Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Tomasz Paluch, prezes Stowarzyszenia LGD Dolina Stobrawy…
2021-04-28, 11:01 Autor:

Tomasz Paluch, prezes Stowarzyszenia LGD Dolina Stobrawy i Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika o funkcjonowaniu Lokalnych Grup Działania na rzecz obszarów wiejskich

Grzegorz Zawiślak i Tomasz Paluch
Grzegorz Zawiślak i Tomasz Paluch
Mija 15 lat od powstania LGD. Są to lokalne partnerstwa zrzeszające przedstawicieli sektora samorządowego, prywatnego oraz pozarządowego. Umożliwiają im pozyskiwanie funduszy unijnych. Głównym zadaniem LGD jest rozwój obszarów wiejskich.
Stowarzyszenie LGD „Dolina Stobrawy” skupia pięć gmin z północy Opolszczyzny.

- Koncentrujemy się na wydatkowaniu pieniędzy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zajmujemy się też rozwojem turystyki na obszarach wiejskich oraz wspieraniem grup nieformalnych, czyli pomagamy mieszkańcom w organizowaniu się i rozwiązywaniu lokalnych problemów – powiedział Tomasz Paluch, prezes Stowarzyszenia LGD „Dolina Stobrawy”.

Jest on również prezesem spółki Dolina Stobrawy. Założyło ją Stowarzyszenie LGD „Dolina Stobrawy”. Później do tej spółki weszły powiat i gmina Kluczbork.

- Udziałowcy spółki zakupili pasiekę zarodową w Maciejowie. To jest dla nas miejsce ważne historycznie. Tutaj ostatnie lata życia spędził ksiądz dr Jan Dzierżon, który zwany był Kopernikiem ula. Poprzedni właściciel chciał sprzedać to miejsce. Nie chcieliśmy, żeby trafiło w niepowołane ręce. Naszym celem jest rozwój tego dziedzictwa. Pasiek zarodowa prowadzi hodowlę i produkcję, sprzedaż miodu i produktów pszczelich. Chcemy tam zrobić takie miejsce edukacji. Realizujemy trzy projekty. Tworzymy miejsce edukacji o owadach i o Janie Dzierżonie, ale również związane z ochroną bioróżnorodności. Powstaje multimedialna wystawa, sala konferencyjno-szkoleniowa. Na miejscu będziemy też mieli kawiarnię – mówił Tomasz Paluch.

W programie przedstawił też działalność Stowarzyszenia LGD „Dolina Stobrawy”, która związana jest z naborem wniosków i dofinasowaniem przedsiębiorców, różnych organizacji społecznych.

Nie powiodła się inicjatywa LGD „Wspólne Źródła”. To partnerstwo obszarów wiejskich gmin Prudnik, Biała i Korfantów zostało zlikwidowane.

- Gmina wystąpiła z tego stowarzyszenia. Swego czasu tych LGD było bardzo dużo. Siłą rzeczy musiało dojść do ich weryfikacji, które są skuteczne, a które nie. Prudnik wstąpił do Stowarzyszenia LGD „Płaskowyż Dobrej Ziemi”, które lepiej rokowało. Są tam gminy z powiatu prudnickiego i głubczyckiego. Pozyskaliśmy dla Wiejskich Domów Kultury 325 tysięcy złotych dofinansowania na ich wyposażenie. LGD to nie tylko wsparcie samorządów lokalnych. W tym roku z takiego wsparcia korzysta też trzech przedsiębiorców z gminy Prudnik. Są to pieniądze, które łatwiej pozyskać niż w tych dużych programach pomocowych – wyjaśnił Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika.

W rozmowie z nim nawiązaliśmy też do ogłoszonej przez papieża Franciszka wrześniowej daty beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia więziony był przez komunistyczne władze w Prudniku – Lesie. W 2019 roku padły deklaracje dotyczące powstania tam centrum myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wsparcie dla tej inicjatywy o charakterze edukacyjno-kulturalnym zadeklarowała też gmina.

- Z władzami miejscowości, gdzie internowany był prymas chcemy utworzyć wspólny, ogólnopolski projekt, który liczymy, że uzyska dofinansowanie ministra kultury. Będzie to Szlak Myśli Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wydamy związaną z tym publikację. Powstanie mobilna aplikacja tych czterech miejsc internowania. 11 września organizujemy otwarty Bieg Prymasowski. 12 września na terenie Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie odbędzie się koncert muzyki sakralnej. Zorganizowana zostanie też konferencja naukowa dotycząca Prymasa Tysiąclecia – przedstawił plany Grzegorz Zawiślak.

Burmistrz Prudnika mówił też o zamierzeniach gminy związanych z biurowcem nabytym od urzędu marszałkowskiego oraz o atrakcji jaką będzie przenośnego tor do curlingu, który miasto zakupiło dzięki dofinansowaniu polsko-czeskiego projektu. Odniósł się też do petycji mieszkańców Łąki Prudnickiej. Chcą oni, aby w dotychczasowym Wiejskim Domu Kultury powstał dom seniora oraz izba regionalna o charakterze edukacyjno – muzealnym. W miejscowości tej gmina oddała do użytku budynek, do którego przeniósł się WDK.
Tomasz Paluch "Południowa Loża Radiowa" (28.04.2021)
Grzegorz Zawiślak "Południowa Loża Radiowa" (28.04.2021)
Tomasz Paluch, prezes, stowarzyszenie, LGD Dolina Stobrawy, fundusze unijne, nabór wniosków, dofinasowanie, samorządy lokalne, przedsiębiorcy, organizacje społeczne, grupy nieformalne, projekty, pasieka, Maciejów, Jan Dzierżon, Grzegorz Zawiślak, burmistrz, Prudnik, LGD „Płaskowyż Dobrej Ziemi”, beatyfikacja, kardynał Stefan Wyszyński, Prudnik-Las, uroczystości, Południowa Loża Radiowa, Radio Opole

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »