Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Janusz Kowalski, opolski poseł Solidarnej Polski…
2021-05-27, 10:23 Autor: Joanna Matlak

Janusz Kowalski, opolski poseł Solidarnej Polski o manifestacjach pracowników i związkowców ws. kopalni Turów

Janusz Kowalski, opolski poseł Solidarnej Polski o manifestacjach pracowników i związkowców ws. kopalni Turów
- Te krzyki, słowa i mocny przekaz był skierowany do unijnych eurokratów, do urzędników i sędziów TSUE bez wyobraźni, którzy uderzyli w polską suwerenność, którzy chcą zamykać polskie kopalnie, którzy chcą spowodować gigantyczny kryzys gospodarczy w Polsce. Zamknięcie kopalni Turów w Bogatyni, która dostarcza surowiec do elektrowni Turów, oznacza odcięcie dostaw energii dla 4 mln gospodarstw domowych. To pokazuje jak ideologiczna Unia Europejska chce zamykać kopalnie, żeby realizować niemiecki plan uzależnienia nas od rosyjskiego gazu i technologii OZE - powiedział w Porannej Loży Radiowej Janusz Kowalski, opolski poseł Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, który wczoraj brał udział w manifestacji pracowników kopalni Turów i związków zawodowych we Wrocławiu.
- Scenariusz o którym mówię od wielu miesięcy spełnia się – uważa Kowalski. – Ceny gazu idą w górę, UE zmusza nas do zamykania kopalń, z drugiej strony atakuje nas bezprawnymi wyrokami TSUE i nie ma się co dziwić, że setki ludzi wychodzą na ulicę bronić swoich miejsc pracy – uważa poseł. - Skargę złożyli Czesi, ale wyrok został wydany przez TSUE i to bez żadnych podstaw, bo nie ma podstawy prawnej by jakąkolwiek decyzją zamykać funkcjonowanie spółki notowanej na giełdzie Papierów Wartościowych - dodał.

Zdaniem naszego gościa, sprawa Turowa powinna być punktem zwrotnym w polskiej polityce energetycznej. - Mówimy jasno: nie wykonamy żadnego postanowienia TSUE. Mówiłem, że czekają nas gigantyczne ataki ze strony UE. Chętnie teraz zobaczę opolskich euroentuzjastów, którzy machają flagami UE - mówił Kowalski.

- Cena unijnego parapodatku, który jest dokładany do ceny energii i ciepła drastycznie rośnie - zwrócił uwagę Janusz Kowalski. - Cena uprawnień do emisji CO2 jest komponentem kosztowym w cenie ciepła i energii za który płacą Polacy. Ta cena wzrosła z 28 euro w grudniu 2020 roku, kiedy podejmowano decyzje o zaostrzeniu polityki klimatycznej, a dzisiaj wynosi 54 euro. To wzrost o prawie 100 procent. To oznacza, że za chwilę mieszkańcy Opola, Nysy czy Brzegu otrzymają gigantyczne podwyżki cen ciepła i energii - uważa Kowalski.

Naszego gościa pytaliśmy co dalej z Nord Stream2 i uchwałą, którą kilka miesięcy temu przygotowała Solidarna Polska. – Dziewięć miesięcy czekamy na rozpoczęcie procesu legislacyjnego ze strony pani marszałek sejmu. Jutro na posiedzeniu sejmu o to zapytam i mam nadzieję, że w końcu pani marszałek otworzy drogę do rozmowy na ten temat. Ubolewam nad tym. W kwietniu przestrzegałem, że brak tej uchwały, brak polskiego głosy będzie poważnym brakiem w kontekście dialogu z administracją amerykańską i to się sprawdziło, bo Amerykanie skapitulowali przed Władimirem Putinem – stwierdził Kowalski.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »