie pandemii na działalność społeczną rozmawialiśmy w Popołudniowej Loży Radiowej.
Koronawirus ograniczył aktywność wolontariuszy - powiedziała Alicja Gawinek, prezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. – Mamy bardzo dużą różnicę pomiędzy wolontariatem stałym, długoterminowym, a wolontariatem akcyjnym. Od zeszłego roku część instytucji pozarządowych pozostaje zamknięta na współpracę wolontariacką. Z drugiej strony podczas pierwszego lockdawnu pomoc sąsiedzka, czy osobom starszym to był bardziej wolontariat akcyjny. Według ogólnopolskich badań blisko 40 procent organizacji pozarządowych bardzo mocno odczuło spadek udziału wolontariuszy w ich pracach. Globalnie nam ten wolontariat troszeczkę zamarł. Bardzo dużo pracy będą musiały wykonać organizacje pozarządowe, aby wolontariat ponownie się rozwinął. OCWIP realizuje drugą edycję ogólnopolskiego programu Korpus Solidarności. Oferujemy szkolenia, które m.in. związane są z aspektami prawnymi dotyczącymi wolontariatu, pobudzają do takiej działalności oraz wzmacniają związane z tym kompetencje. Będziemy też ogłaszać konkursy na lokalne projekty, czy bony edukacyjne. Grupy wolontariuszy będą mogły wykorzystać pulę pieniędzy na dokształcenie. W Opolu powstała koalicja na rzecz rozwoju i koordynacji tych wszystkich działań związanych z wolontariatem.

- Działalność wolontariacką rozpocząłem trzy lata temu – mówił Paweł Korniejczuk z Prudnika. – Uczęszczałem na stałe wolontariaty w Środowiskowym Domu Samopomocy oraz w Świetlicy „Dąbrówka”. Moja praca polegała na pomocy niepełnosprawnym. Natomiast w świetlicy pomagałem dzieciom odrabiać zadania, w pracach plastycznych. Daje mi to większą pewność siebie. Jestem szczęśliwy, że dołączyłem do wolontariatu. Pomaganie ludziom sprawia mi wielką przyjemność.

- Ideą Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” jest wyłonienie najwspanialszych wolontariuszy. Nagradzani tym honorowym tytułem są tzw. ambasadorami dobra wśród młodzieży. Paweł uzyskał największą ilość punktów. Komisja konkursowa uznała, że to jest nietuzinkowy wolontariusz. On oczarował wszystkich swoją działalnością. Niesamowite jest, że w ciągu trzech lat miał cztery stałe wolontariaty. To była jego pasja. W powiecie prudnickim działalność wolontariacką propaguję od 2008 roku. „Kluby Ośmiu” tworzyłam w kolejnych szkołach Prudnika, a także w Głogówku, Moszczance i Łączniku. Kluby te działają też w Kluczborku, Oleśnie, Praszce, Strzelcach Opolskich, Tułowicach i Opolu. W tym roku szkolnym zapisało się 50 uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku. Wśród nich są też Ukraińcy, którzy uczą się w tej szkole. Nasze społeczeństwo się starzeje. Będzie potrzeba coraz większej pomocy. Młodzi ludzie często angażują się, ale w akcje charytatywne. Są to np. koncerty i na tym się kończy ich działalność. Chodzi jednak o stały wolontariat, żeby systematycznie komuś pomagać. Tacy wolontariusze przewartościowują swoje życie i wiele na tym zyskują - powiedziała Marzanna Zawadzka-Ciępka, Wojewódzki Koordynator Młodzieżowego Wolontariatu „Klubów Ośmiu”.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »