Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola oraz Konrad…
2021-05-05, 13:09 Autor: Jan Poniatyszyn

Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola oraz Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski, o funduszach unijnych i Krajowym Planie Odbudowy

Arkadiusz Wiśniewski i Konrad Gęsiarz [fot. Justyna Krzyżanowska / Paula Hołubowicz]
Arkadiusz Wiśniewski i Konrad Gęsiarz [fot. Justyna Krzyżanowska / Paula Hołubowicz]
Sejm przyjął projekt ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. Ma to wpływ na uruchomienie unijnego Funduszu Odbudowy, a w konsekwencji polskiego Planu Odbudowy. Ustawę poparło 290 posłów, przeciw było 33, a 133 wstrzymało się od głosu. W najbliższych latach z unijnego budżetu Polska może liczyć łącznie na 770 mld zł.
W ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska ma otrzymać z unijnego Funduszu Odbudowy blisko 57 miliardów euro na likwidację skutków pandemii.

- Jestem zadowolony z tego, że Polska jest w Unii Europejskiej. Integracja unijna z mocną rolą Polski jest tym kierunkiem, który popieram. W KPO są rozwiązania, które w tym kierunku idą. Niepokoi mnie to, co niepokoi również cześć posłów Zjednoczonej Prawicy. Jest to kwestia tych nowych kredytów, bo Polska będzie się zadłużać w obcej walucie i te pieniądze pójdą na pomoc i ten rozwój – powiedział Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Sejm odrzucił poprawki klubów opozycji do projektu ustawy o zwiększeniu zasobów własnych UE. Jedna z nich dotyczyła gwarancji 40 procent pieniędzy dla samorządów lokalnych.

- Diabeł tkwi w szczegółach i pytanie, na co będą wykorzystane te środki z KPO, bo Sejm zdecydował, że coś takiego jak Fundusz Odbudowy w ramach UE powstanie. Natomiast to, w jaki sposób będzie on wykorzystany przez poszczególne kraje, musi być ustalone w odpowiednich umowach, rozporządzeniach i tutaj mówimy już o KPO. Jest on planem wykorzystania tych pieniędzy unijnego Funduszu Odbudowy. Tutaj jest sporo wątpliwości nie tylko ze strony samorządów. Największe wątpliwości dotyczą tego, do kogo ta pomoc trafi. Z takiej pierwszej, pobieżnej lektury wynika, że ta pomoc trafi głównie do przedsiębiorstw państwowych, a nie do mieszkańców i samorządów. Widać, że samorządy są tymi, do których mają trafić kredyty. Czyli rząd zachęca nas do tego żebyśmy brali kredyty, które potem mieszkańcy Opola będą spłacać, a w wypadku firm państwowych będą bezpłatne dotacje na inwestycje. W takim kształcie jest to plan, który nie wspiera ludzi, a wspiera przedsiębiorstwa. Drugi z zarzutów jest taki, w jaki sposób te pieniądze będą wydawane, czyli ta nieprzejrzystość, niejasność tego dotycząca wyboru projektów do realizacji, kto będzie o tym decydował – mówił Arkadiusz Wiśniewski.

Na wniosek Lewicy w KPO zapisano powołanie komitetu monitorującego. Ma on nadzorować rozdział funduszy unijnych. W skład tego komitetu mają wchodzić przedstawiciele samorządów lokalnych, organizacji społecznych i związkowych.

- Niestety komitet monitorujący nie ma żadnych kompetencji władczych. Bardziej będzie wyglądał jak kwiatuszek do kożuszka, czyli taka wydmuszka, która formalnie mówić będzie, że wszystko jest w porządku. Potwierdza to intencje oparte na nietransparentnym wydawaniu pieniędzy w takich wątpliwych regulacjach i nie na to, co jest potrzebne ludziom, ale na to, co podoba się temu, czy innemu działaczowi partii. W tym sensie te zapisy są również rozczarowujące – uważa prezydent Opola.

W dalszej części programu o opinię na temat Krajowego Planu Odbudowy i polityki rządu zapytaliśmy starostę namysłowskiego.

- Oceniam dość pozytywnie cała tę politykę odbudowy. To są pieniądze unijne, jakich Polska jeszcze nie miała. Tym bardziej, że część tych pieniędzy trafi do samorządów, do naszych szpitali, a wiemy, że obecnie bardzo ich potrzebują. Cały ten plan odbudowy jest skonstruowany optymalnie do potrzeb, jakie już ma w związku z tą epidemią. Rok epidemii sprawił, że musimy działać szeroko we wszystkich dziedzinach gospodarki i życia publicznego. Dlatego uważam, że takie rozłożenie tego funduszu jest jak najbardziej zasadne i przysporzy to dużo dobrego mieszkańcom całego kraju – powiedział Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski.

KPO będzie podstawą wypłaty pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy. Przewiduje on inwestycje blisko 24 mld euro w ramach bezzwrotnych dotacji oraz ponad 34 mld euro w formie pożyczek. Niektórzy samorządowcy obawiają się, że będą mogli skorzystać jedynie z pożyczek.

- Uważam, że wszyscy, którzy będą mieli dobry pomysł na inwestycje, będą mogli skorzystać z takich dotacji. Liczę, że ta cześć pożyczkowa będzie bardziej dla tych samorządów, które będą miały jakiś problem z wkładem własnym do realizowanych inwestycji. Nie wszystkie inwestycje będą w stu procentach pokrywane. Natomiast dobre pomysły będą przychylnie oceniane i każdy będzie miał szansę na uzyskanie tych dotacji – stwierdził Konrad Gęsiarz.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »