Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Tomasz Kaliszan, radny Opola i Artur Rolka, burmistrz…
2021-05-17, 17:24 Autor: Jan Poniatyszyn

Tomasz Kaliszan, radny Opola i Artur Rolka, burmistrz Paczkowa, o wpływie Polskiego Ładu na dochody oraz inwestycje samorządów lokalnych

Artur Rolka i Tomasz Kaliszan
Artur Rolka i Tomasz Kaliszan
Polski Ład, czyli program zmian społeczno-gospodarczych, zaprezentowano podczas warszawskiej konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości. Zakłada on m.in.: inwestycje mające wygenerować pół miliona miejsc pracy, obniżkę podatków dla 18 milionów Polaków, wzrost wydatków na służbę zdrowia, wsparcie rozwoju mieszkalnictwa. Program ten ma też poprawić warunki życia w małych miastach i na wsi.
Rządzący zapowiadają mieszkania bez własnego wkładu lokatorów do kredytu. Gwarancja państwa dla banku udzielającego takiego kredytu ma wynieść do 100 tysięcy złotych. Deficyt mieszkań jest znaczącym problemem samorządów lokalnych. Czy te propozycje PiS zmienią sytuację na rynku mieszkaniowym?

- Wszyscy byśmy sobie życzyli, żeby tych łatwo dostępnych mieszkań było jak najwięcej. Patrząc na to, co rząd miał zrealizować w Opolu to mam duże wątpliwości. Przypomnę program Mieszkanie Plus, który miał być realizowany przy ul. Wrocławskiej. Z prawie 250 mieszkań nie powstało ani jedno. Zmarnowano cztery lata, gdy teren ten przeznaczony był pod takie inwestycje – powiedział Tomasz Kaliszan, radny Opola z Platformy Obywatelskiej.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2019 roku powstało w Polsce ponad 207 tysięcy nowych mieszkań, czyli tyle, ile w rekordowych pod tym względem latach 70. ubiegłego wieku. Jednak większość tych lokali wybudowali deweloperzy.

- Tych mieszkań pojawia się więcej. Tu nie chodzi o to, aby zwalać winę na rząd, ale by wymagać od niego jeszcze więcej w tej kwestii, która jest na szczycie potrzeb wymagań i dostępności rodziny – dopowiedział Tomasz Kaliszan.

Nowy Ład zakłada możliwość budowy domu do 70 metrów kwadratowych na podstawie zgłoszenia.

- Ta decyzja wydaje się bardzo dobra. Potrzeba więcej szczegółów o tej propozycji. To może być krok w dobrą stronę i pozwoli rozwinąć budownictwo w systemie gospodarczym, gdzie rodziny będą mogły szybko budować z pominięciem deweloperów. Problemem są rosnące ceny działek budowlanych – uważa Kaliszan.

- Zmiany w prawie budowalnym to słuszny kierunek. Dzisiaj, aby wybudować dom o niewielkiej powierzchni trzeba przejść skomplikowaną procedurę administracyjną – argumentował Artur Rolka, burmistrz Paczkowa, członek Porozumienia Jarosława Gowina.

Program PiS przewiduje także brak opodatkowania emerytur do 2,5 tys. zł oraz istotne zwiększenie kwoty wolnej od opodatkowania dla pracujących. Dochody państwa z naszych podatków zasilają też budżety samorządowe.

- Skutkiem tego będzie obniżenie dochodów samorządów. Jednak jestem zwolennikiem, aby jak najwięcej pieniędzy zostało w rodzinach. Dla Polaków najważniejsza jest odczuwalność opłat, które ponoszą. M.in. rosną ceny prądu, odbioru odpadów komunalnych. Stawki procentowe podatków średnio interesują mieszkańców, którzy pod koniec miesiąca zastanawiają się z czego mają żyć – uważa radny Opola.

- To jest kwestia dyskusyjna. Na 2600 gmin jest ok. 1600 gmin małych, w których dochód wielu mieszkańców nie przekracza 30 tysięcy złotych rocznie. Wprowadzenie zapowiadanych regulacji podatkowych spowoduje, że wpływy z podatku PIT do gmin zostaną ograniczone. Strata będzie znaczna – ocenił Artur Rolka.

W Nowym Ładzie rząd zapowiada, że zainwestuje w cztery tysiące nowych świetlic, w boiska i sto basenów na terenie gmin, gdzie takich obiektów nie ma. W wielu wioskach ma być dostępny gaz, wodociągi i kanalizacja.

- Jak wiele gmin w kraju cierpimy z powodu braków infrastruktury społecznej, którymi zarządzają spółki państwowe, jak choćby gazyfikacja. Te kierunki są jak najbardziej słuszne. Środki, które mają być skierowane na rozwój tych mniejszych gmin są potrzebne, bo ich nigdy nie jest na tyle, żeby wystarczało dla wszystkich – uważa burmistrz Paczkowa.

Jego zdaniem otwartą kwestią pozostaje, czy przy spadku dochodów gmin będzie je stać na utrzymanie nowych obiektów kulturalnych, sportowych oraz infrastrukturalnych. Zależeć to będzie od państwowej rekompensaty utraconych wpływów budżetowych.

Zobacz także

2021-11-09, godz. 10:46 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o wyborach wewnętrznych w partii, zarządzie regionu opolskiego oraz tym, czy… - Dziękuje za kolejny kredyt zaufania, przy jednym głosie wstrzymującym się - powiedział poseł Witold Zembaczyński przewodniczący Nowoczesnej na Opolszczyźnie… » więcej 2021-11-08, godz. 17:09 Stanisław Niewiński o badaniach nad klasyczną chińską myślą polityczną w kontekście wpływu na współczesne … Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Doktor… » więcej 2021-11-08, godz. 13:35 Katarzyna Czochara o migrantach szturmujących granicę, Polskim Ładzie i inwestycjach w opolskich samorządach, zmianach… - Sytuacja na granicy wschodniej jest naprawdę bardzo trudna. Powiem po raz kolejny krytyczne słowa w kierunku opozycji, kiedy ta sytuacja w ogóle się pojawiła:… » więcej 2021-11-08, godz. 09:00 Marcin Oszańca, nowy prezes PSL na Opolszczyźnie o "odbiciu" powiatu kluczborskiego, współpracy z Niemcami i Ślązakami… - Jeżeli chodzi o powiat kluczborski to widzę możliwość współpracy z opcją, która sprawuje władzę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Oszańca… » więcej 2021-11-05, godz. 19:17 "Młodzieżowa Loża Radiowa" o tym, że Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla Podczas konferencji klimatycznej COP 26 Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla. Jak ten ruch oceniają partyjne młodzieżówki, które… » więcej 2021-11-05, godz. 15:33 Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu o programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ułatwieniach dla start'upów… Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu mówił dziś o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który rozpocznie się w poniedziałek (08.11)… » więcej 2021-11-04, godz. 11:12 Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci… - Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown… » więcej 2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »