Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Dr Wiesława Błudzin i Marek Tomków o konieczności…
2021-06-02, 09:13 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Wiesława Błudzin i Marek Tomków o konieczności szczepień mimo ustępującej pandemii oraz o tym, że już niedługo będzie można się zaszczepić w aptece

Dr Wiesława Błudzin i Marek Tomków o konieczności szczepień
Dr Wiesława Błudzin i Marek Tomków o konieczności szczepień
- Odporność zbiorowa występuje według różnych danych, ale 70% zaszczepionej populacji to absolutne minimum, 80% 90% powoduje, że wirus nie ma kogo atakować - powiedziała w Porannej Loży Radiowej dr Wiesława Błudzin ordynator oddziału zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.
Spadła liczba chcących się szczepień przeciwko covid-19 na Opolszczyźnie. Są dostępne preparaty, ale brakuje pacjentów. Przed nami wakacyjne wyjazdy i narażanie się na nowe warianty koronawirusa. Czy dostępne szczepionki będą skuteczne?

- Badania dowodzą, że na razie tak. Co to znaczy na razie? Jeśli wirus będzie mutował, będzie się łączył brytyjski z indyjskim czy jeszcze inne mutacje, to kto wie, zobaczymy, ale generalnie na razie jesteśmy chronieni - wyjaśniła dr Błudzin specjalista chorób zakaźnych.

- Na pewno w wakacje będą "przywiezione" do Polski nowe warianty koronawirusa, więc tym bardziej powinniśmy się szczepić. Nie bać się tego i szczepić - apelowała.

Gość Porannej Loży Radiowej skomentowała także decyzję, że od 7 czerwca będą mogły być szczepione dzieci powyżej 12 roku życia. - Bardzo dobrze, niech się szczepią. Jest udowodnione, że dzieci przenosiły zakażenia, dlatego uczyły się zdalnie, a dzieci muszą chodzić do szkoły. Niech się szczepią, żeby nie było ognisk zakażeń w szkołach - stwierdziła.

W Porannej Loży Radiowej gościł także Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Rozmawialiśmy o tym, że już wkrótce będzie można się zaszczepić przeciwko covid w aptece. - Ustawa, która na to pozwala jest już podpisana. Czekamy na rozporządzenie ministra zdrowia ze szczegółowymi wytycznymi: jak przygotować pomieszczenia, jak je wyposażyć, jakie procedury zachować - wyjaśnił Tomków.

W 13 krajach w Europie można się zaszczepić przeciwko grypie w aptece. W Polsce także mówi się o tym, żeby szczepienia przeciwko grypie były dostępne w aptekach, oraz szczepienia wymagane przed podróżą do egzotycznych krajów.

- Przekonanie, że covid się skończył i nie ma sensu się szczepić jest błędne - podkreślił gość Porannej Loży Radiowej.
Dr Wiesława Błudzin o tym, dlaczego należy się szczepić, mimo tego, że pandemia chwilowo ustępuje.
Marek Tomków o możliwości szczepienia w aptekach

Zobacz także

2021-08-20, godz. 18:03 Antoni Ożóg, prezes Koła Związku Pszczelarzy w Głuchołazach, o edukacji pszczelarskiej i apiterapii Coraz popularniejsze staje się pszczelarstwo i apiterapia, czyli leczenie miodem oraz innymi produktami pszczelimi. Związane z tym ciekawe przedsięwzięcie… » więcej 2021-08-20, godz. 12:18 Kacper Kunstler i Kacper Jungowski o problemie migracji, z którym już niedługo będzie musiała zmierzyć się Euro… - Jestem zwolennikiem, aby zabezpieczyć granice bo dzisiaj to powoduje pewien niepokój społeczeństwa - powiedział Kacper Kunstler z Młodej Prawicy, młodzieżówki… » więcej 2021-08-20, godz. 08:46 Tomasz Garbowski, opolanin w zarządzie PZPN o zrównoważonym rozwoju piłki nożnej i wykorzystaniu doświadczenia z… - Czasem najlepiej trochę zaskoczyć, zobaczymy, co to będzie, dwóch panów na "T" możemy sporo zdziałać - powiedział w Porannej Loży Radiowej członek… » więcej 2021-08-19, godz. 12:31 Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski rozmawia z Magdaleną Ogórek o pomocy Afgańczykom współpracujących z polskimi… - Decyzja Pana Premiera o przyznaniu wiz humanitarnych to bardzo dobra decyzja, pokazująca, że polski rząd dba przede wszystkim o Polaków i o te osoby, które… » więcej 2021-08-19, godz. 09:01 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o nowej akcji zachęcającej do szczepień - Spowolniły u nas szczepienia, szukamy przyczyn, sezon urlopowy jest głównym powodem, ale też świadomość ludzi pozostawia wiele do życzenia - powiedział… » więcej 2021-08-18, godz. 19:54 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski i Sebastian Stankala, dyrektor ds. medycznych szpitala w Białej, o znaczącym doposażeniu… Nowoczesną pracownię tomografii komputerowej oraz instalację ciekłego tlenu otrzymał szpital w Białej. Kosztowało to cztery miliony złotych. Opolskie placówki… » więcej 2021-08-18, godz. 12:53 Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa o tym ile może stracić budżet gminy, o planach inwestycyjnych i pomocy… - Jeżeli kwota wolna od podatku tak znacząco wzrośnie, to stracą samorządy bo mają udział w podatku PIT i CIT. My wyliczyliśmy to na około 5 lub 6 mln… » więcej 2021-08-18, godz. 09:28 Dr Bartosz Maziarz, politolog, ekspert ds. bezpieczeństwa o sytuacji w Afganistanie - Ewakuacja współpracujących z Polską Afgańczyków jest konieczna, żeby zachować wiarygodność naszego państwa, naszych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo… » więcej 2021-08-17, godz. 17:01 Spięcie - na magazyn zaprasza Piotr Cywiński Prof. Witold Modzelewski - ekonomista, współtwórca i prezes Instytutu Studiów Podatkowych, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Andrzej Gil -… » więcej 2021-08-17, godz. 12:30 Co tam Panie w polityce? Komentują Piotr Gociek i Piotr Moc Ostatnie wydarzenia na polskiej scenie politycznej oraz wydarzenia z zagranicy komentują Piotr Gociek (Polskie Radio, Tygodnik Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »