Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Tomasz Paluch, prezes Stowarzyszenia LGD Dolina Stobrawy…
2021-04-28, 11:01 Autor:

Tomasz Paluch, prezes Stowarzyszenia LGD Dolina Stobrawy i Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika o funkcjonowaniu Lokalnych Grup Działania na rzecz obszarów wiejskich

Grzegorz Zawiślak i Tomasz Paluch
Grzegorz Zawiślak i Tomasz Paluch
Mija 15 lat od powstania LGD. Są to lokalne partnerstwa zrzeszające przedstawicieli sektora samorządowego, prywatnego oraz pozarządowego. Umożliwiają im pozyskiwanie funduszy unijnych. Głównym zadaniem LGD jest rozwój obszarów wiejskich.
Stowarzyszenie LGD „Dolina Stobrawy” skupia pięć gmin z północy Opolszczyzny.

- Koncentrujemy się na wydatkowaniu pieniędzy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zajmujemy się też rozwojem turystyki na obszarach wiejskich oraz wspieraniem grup nieformalnych, czyli pomagamy mieszkańcom w organizowaniu się i rozwiązywaniu lokalnych problemów – powiedział Tomasz Paluch, prezes Stowarzyszenia LGD „Dolina Stobrawy”.

Jest on również prezesem spółki Dolina Stobrawy. Założyło ją Stowarzyszenie LGD „Dolina Stobrawy”. Później do tej spółki weszły powiat i gmina Kluczbork.

- Udziałowcy spółki zakupili pasiekę zarodową w Maciejowie. To jest dla nas miejsce ważne historycznie. Tutaj ostatnie lata życia spędził ksiądz dr Jan Dzierżon, który zwany był Kopernikiem ula. Poprzedni właściciel chciał sprzedać to miejsce. Nie chcieliśmy, żeby trafiło w niepowołane ręce. Naszym celem jest rozwój tego dziedzictwa. Pasiek zarodowa prowadzi hodowlę i produkcję, sprzedaż miodu i produktów pszczelich. Chcemy tam zrobić takie miejsce edukacji. Realizujemy trzy projekty. Tworzymy miejsce edukacji o owadach i o Janie Dzierżonie, ale również związane z ochroną bioróżnorodności. Powstaje multimedialna wystawa, sala konferencyjno-szkoleniowa. Na miejscu będziemy też mieli kawiarnię – mówił Tomasz Paluch.

W programie przedstawił też działalność Stowarzyszenia LGD „Dolina Stobrawy”, która związana jest z naborem wniosków i dofinasowaniem przedsiębiorców, różnych organizacji społecznych.

Nie powiodła się inicjatywa LGD „Wspólne Źródła”. To partnerstwo obszarów wiejskich gmin Prudnik, Biała i Korfantów zostało zlikwidowane.

- Gmina wystąpiła z tego stowarzyszenia. Swego czasu tych LGD było bardzo dużo. Siłą rzeczy musiało dojść do ich weryfikacji, które są skuteczne, a które nie. Prudnik wstąpił do Stowarzyszenia LGD „Płaskowyż Dobrej Ziemi”, które lepiej rokowało. Są tam gminy z powiatu prudnickiego i głubczyckiego. Pozyskaliśmy dla Wiejskich Domów Kultury 325 tysięcy złotych dofinansowania na ich wyposażenie. LGD to nie tylko wsparcie samorządów lokalnych. W tym roku z takiego wsparcia korzysta też trzech przedsiębiorców z gminy Prudnik. Są to pieniądze, które łatwiej pozyskać niż w tych dużych programach pomocowych – wyjaśnił Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika.

W rozmowie z nim nawiązaliśmy też do ogłoszonej przez papieża Franciszka wrześniowej daty beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia więziony był przez komunistyczne władze w Prudniku – Lesie. W 2019 roku padły deklaracje dotyczące powstania tam centrum myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wsparcie dla tej inicjatywy o charakterze edukacyjno-kulturalnym zadeklarowała też gmina.

- Z władzami miejscowości, gdzie internowany był prymas chcemy utworzyć wspólny, ogólnopolski projekt, który liczymy, że uzyska dofinansowanie ministra kultury. Będzie to Szlak Myśli Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wydamy związaną z tym publikację. Powstanie mobilna aplikacja tych czterech miejsc internowania. 11 września organizujemy otwarty Bieg Prymasowski. 12 września na terenie Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie odbędzie się koncert muzyki sakralnej. Zorganizowana zostanie też konferencja naukowa dotycząca Prymasa Tysiąclecia – przedstawił plany Grzegorz Zawiślak.

Burmistrz Prudnika mówił też o zamierzeniach gminy związanych z biurowcem nabytym od urzędu marszałkowskiego oraz o atrakcji jaką będzie przenośnego tor do curlingu, który miasto zakupiło dzięki dofinansowaniu polsko-czeskiego projektu. Odniósł się też do petycji mieszkańców Łąki Prudnickiej. Chcą oni, aby w dotychczasowym Wiejskim Domu Kultury powstał dom seniora oraz izba regionalna o charakterze edukacyjno – muzealnym. W miejscowości tej gmina oddała do użytku budynek, do którego przeniósł się WDK.
Tomasz Paluch "Południowa Loża Radiowa" (28.04.2021)
Grzegorz Zawiślak "Południowa Loża Radiowa" (28.04.2021)
Tomasz Paluch, prezes, stowarzyszenie, LGD Dolina Stobrawy, fundusze unijne, nabór wniosków, dofinasowanie, samorządy lokalne, przedsiębiorcy, organizacje społeczne, grupy nieformalne, projekty, pasieka, Maciejów, Jan Dzierżon, Grzegorz Zawiślak, burmistrz, Prudnik, LGD „Płaskowyż Dobrej Ziemi”, beatyfikacja, kardynał Stefan Wyszyński, Prudnik-Las, uroczystości, Południowa Loża Radiowa, Radio Opole

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »