Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Katarzyna Czochara, posłanka PiS, o opolskich akcentach…
2021-04-26, 18:28 Autor: Jan Poniatyszyn

Katarzyna Czochara, posłanka PiS, o opolskich akcentach beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i efektach spotkania liderów Zjednoczonej Prawicy

Katarzyna Czochara [fot. Wojciech Szczepanik]
Katarzyna Czochara [fot. Wojciech Szczepanik]
Papież Franciszek ogłosił, że 12 września w Warszawie wyniesiony na ołtarze zostanie Sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński. Komunistyczne władze więziły go m.in. w Prudniku-Lesie. Mieszkająca w gminie Prudnik Katarzyna Czochara angażuje się w przedsięwzięcia związane z upamiętnieniem Prymasa Tysiąclecia.
Jestem przekonana, że tych opolskich akcentów związanych z beatyfikacją kardynała Stefana Wyszyńskiego będzie bardzo dużo. Jest to historyczne wydarzenie ważne dla wszystkich Polaków. Odegrał on ogromną rolę w trudnym dla naszego państwa okresie, gdy Polacy byli represjonowani, uciskani przez komunizm, czerwoną zarazę. Wówczas kardynał Wyszyński dodawał nam duchowej otuchy, ale też poprzez swoją naukę, kazania wskazywał drogę. Można powiedzieć, że Związek Zawodowy Solidarność to też jest owoc jego działalności. Doczekaliśmy się cenionego na świecie papieża Jana Pawła II. To też jest bardzo duża zasługa Prymasa Tysiąclecia. Jestem przekonana, że wielu mieszkańców Opolszczyzny będzie chciało uroczyście obchodzić ten czas beatyfikacji również i w Prudniku-Lesie. Już niebawem wpis do KRS otrzyma fundacja „Społeczna Krucjata Miłości”. Zostaje powołana do życia, aby realizować przedsięwzięcia związane z nauczaniem kardynała Wyszyńskiego. Przygotowujemy się do wielu działań w różnych obszarach m.in. kultury. Np. mamy już w pełni gotowe oratorium poświęcone Stefanowi Wyszyńskiemu. Za pomocą tekstu i muzyki opowie o jego życiu od narodzin do śmierci. Premiera tego oratorium będzie ważnym wydarzeniem – powiedziała Katarzyna Czochara.

Opolska posłanka PiS odniosła się też do niedawnego spotkania przywódców Zjednoczonej Prawicy. Ugrupowania te wyraziły wolę zawarcia porozumienia programowego na lata 2021-2023. Czy to oznacza koniec sporów w łonie parlamentarnej koalicji sprawującej władzę w kraju?

- Tego typu koalicje to jest coś na wzór rodziny, związku, w którym pojawiają się różnego typu konflikty, problemy. Myślę, że najważniejsza jest umiejętność prowadzenia rozmów, wspólna chęć rozwiązywania tych problemów, omawianie ich i to, aby był jeden wspólny kierunek. Wielokrotnie powtarzałam, że projekt Zjednoczona Prawica jest najlepszym politycznym projektem po 1989 roku. Jestem głęboko przekonana, że każdy polityk Zjednoczonej Prawicy dokładnie też o tym wie. Celem najwyższym, nadrzędnym jest dobro Polski – uważa Katarzyna Czochara.

W Popołudniowej Loży Radiowej mówiła też o majowych obchodach Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »