Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Piotr Woźniak, przewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie…
2021-05-24, 18:50 Autor: Jan Poniatyszyn

Piotr Woźniak, przewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie, o konwencji programowej tej partii i jej postulatach

Piotr Woźniak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Woźniak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Zdrowie, edukacja, opieka, praca oraz klimat - to pięć filarów „Recepty dla Polski”. Jest to nowy program Lewicy, który podczas niedzielnej konwencji przedstawiło to ugrupowanie.
Program Nowej Lewicy obejmuje pięć obszarów społeczno-gospodarczych. Dlaczego podczas partyjnej konwencji prezentowały go jedynie kobiety?

- Lewica zawsze kojarzyła się z tym, że chce wspierać obecność kobiet w polityce. Byliśmy pomysłodawcami parytetu na listach wyborczych. Zawód polityka też powinien być nieco bardziej sfeminizowany. Lwią część społeczeństwa stanowią kobiety. Tematy związane z rodziną, macierzyństwem, edukacją szkolną są o zabarwieniu przede wszystkim kobiecym. W związku z tym decyzja władz partii, aby to właśnie kobiety zaprezentowały tą swoistą odpowiedź na program Prawa i Sprawiedliwości. Jako pierwsza partia opozycyjna odpowiedzieliśmy na te propozycje PiS. W wielu kwestiach są to nasze oczekiwania wobec środków wspólnotowych, które będą płynąć do polskiej gospodarki - powiedział Piotr Woźniak, przewodniczący Nowej Lewicy na Opolszczyźnie.

Podczas konwencji nie poruszono kwestii ideologicznych dotyczących m.in.: praw mniejszości seksualnych, przerywania ciąży, funkcjonowania Kościoła katolickiego, nauczania religii. Czy Lewica odchodzi od tych dzielących społeczeństwo tematów?

- Nie powinien to być leitmotiv. Był to jeden z moich postulatów, kiedy na kierownictwie partii mówiłem o tym, że to nie powinno być leitmotivem działań Lewicy. Coś, co być może jest interesujące w centrum Warszawy niekoniecznie jest interesujące w centrum Głubczyc, Otmuchowa, Nysy, czy Kluczborka. Polska jest powiatowa i gminna. Te kwestie światopoglądowe są istotne, ale nie powinny być najistotniejsze w programie partii. Nie odchodzimy od rozdziału Kościoła od państwa. Powtarzam, że nie można obrzydzać wiary. Natomiast trzeba robić wszystko, aby rozdzielić Kościół od państwa. Bardzo dobrze się stało, że tym motywem przewodnim naszych działań stały się konkretne propozycje w odniesieniu do zdrowia, rodziny, bezpieczeństwa, pracy, czy edukacji – uważa Piotr Woźniak.

W rozmowach z rządem Nowa Lewica wynegocjowała w Krajowym Planie Odbudowy 850 mln euro dla szpitali powiatowych. W czasie jej konwencji padł postulat, aby nakłady na ochronę zdrowia podnieść do 7,2 procent Produktu Krajowego Brutto. W Polskim Ładzie Zjednoczona Prawica mówi o wzroście wydatków na służbę zdrowia do poziomu 7 procent PKB. Skąd takie oczekiwania lewej strony sceny politycznej?

- Jesteśmy realistami. Papier przyjmie wszystko i się nie obrazi. Każdy wie, że można obiecywać gruszki na wierzbie. Natomiast w tle są finanse publiczne, daniny na rzecz państwa, podatki. Z tego jest finansowana służba zdrowia. Związane z tym zaniechania są kilkudziesięcioletnie. Dzisiaj tych pieniędzy na prewencję medyczna jest niezbyt wiele. Po tej traumie pandemicznej statystyki dotyczące ochrony zdrowia są niestety katastrofalne. Chodzi o wykrywalność różnych chorób. Tu trzeba jak najszybciej przekazać te pieniądze na szpitale powiatowe, na tą najbliższą pacjenta opiekę prewencyjną i badania profilaktyczne. Różne są głosy w Lewicy. Mówią o tym, czy szpitale komercjalizować, czy wręcz upaństwawiać. Jestem zwolennikiem pewnego rodzaju elementu komercyjności, który jest też siłą napędową do podnoszenia jakości usług medycznych. Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który po 1989 roku nie zanotował ujemnego PKB. To oznacza, że my mamy coraz większą gospodarkę, coraz więcej sprzedanych towarów i usług. Po 30 latach transformacji ustrojowej jest już pora, aby ukierunkować te zdobycze finansowe na ochronę zdrowi, bo jest ona absolutnie niedoszacowana. Po covidzie społeczeństwa europejskie przez dziesięciolecia będą wychodzić z tej traumy i związanych z nią chorób – stwierdził lider Nowej Lewicy na Opolszczyźnie.

Naszego rozmówcę pytaliśmy też m.in. o propozycje i postulaty programowe Nowej Lewicy dotyczące: zmniejszenia kolejek do lekarzy specjalistów, produkcji w Polsce szczepionek przeciw COVID-19, podwyżek dla nauczycieli, systemu wsparciu dla niepełnosprawnych, likwidacji tzw. umów śmieciowych.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »