Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej…
2021-04-16, 09:34 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej o farmaceutach, którzy będą szczepić przeciwko covid, o tym, czy są lepsze i gorsze szczepionki oraz u wejściu w życie ustawy o zawodzie farmaceuty

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej o farmaceutach, którzy będą szczepić przeciwko covid, o tym, czy są lepsze i gorsze szczepionki oraz u wejściu w życie ustawy o zawodzie farmaceuty
Kilkunastu farmaceutów z Opolszczyzny może już kwalifikować do szczepień przeciwko covid-19 oraz wykonywać takie szczepienia. - W trakcie kursu jest jeszcze 140 farmaceutów. Dzisiaj mam kolejne rozmowy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, który wyraził chęć zatrudnienia farmaceutów w masowych punktach szczepień. Może tak się stać za około dwa tygodnie - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
Rozmawialiśmy także o szczepionkach. Dania zrezygnowała z wykorzystywania preparatu Astra Zeneka, z kolei Czechy chcą tę szczepionkę od Danii odkupić. Pojawiają się tez informacje o zakrzepach po podaniu preparatu Johnson&Johnson.

- Nie należy brać sobie tych komunikatów do serca i należy pamiętać, że są one elementem gry koncernów farmaceutycznych i polityki. Nie chcę wchodzić w teorię spiskową, ale proszę zwrócić uwagę, że któryś kraj dostanie szczepionki, któryś nie, ktoś próbuje sprzedać szczepionki produkowane w swoim kraju zakładając, że pozostałe powinny być z rynku eliminowane - mówił Marek Tomków.

Pytany o objawy niepożądane powiedział, że wystarczy przeczytać ulotkę najprostszego leku przeciwbólowego i znajdziemy tam takie działania niepożądane, że można się przerazić (krwotoki, uszkodzenia wątroby, trwałe uszkodzenia mózgu).

- Jak wskazał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego najlepsza jest ta szczepionka, którą możemy dostać. Jeśli weźmiemy minimalne ryzyko zakrzepów i realne ryzyko covid, to jest to nieporównywalne. Co trzeci starszy Polak ma wrzody żołądka wywołane lekami przeciwbólowymi, a o tym się nie mówi.

Zdaniem gościa Porannej Loży Radiowej pokutuje opinia, że jedna szczepionka jest gorsza a druga lepsza. - Wszystkie szczepionki w 100% chronią przed śmiercią i hospitalizacją. Oczywiście żadna nie zadziała po 15 minutach. Potrzebują kilku tygodni, żeby się uruchomić. Ale ochrona przed najcięższymi zachorowaniami powoduje, że odblokowane zostają szpitale.

Dzisiaj (16.04) wchodzi w życie ustawa o zawodzie farmaceuty, na którą środowisko czekało ponad 30 lat. - Będziemy mogli wykonywać przeglądy lekowe, konsultacje farmaceutyczne, będziemy mogli przedłużać recepty za zgodą lekarza. Wczoraj Sejm przegłosował możliwość szczepień w aptekach, co było możliwe właśnie dlatego, że w życie weszła wspomniana ustawa.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »