Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej…
2021-04-16, 09:34 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej o farmaceutach, którzy będą szczepić przeciwko covid, o tym, czy są lepsze i gorsze szczepionki oraz u wejściu w życie ustawy o zawodzie farmaceuty

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej o farmaceutach, którzy będą szczepić przeciwko covid, o tym, czy są lepsze i gorsze szczepionki oraz u wejściu w życie ustawy o zawodzie farmaceuty
Kilkunastu farmaceutów z Opolszczyzny może już kwalifikować do szczepień przeciwko covid-19 oraz wykonywać takie szczepienia. - W trakcie kursu jest jeszcze 140 farmaceutów. Dzisiaj mam kolejne rozmowy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, który wyraził chęć zatrudnienia farmaceutów w masowych punktach szczepień. Może tak się stać za około dwa tygodnie - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
Rozmawialiśmy także o szczepionkach. Dania zrezygnowała z wykorzystywania preparatu Astra Zeneka, z kolei Czechy chcą tę szczepionkę od Danii odkupić. Pojawiają się tez informacje o zakrzepach po podaniu preparatu Johnson&Johnson.

- Nie należy brać sobie tych komunikatów do serca i należy pamiętać, że są one elementem gry koncernów farmaceutycznych i polityki. Nie chcę wchodzić w teorię spiskową, ale proszę zwrócić uwagę, że któryś kraj dostanie szczepionki, któryś nie, ktoś próbuje sprzedać szczepionki produkowane w swoim kraju zakładając, że pozostałe powinny być z rynku eliminowane - mówił Marek Tomków.

Pytany o objawy niepożądane powiedział, że wystarczy przeczytać ulotkę najprostszego leku przeciwbólowego i znajdziemy tam takie działania niepożądane, że można się przerazić (krwotoki, uszkodzenia wątroby, trwałe uszkodzenia mózgu).

- Jak wskazał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego najlepsza jest ta szczepionka, którą możemy dostać. Jeśli weźmiemy minimalne ryzyko zakrzepów i realne ryzyko covid, to jest to nieporównywalne. Co trzeci starszy Polak ma wrzody żołądka wywołane lekami przeciwbólowymi, a o tym się nie mówi.

Zdaniem gościa Porannej Loży Radiowej pokutuje opinia, że jedna szczepionka jest gorsza a druga lepsza. - Wszystkie szczepionki w 100% chronią przed śmiercią i hospitalizacją. Oczywiście żadna nie zadziała po 15 minutach. Potrzebują kilku tygodni, żeby się uruchomić. Ale ochrona przed najcięższymi zachorowaniami powoduje, że odblokowane zostają szpitale.

Dzisiaj (16.04) wchodzi w życie ustawa o zawodzie farmaceuty, na którą środowisko czekało ponad 30 lat. - Będziemy mogli wykonywać przeglądy lekowe, konsultacje farmaceutyczne, będziemy mogli przedłużać recepty za zgodą lekarza. Wczoraj Sejm przegłosował możliwość szczepień w aptekach, co było możliwe właśnie dlatego, że w życie weszła wspomniana ustawa.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »