Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jolanta Barska, kierownik PCPR w Prudniku i Dorota…
2021-05-28, 17:50 Autor: Jan Poniatyszyn

Jolanta Barska, kierownik PCPR w Prudniku i Dorota Krzak, prowadząca rodzinny dom dziecka, o pieczy zastępczej i związanych z tym problemach

Jolanta Barska, kierownik PCPR w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Jolanta Barska, kierownik PCPR w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Dzień Rodzicielstwa Zastępczego obchodzony będzie w Prudniku. Celem sobotniego spotkania jest promocja pieczy zastępczej. Dzień popularyzujący ruch rodzicielstwa zastępczego ustanowiony został uchwałą Sejmu.
- W powiecie prudnickim mamy 88 rodzin zastępczych, ale ciągle potrzeby są znacznie większe – powiedziała Jolanta Barska, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Prudniku. - Aktualnie w takich rodzinach mamy 140 dzieci. Niestety w ostatnim miesiącu zwiększa nam się liczba dzieci, które umieszczamy w pieczy zastępczej. Zależy nam, aby dzieci trafiały do rodzin zastępczych, a nie do instytucjonalnej pieczy zastępczej. Wskazane jest podniesienie funduszy na finansowanie tego zadania. Powiaty otrzymują na ten cel znikome środki. Ostatnio ich dochody budżetowe znacznie się obniżyły. 30 maja jest Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. W Prudniku organizujemy spotkanie integracyjne dla dzieci i rodzin zastępczych. Odbędą się zajęcia rekreacyjne i edukacyjne w tzw. „Małym Koperniku”. Będzie bardzo dużo dobrej zabawy. Spotykamy się w sobotę o godzinie 10.

- 14 lat temu zdecydowaliśmy się, aby zostać rodziną zastępczą - mówiła Dorota Krzak, która z mężem prowadzi rodzinny dom dziecka w gminie Prudnik. – Przez sześć lat pełniliśmy tą funkcję, jako rodzina niezawodowa. Następnie dostaliśmy propozycje z naszego PCPR, żeby przekształcić się na rodzinny dom dziecka. Obecnie jest u nas siedmioro dzieci. Ogólnie jest to już 58 dziecko w naszym domu. Dochodziliśmy do tego stopniowo. Przez wiele lat mieliśmy czwórkę dzieci. Trafiają do nas na podstawie decyzji sądu rodzinnego. Pytani jesteśmy, czy zgadzamy się na przyjęcie dziecka. Przedstawiana jest jego sytuacja, z jakiego powodu jest odbierane rodzicom. Aby prowadzić rodzinny dom dziecka jedna osoba musi pracować, mieć swoje źródło dochodów, a druga jest zatrudniana. Otrzymujemy wsparcie finansowe na wychowanie dzieci. Dlaczego jest deficyt rodzin zastępczych? Problem jest złożony. To jest też kwestia odbioru takich rodzin w społeczeństwie. Nie zawsze jest dobry. Czasami pojawiają się opinie, że ktoś chce się na tych dzieciach tylko dorobić. Te dzieci nie trafiają do nas dlatego, że ich rodzice są biedni. To jest mit. Ich rodzice mają duże problemy z alkoholem, z przemocą, narkotykami, albo całkowitą obojętnością wobec dziecka. Prowadzenie rodzinnego domu dziecka daje bardzo dużo satysfakcji.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »