Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Płk Artur Koczerba, dyrektor okręgowy Służby…
2021-04-13, 19:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Płk Artur Koczerba, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Opolu, o inwestycjach w placówkach penitencjarnych oraz ich funkcjonowaniu podczas pandemii

Artur Koczerba [zdj. Katrzyna Idziorek]
Artur Koczerba [zdj. Katrzyna Idziorek]
Nowego dyrektora ma Służba Więzienna na Opolszczyźnie. Na to stanowisko powołał go minister sprawiedliwości. Płk Artur Koczerba służbę w więziennictwie rozpoczął w 1995 roku. Dotychczas pracował w Zakładzie Karnym we Wronkach, który jest jedną z największych placówek penitencjarnych w kraju. Drogę zawodową rozpoczynał tam od szeregowego funkcjonariusza, a ostatnio był dyrektorem tego zakładu karnego.
- Zwizytowałem już sześć jednostek penitencjarnych w województwie opolskim. Zapoznałem się z ich problemami. Z uwagi na lockdown z dwoma jednostkami przeprowadziłem odprawy roczne w formie wideokonferencji. Podległe mi jednostki w okręgu opolskim funkcjonują prawidłowo. Aktualnie skupiamy się na działaniach związanych z ich modernizacją oraz na inwestycjach. W planach jest budowa pawilonu penitencjarnego w Nysie. Kosz to 20 mln złotych. Ogłoszony został przetarg na projekt tego zadania. Budowa ruszy w przyszłym roku. Prowadzona jest już budowa hali produkcyjnej w kluczborskim zakładzie karnym. Wartość kosztorysowa to blisko trzy miliony złotych. Termin zakończenia jest w listopadzie. Prowadzony będzie tam program „Praca dla więźniów”. Kolejne ważne przedsięwzięcia to termomodernizacja jednostek penitencjarnych w Brzegu, Grodkowie i Kędzierzynie-Koźlu. Wartość tych prac to w sumie ponad siedem milionów złotych. Trwają też inne prace modernizacyjne. W okręgu opolskim nie ma przeludnienia w jednostkach penitencjarnych. Całkowita ich pojemność wynosi 5065 miejsc dla skazanych wyrokami oraz tymczasowo aresztowanych. Jednak z uwagi na termomodernizacje i remonty dysponujemy 4666 miejscami zakwaterowania. Obecnie zaludnienie w naszych placówkach penitencjarnych kształtuje się na poziomie 85,6 procent, a więc każdy osadzony ma zapewnione godne warunki bytowe do odbywania kary pozbawienia wolności bądź tymczasowego aresztowania – powiedział płk Artur Koczerba, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Opolu.

Pandemia nie omija też osadzonych w placówkach penitencjarnych Opolszczyzny. Zagrożenie to dotyczy również personelu więziennego.

- Pierwszą dawką przeciwko COVID-19 zaszczepionych jest 609 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Stanowi to blisko 56 procent osób, które zadeklarowały chęć zaszczepienia się. W przypadku osadzonych szczepienia realizowane są zgodnie z Narodowym Programem Szczepień. Od początku epidemii, czyli od marca 2020 roku, do chwili obecnej zakażenie na COVID-19 zdiagnozowano u blisko 3,5 procent wszystkich osadzony w województwie opolskim. Dotychczas było 137 potwierdzonych zachorowań. Są to pojedyncze przypadki w naszych jednostkach i nie mieliśmy żadnego zgonu osadzonego. W sytuacji stwierdzenia zakażenia lub podejrzenia zakażenia koronawirusem osadzony zostaje niezwłocznie odizolowany od reszty osadzonych. Poddawany jest on kwarantannie. Gdy wymagana jest hospitalizacja to osoba taka kierowana jest do jednego z dwóch wyznaczonych w kraju izolatoriów – powiedział Artur Koczerba.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »