Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Dr Wiesława Błudzin i Marek Tomków o konieczności…
2021-06-02, 09:13 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Wiesława Błudzin i Marek Tomków o konieczności szczepień mimo ustępującej pandemii oraz o tym, że już niedługo będzie można się zaszczepić w aptece

Dr Wiesława Błudzin i Marek Tomków o konieczności szczepień
Dr Wiesława Błudzin i Marek Tomków o konieczności szczepień
- Odporność zbiorowa występuje według różnych danych, ale 70% zaszczepionej populacji to absolutne minimum, 80% 90% powoduje, że wirus nie ma kogo atakować - powiedziała w Porannej Loży Radiowej dr Wiesława Błudzin ordynator oddziału zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.
Spadła liczba chcących się szczepień przeciwko covid-19 na Opolszczyźnie. Są dostępne preparaty, ale brakuje pacjentów. Przed nami wakacyjne wyjazdy i narażanie się na nowe warianty koronawirusa. Czy dostępne szczepionki będą skuteczne?

- Badania dowodzą, że na razie tak. Co to znaczy na razie? Jeśli wirus będzie mutował, będzie się łączył brytyjski z indyjskim czy jeszcze inne mutacje, to kto wie, zobaczymy, ale generalnie na razie jesteśmy chronieni - wyjaśniła dr Błudzin specjalista chorób zakaźnych.

- Na pewno w wakacje będą "przywiezione" do Polski nowe warianty koronawirusa, więc tym bardziej powinniśmy się szczepić. Nie bać się tego i szczepić - apelowała.

Gość Porannej Loży Radiowej skomentowała także decyzję, że od 7 czerwca będą mogły być szczepione dzieci powyżej 12 roku życia. - Bardzo dobrze, niech się szczepią. Jest udowodnione, że dzieci przenosiły zakażenia, dlatego uczyły się zdalnie, a dzieci muszą chodzić do szkoły. Niech się szczepią, żeby nie było ognisk zakażeń w szkołach - stwierdziła.

W Porannej Loży Radiowej gościł także Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Rozmawialiśmy o tym, że już wkrótce będzie można się zaszczepić przeciwko covid w aptece. - Ustawa, która na to pozwala jest już podpisana. Czekamy na rozporządzenie ministra zdrowia ze szczegółowymi wytycznymi: jak przygotować pomieszczenia, jak je wyposażyć, jakie procedury zachować - wyjaśnił Tomków.

W 13 krajach w Europie można się zaszczepić przeciwko grypie w aptece. W Polsce także mówi się o tym, żeby szczepienia przeciwko grypie były dostępne w aptekach, oraz szczepienia wymagane przed podróżą do egzotycznych krajów.

- Przekonanie, że covid się skończył i nie ma sensu się szczepić jest błędne - podkreślił gość Porannej Loży Radiowej.
Dr Wiesława Błudzin o tym, dlaczego należy się szczepić, mimo tego, że pandemia chwilowo ustępuje.
Marek Tomków o możliwości szczepienia w aptekach

Zobacz także

2021-09-20, godz. 08:37 Łukasz Sowada o stowarzyszeniu "Tak dla Opolskiego" i nowej radnej Opola - Do tej porty dogrywaliśmy formalności związane z powołaniem stowarzyszenia, w maju ono formalnie zaistniało - powiedział Łukasz Sowada wiceprezes Stowarzyszenia… » więcej 2021-09-17, godz. 14:42 Młodzieżówki o niskim odsetku zaszczepionych uczniów oraz o zrównoważonym transporcie Rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Dwie klasy jednego z opolskich liceów trafiły na kwarantannę. Na kwarantannę trafiła także jedna klasa opolskiej… » więcej 2021-09-17, godz. 14:05 Grzegorz Adamczyk o uszczelnieniu zakazu handlu w niedzielę, emeryturze stażowej i stanowiskach opolskiej Solidarności… - Mam nadzieje, że na tym posiedzeniu sejmu dojdzie do głosowania i uzyskamy wymaganą większość - powiedział w Południowej Loży Radiowej Grzegorz Adamczyk… » więcej 2021-09-17, godz. 09:32 Rafał Pydych o tym na jakim etapie są inwestycje z "Programu 100 obwodnic" - Najbardziej zaawansowana jest w tej chwili obwodnica Brzegu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Pydych, dyrektor GDDKiA w Opolu. Naszego gościa pytaliśmy… » więcej 2021-09-16, godz. 16:51 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" w Loży Radiowej. O płacy minimalnej w 2022 roku i niektórych zmianach podatkowych… 3010 zł brutto i 19,70 zł za godzinę - tak ma wyglądać płaca minimalna w 2022 roku. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie dotyczące minimalnej pensji… » więcej 2021-09-16, godz. 12:40 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem KO Tomaszem Kostusiem Gościem Magdaleny Ogórek był dziś poseł Tomasz Kostuś z Koalicji Obywatelskiej. Tematami rozmowy były unijne wartości, dyskusje o polexicie i kwestie związane… » więcej 2021-09-16, godz. 08:48 Piotr Dancewicz, dyrektor biura Aglomeracji Opolskiej o nowej strategii, mobilności i pomocy ZIT-om - Istotne dla nas są tematy związane ze świadomym gospodarowaniem środowiskiem, adaptacja do zmian klimatu i przygotowanie na sytuacje nadzwyczajne, zintegrowany… » więcej 2021-09-15, godz. 14:15 Barbara Kamińska o głosowaniu w Europejskim Budżecie Obywatelskim i tworzącym się planie współpracy samorządu województwa… - To jest pomysł nie tyle na skalę województwa czy kraju, ale Europy - mówiła w Popołudniowej Loży Radiowej Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i… » więcej 2021-09-15, godz. 13:59 Hubert Ibrom burmistrz Ujazdu o rozwoju mieszkalnictwa w gminie, słabym zainteresowaniu szczepieniami w szkołach i walce… - Około 40 % osób w naszej gminie jest zaszczepionych. Staramy się przekonywać do tego, bo to jedyny sposób powrotu do normalności, ale to przynosi różne… » więcej 2021-09-15, godz. 09:14 Marek Tomków, wieceprezes NRA o szczepieniach w aptekach, omijaniu ust. "apteka dla aptekarza", szczepionce przeciwko… - Dynamicznie rośnie liczba osób szczepionych przeciwko COVID 19 w aptekach - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »