Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jerzy Czerwiński o tym co dalej po orzeczeniu Trybunału…
2021-04-19, 12:54 Autor: Joanna Matlak

Jerzy Czerwiński o tym co dalej po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. RPO i pomniku w Głogówku, którego nie chce Mniejszość Niemiecka

Jerzy Czerwiński o tym co dalej po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. RPO i pomniku w Głogówku, którego nie chce Mniejszość Niemiecka
- Tutaj są dwa problemy. Jakie mają być uprawnienia tej osoby, która będzie wskazywana jako osoba pełniąca obowiązki RPO i druga kwestia: kto taką osobę powołuje - mówił w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński senator PiS, pytany o to co dalej po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. kadencyjności RPO. Z naszym gościem rozmawialiśmy też o budzącej coraz większe emocje sprawie pomnika w Głogówku.
"Z uwagą i z niepokojem śledzimy rozwój wydarzeń związanych z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. To bardzo ważne, aby instytucja, która broni praw obywateli i odgrywa ważną rolę w przestrzeganiu praworządności, pozostała niezależna" - napisała na Twitterze Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourová. Jak te słowa skomentował nasz gość?

- To co robią instytucje UE z oceną praworządności w Polsce, to przekracza zasady zdrowego rozsądku. Zaczynają wtrącać się w każdą instytucję, która nie jest opanowana przez poprzedni układ, bez względu na to, jaka była jakość tej instytucji. Mamy do czynienia z wyrokiem TK, taki wyrok jest powszechnie obowiązujący, „odciągnięty” na 3 miesiące żeby ustawodawcy czyli sejm i senat uchwalili odpowiednią ustawę. W komentowaniu tego wyroku UE przeszła samą siebie. Jest szczyt pandemii. Vera Jourova jak nie wie co zrobić, to się zajmuje Polską, bo tak najłatwiej – stwierdził senator Czerwiński.

- Są dwa problemy. Jakie mają być uprawnienia tej osoby, która będzie wskazywana jako osoba p.o. RPO i druga kwestia, kto taką osobę powołuje. Ustawa wskaże jasno procedurę powołania takiej osoby, jej kompetencje i powinna być uchwalona w ciągu 3 miesięcy. Uchwalanie takiej ustawy jest potrzebne, bo będzie oddziałuwało na przyszłość w przypadku tej instytucji jak i tej która ma podobne zasady – mówił nasz gość.

Drugim tematem naszej rozmowy była kwestia pomnika w Głogówku. Przypomnijmy, tamtejsi radni m.in. Mniejszości Niemieckiej zablokowali inicjatywę burmistrza, który chciał aby do starego pomnika dołożyć nową tablicę z napisem "W hołdzie polskim patriotom". Dodajmy, że do podobnego "spięcia" doszło także niedawno w Opolu. Prezydent Arkadiusz Wiśniewski chciał upamiętnienia bohaterów powstań śląskich, co także nie spodobało się przedstawicielom mniejszości.

Czy szykuje się nam kolejna lokalna awantura o powstania śląskie? - Widzimy pewne wzmożenie w działaniu Mniejszości Niemieckiej. Pytanie co komu przeszkadza słowo "patriota". Czy Polacy nie mogą być patriotami we własnym kraju? Wydarzenie w Głogówku jest skandaliczne, wcześniej w Opolu, a inicjatywa bardzo fajna ze strony prezydenta i radnych. To nie jedyne przypadki, bo można do tego dodać niekończącą się historię z pomnikiem kadetów lwowskich - mówił senator Czerwiński.

Jego zdaniem w takich działaniach jednak bryluje sejmik. Nasz gość przypomniał m.in. sprawę z insygniami marszałka i umieszczenia na nim znaku Rodła czy wstrzymanie nadanie honorowego tytułu dla prof. Franciszka Marka przez przewodniczącego sejmiku Rafała Bartka z MN. - Rafał Bartek będzie się musiał długo uczyć, żeby oceniać prof. Marka, a według mnie nie nauczy się na tyle, żeby tę postać oceniać. To jest takie "próbkowanie". Szczególnie przykre, że dzieje się to się to w setne rocznice. Jak to jest, że jak Polacy chcą świętować, to im się to święto po prostu psuje? - mówił senator Czerwiński. - Z jednej strony dużo się mówi o pojednaniu, wspólnych poglądach, jednolitości dążeń, celów i ślicznie to wygląda, a potem jak przychodzi co do czego, to jest pójście na konfrontację - mówił Czerwiński.

- To, że rondo nazwano im. Powstańców Śląskich nie jest sprzeczne żeby móc powiesić tablicę. Co innego nazywać rondo, bo to obiekt drogowy, a co innego tablicę z inskrypcją. To chyba jedyny pomnik, gdzie mieszkańcy mogą się spotkać, złożyć kwiaty i uczcić jakąś rocznicę. Mam nadzieję, że burmistrz Bujak nie zrezygnuje z tej inicjatywy. Jest prośba by mówić prawdę historyczną - mówił Czerwiński.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »