Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Tomasz Kaliszan, radny Opola i Artur Rolka, burmistrz…
2021-05-17, 17:24 Autor: Jan Poniatyszyn

Tomasz Kaliszan, radny Opola i Artur Rolka, burmistrz Paczkowa, o wpływie Polskiego Ładu na dochody oraz inwestycje samorządów lokalnych

Artur Rolka i Tomasz Kaliszan
Artur Rolka i Tomasz Kaliszan
Polski Ład, czyli program zmian społeczno-gospodarczych, zaprezentowano podczas warszawskiej konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości. Zakłada on m.in.: inwestycje mające wygenerować pół miliona miejsc pracy, obniżkę podatków dla 18 milionów Polaków, wzrost wydatków na służbę zdrowia, wsparcie rozwoju mieszkalnictwa. Program ten ma też poprawić warunki życia w małych miastach i na wsi.
Rządzący zapowiadają mieszkania bez własnego wkładu lokatorów do kredytu. Gwarancja państwa dla banku udzielającego takiego kredytu ma wynieść do 100 tysięcy złotych. Deficyt mieszkań jest znaczącym problemem samorządów lokalnych. Czy te propozycje PiS zmienią sytuację na rynku mieszkaniowym?

- Wszyscy byśmy sobie życzyli, żeby tych łatwo dostępnych mieszkań było jak najwięcej. Patrząc na to, co rząd miał zrealizować w Opolu to mam duże wątpliwości. Przypomnę program Mieszkanie Plus, który miał być realizowany przy ul. Wrocławskiej. Z prawie 250 mieszkań nie powstało ani jedno. Zmarnowano cztery lata, gdy teren ten przeznaczony był pod takie inwestycje – powiedział Tomasz Kaliszan, radny Opola z Platformy Obywatelskiej.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2019 roku powstało w Polsce ponad 207 tysięcy nowych mieszkań, czyli tyle, ile w rekordowych pod tym względem latach 70. ubiegłego wieku. Jednak większość tych lokali wybudowali deweloperzy.

- Tych mieszkań pojawia się więcej. Tu nie chodzi o to, aby zwalać winę na rząd, ale by wymagać od niego jeszcze więcej w tej kwestii, która jest na szczycie potrzeb wymagań i dostępności rodziny – dopowiedział Tomasz Kaliszan.

Nowy Ład zakłada możliwość budowy domu do 70 metrów kwadratowych na podstawie zgłoszenia.

- Ta decyzja wydaje się bardzo dobra. Potrzeba więcej szczegółów o tej propozycji. To może być krok w dobrą stronę i pozwoli rozwinąć budownictwo w systemie gospodarczym, gdzie rodziny będą mogły szybko budować z pominięciem deweloperów. Problemem są rosnące ceny działek budowlanych – uważa Kaliszan.

- Zmiany w prawie budowalnym to słuszny kierunek. Dzisiaj, aby wybudować dom o niewielkiej powierzchni trzeba przejść skomplikowaną procedurę administracyjną – argumentował Artur Rolka, burmistrz Paczkowa, członek Porozumienia Jarosława Gowina.

Program PiS przewiduje także brak opodatkowania emerytur do 2,5 tys. zł oraz istotne zwiększenie kwoty wolnej od opodatkowania dla pracujących. Dochody państwa z naszych podatków zasilają też budżety samorządowe.

- Skutkiem tego będzie obniżenie dochodów samorządów. Jednak jestem zwolennikiem, aby jak najwięcej pieniędzy zostało w rodzinach. Dla Polaków najważniejsza jest odczuwalność opłat, które ponoszą. M.in. rosną ceny prądu, odbioru odpadów komunalnych. Stawki procentowe podatków średnio interesują mieszkańców, którzy pod koniec miesiąca zastanawiają się z czego mają żyć – uważa radny Opola.

- To jest kwestia dyskusyjna. Na 2600 gmin jest ok. 1600 gmin małych, w których dochód wielu mieszkańców nie przekracza 30 tysięcy złotych rocznie. Wprowadzenie zapowiadanych regulacji podatkowych spowoduje, że wpływy z podatku PIT do gmin zostaną ograniczone. Strata będzie znaczna – ocenił Artur Rolka.

W Nowym Ładzie rząd zapowiada, że zainwestuje w cztery tysiące nowych świetlic, w boiska i sto basenów na terenie gmin, gdzie takich obiektów nie ma. W wielu wioskach ma być dostępny gaz, wodociągi i kanalizacja.

- Jak wiele gmin w kraju cierpimy z powodu braków infrastruktury społecznej, którymi zarządzają spółki państwowe, jak choćby gazyfikacja. Te kierunki są jak najbardziej słuszne. Środki, które mają być skierowane na rozwój tych mniejszych gmin są potrzebne, bo ich nigdy nie jest na tyle, żeby wystarczało dla wszystkich – uważa burmistrz Paczkowa.

Jego zdaniem otwartą kwestią pozostaje, czy przy spadku dochodów gmin będzie je stać na utrzymanie nowych obiektów kulturalnych, sportowych oraz infrastrukturalnych. Zależeć to będzie od państwowej rekompensaty utraconych wpływów budżetowych.

Zobacz także

2021-10-28, godz. 09:57 Zuzanna Donath-Kasiura o trudnej sytuacji finansowej opolskich szpitali w wyniku pandemii i zwrotach pieniędzy do NFZ… - Odpowiedzi jeszcze nie ma, bo dopiero wczoraj zostały wystosowane pisma do premiera, ministra zdrowia, naszego wojewody, do wszystkich opolskich parlamentarzystów… » więcej 2021-10-27, godz. 17:05 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o jutrzejszych (28.10) obradach radnych Pan prof. Słodczyk, to bardzo znana postać nauki rozpoznawana nie tylko w Opolu ale i w kraju i na arenie międzynarodowej. To także organizator konferencji… » więcej 2021-10-27, godz. 12:18 Jacek Fior, radny Namysłowa z Koalicji Samorządowej o konflikcie radnych z burmistrzem - Trudno nam się podchodzi do tych sesji. Od lipca nic się nie zmieniło, burmistrz przy pomocy przewodniczących zwołuje sesje tylko w trybie nadzwyczajnym… » więcej 2021-10-27, godz. 08:59 Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu o stanie oświaty w czasie pandemii - Pierwszy lockdown, to szok i organizacyjny i sprzętowy po stronie szkoły i rodziców. Było to na zasadzie, niech każdy sobie radzi jak potrafi - powiedział… » więcej 2021-10-26, godz. 17:00 Spięcie - Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia o sytuacji wyborczej w Czechach, Francji i na… W polityce międzynarodowej ostatnio dzieje się naprawdę dużo, a co ciekawe wiele z tych wydarzeń, które mają (lub będą miały miejsce w nieodległej przyszłości)… » więcej 2021-10-26, godz. 13:24 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Joanna Matlak i Piotr Gociek To obfita w wydarzenia polityczne końcówka października. W ubiegłym tygodniu odbyła się debata i dyskusja wokół praworządności w Polsce, europosłowie… » więcej 2021-10-26, godz. 09:35 Violetta Porowska o 107 inwestycjach, które będą realizowane na terenie Opolszczyzny w ramach pierwszej edycji Polskiego… - Na stole jest pół miliarda złotych dla całej Opolszczyzny. Można powiedzieć, że prawie wszystkie samorządy dostały dofinansowanie, czyli bezzwrotne… » więcej 2021-10-25, godz. 16:57 Mieczysław Wojtaszek o radzie ds. polityki senioralnej i programach dla seniorów, które mogą realizować samorządy - Przy wojewodzie powołano dziś 14 osób ds. polityki senioralnej - powiedział w Popołudniowej Loży Radiowej Mieczysław Wojtaszek, dyrektor wydziału polityki… » więcej 2021-10-25, godz. 15:17 Lidia Ułanowska o deinstytucjonalizacji usług dla seniorów - Jak najwięcej usług dla seniorów powinno być w środowisku. To czas deinstytucjonalizacji usług – powiedziała w Popołudniowej Loży Lidia Ułanowska… » więcej 2021-10-25, godz. 16:42 Sławomir Kłosowski o 0,5 mld złotych na inwestycje dla opolskich samorządów z Polskiego Ładu - Nie byłoby tych pieniędzy gdyby nie to, że wnioski przygotowane przez samorządowców były na naprawdę wysokim poziomie – powiedział w Popołudniowej… » więcej
1213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »