Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dorota Przysiężna - Bator, burmistrz Kietrza i…
2021-05-26, 18:23 Autor: Jan Poniatyszyn

Dorota Przysiężna – Bator, burmistrz Kietrza i Radosław Roszkowski, starosta prudnicki o sukcesach i problemach przygranicznej współpracy polsko-czeskiej

Dorota Przysiężna-Bator i Radosław Roszkowski [fot. Paula Hołubowicz]
Dorota Przysiężna-Bator i Radosław Roszkowski [fot. Paula Hołubowicz]
Euroregiony stwarzają największe możliwości współpracy społeczności lokalnych pogranicza państw. Impulsem do tego są fundusze unijne wspierające rozwój tych terenów. Euroregiony skupiają też samorządy lokalne z pogranicza opolsko-czeskiego. O blaskach i cieniach współpracy w tej formule mówiliśmy w Popołudniowej Loży Radiowej.
Kietrz jest przygraniczną gminą. Należy do Euroregionu Silesia - Stowarzyszenie Gmin Dorzecza Górnej Odry.

- Jeśli chodzi o współpracę z Czechami to mamy wyłącznie dobre doświadczenia. Od wielu lat realizujemy różnego rodzaju projekty. Dotyczą one działalności sportowej, kulturalnej, strażackiej. Spotykamy się i lubimy się. Nie ma problemów z finansowaniem projektów. Kwoty wypłacane są w transzach. Być może jest tak, że samorządy składają tych wniosków relatywnie więcej niż stowarzyszenia. Mieszkańcy naszej gminy pracują za południową granicą. Pracownicy transgraniczni mieli ogromne problemy w czasie tego ostrego przebiegu pandemii. Na granicy występowały znaczne obostrzenia. Były problemy, aby przedostać się przez granicę i pracować w Czechach. Wówczas gminy z powiatu głubczyckiego wspólnie występowały z interwencjami, z pismami do najwyższych organów państwowych. Te prośby dostrzeżono i pracownikom transgranicznym było zdecydowanie łatwiej przekroczyć granicę niż osobom, które chciał wybrać się do Czech w innych celach. Teraz realizacja projektów jest znacznie utrudniona. Np. zmieniony został czerwcowy termin 13. Półmaratonu Kietrz – Rohov. Jego trasa miała przebiegać też przez Czechy. Półmaraton przesunięty został na 21 sierpnia, aby ta współpraca transgraniczna jednak trwała. Chcielibyśmy, aby u nas powstały ścieżki rowerowe umożliwiające przejazd m.in. do Czech - powiedziała burmistrz Kietrza Dorota Przysiężna – Bator.

Odbyło się kolejne już posiedzenia polsko-czeskiego Euroregionalnego Komitetu Sterującego Funduszu Mikroprojektów.

- Podjęto decyzje związane z dofinansowaniem kilkudziesięciu projektów złożonych przez potencjalnych beneficjentów z obu stron granicy - powiedział Radosław Roszkowski, starosta prudnicki zarazem prezes Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pradziad. - Tradycyjnie tych projektów złożonych przez polskich wnioskodawców jest zdecydowanie więcej niż po stronie czeskiej. Tym razem jest to 30 wniosków polskich i zaledwie 8 czeskich.

W zdecydowanej większości beneficjentami unijnych dotacji w ramach Euroregionu Pradziad są samorządy lokalne oraz podległe im jednostki. O takie wsparcie występuje niewiele organizacji pozarządowy.

- Ubolewam nad tym. Chciałbym w znaczącym stopniu zaktywizować organizacje pozarządowe, które mogłyby sięgać po pieniądze za pośrednictwem euroregionu. Jest kilka czynników, które to utrudniają. Jest to zdecydowanie słabsza wydolność organizacyjna pracujących w nich społeczników i wolontariuszy. Problemem jest ich słabość finansowa. Sięganie po te unijne wsparcie związane jest najpierw z finansowaniem przedsięwzięcia z własnych pieniędzy. Często 100 tysięcy złotych to dla organizacji pozarządowych duże pieniądze. Później jest okres oczekiwania na rozliczenie projektu. Bywa, że jest to wiele miesięcy, czasem ponad rok. Brak pewności daty zwrotu pieniędzy i możliwości spłaty zaciągniętych na te projekty zobowiązań zniechęca różne stowarzyszenia do sięgania po unijne fundusze. Tutaj dobrym rozwiązaniem jest fundusz pożyczkowy, który uruchamia opolski urząd marszałkowski. Instytucją zarządzającą programem unijnego wsparcia jest czeskie ministerstwo rozwoju. Niestety dostrzegam, że kolejne fundusze, programy, które pojawiają się na pograniczu polsko-czeskim nie idą w kierunku upraszczania procedur. Chodzi np. o rozliczanie projektów realizowanych przez wnioskodawców. Te niewielkie w skali UE pieniądze powinno się rozliczać szybciej i znacznie prościej – mówił Radosław Roszkowski.

Według tegorocznego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej najbardziej lubianym przez Polaków narodem są Czesi. Sympatię do nich deklaruje 63 procent respondentów. Jest to tendencja rosnąca. W badaniach sympatii Czechów do obcokrajowców Polacy są na 16 miejscu. Skąd bierze się ta asymetria?

- Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Czesi są małym narodem. Nie zawsze bliższe poznanie charakteryzuje się wzrostem sympatii. Wciąż jest to niechlubne dziedzictwo inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku. Uczestniczyło w tym Ludowe Wojsko Polskie. To gdzieś tkwi jak zadra, jak cierń w świadomości Czechów. Powoli przechodzi to w mrok historii, ale wciąż żyją pokolenia, które to pamiętają. Jest to jeden z ważniejszych czynników zmniejszających sympatię do Polaków. Czesi też uważają się za naród na wyższym poziomie cywilizacyjnym – skomentował sondaże prudnicki starosta.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »