Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa…
2021-05-21, 20:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego, o współpracy z obwodem iwanofrankiwskim oraz o pilotażowym projekcie wsparcia cudzoziemców

Zuzanna Donath-Kasiura [fot. Paula Hołubowicz]
Zuzanna Donath-Kasiura [fot. Paula Hołubowicz]
Coraz więcej obcokrajowców mieszka i pracuje na Opolszczyźnie. Wśród tych przybyszów dominują obywatele Ukrainy. Tamtejszy obwód iwanofrankiwski jest regionem partnerskim samorządu województwa opolskiego.
Podległe samorządowi województwa Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie podpisało umowę o współpracy z ukraińskimi partnerami medycznymi.

- Jest to umowa z Miejskim Szpitalem Klinicznym i Narodowym Uniwersytetem Medycznym w Iwano-Frankiwsku. Celem jest przede wszystkim współpraca, wymiana doświadczeń. To jest stworzenie możliwości, aby tamtejsi lekarze i służby medyczne uczyli się u nas. Również, aby nasi lekarze i specjaliści mogli w Iwano-Frankiwsku pokazywać nowoczesne metody leczenia. Te kontakty w obszarze medycznym są dla nas ważne ze względu na sytuację pandemiczną. Pomagamy też rozwijać tworzące się na Ukrainie ochotnicze straże pożarne. Intensywne są też kontakty na poziomie naszych samorządów lokalnych. Dotyczy to wielu obszarów. Ten rok jest wyjątkowy. Obchodzimy 20-lecie takiej oficjalnej współpracy między naszymi województwami. Z tym regionem na Ukrainie, ze względu na pochodzenie, związanych jest wielu mieszkańców Opolszczyzny. Również w Iwano-Frankiwsku jest bardzo aktywna mniejszość polska - powiedziała Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego.

W opolskich placówkach ZUS zgłoszonych jest ponad 21 tysięcy osób, które deklarują obywatelstwo inne niż polskie. Pojawia się m.in. potrzeba ich integracji z lokalnymi społecznościami regionu.

- Cudzoziemcy to ważna grupa mieszkańców naszego województwa. Są to osoby aktywne na rynku pracy, ale i też poszukujące zatrudnienia. Chcą tutaj zamieszkać, sprowadzić rodziny. Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu przygotowuje pilotażowy projekt centrum wsparcia cudzoziemców, gdzie będą oni mogli uzyskać wszechstronną pomoc. Chodzi nie tylko o znalezienie pracy, ale i również bycie aktywnym członkiem społeczeństwa. Dotyczy to nauki języka, poznania naszej kultury i zawiłości przepisów biurokratycznych. Ten pilotażowy projekt skierowany będzie do obcokrajowców zamieszkujących Opole i jego okolicach oraz powiat krapkowicki. Docelowo rozszerzony zostanie na całe województwo. Pomaganie cudzoziemcom jest też jednym ze sposobów zapobiegania depopulacji – mówiła Zuzanna Donath-Kasiura.

W opolskim ZUS zgłoszeni są przedstawiciele 62 państw. Najliczniejszą po Ukraińcach grupę stanowią Mołdawianie, Białorusini, Gruzini, Niemcy i Rosjanie.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »