Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o Dniu Pamięci…
2021-04-13, 09:38 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, Święcie Chrztu Polski oraz aktualnej sytuacji pandemicznej w regionie

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, Święcie Chrztu Polski oraz aktualnej sytuacji pandemicznej w regionie
- To bardzo ważny dzień szczególnie dla młodego pokolenia - powiedział w Porannej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który obchodzony jest dzisiaj (13.04).
- Starsze pokolenie pamięta to jedno wielkie oszustwo, które trwało od 1940 roku do 1989 roku. Wmawiano nam różne rzeczy, różne historie na ten temat. Pamięć była jednak przenoszona z ust do ust - dodał. - W szkołach o zbrodni katyńskiej nie uczono w czasach PRL, ale w domach się o tym mówiło. Jednak trzeba było nieraz ponieść konsekwencje tego, bo jeśli ktoś w ramach działania bezpieki został identyfikowany, że takie "herezje" przekazywał miał problemy. Dlatego tym bardziej trzeba cenić te czasy, w których swobodnie możemy przekazywać tę prawdę - mówił gość Porannej Loży Radiowej.
Wojewoda Kłosowski dodał, że chce, żebyśmy pokazywali młodemu pokoleniu jak czcimy pomordowanych w Katyniu. Dzisiaj o godzinie 16- tej będzie na cmentarzu komunalnym w Opolu przy Krzyżu Golgota Wschodu. - Chciałbym, aby Opolanie wspomnieli tych wszystkich, którzy często bezimiennie zginęli, bo jeszcze wszystkich ofiar nie zidentyfikowano.

Wojewoda Opolski przypomniał także, że jutro (14.04) obchodzimy Święto Chrztu Polski. Zostało one ustanowione w 2019 roku. - Chcemy przez wciągnięcie na maszt flag państwowej, wysłuchanie hymnu i celebrę wojskową pokazać mieszkańcom województwa, że to święto jest dla nas ważne. Mieszko I wprowadził nas do Europy w 966 roku i wprowadzali nas do Europy Czesi, poprzez małżeństwo księcia Polski z Dobrawą.

Rozmawialiśmy także o aktualnej sytuacji pandemicznej w regionie.
Wczoraj zmarł burmistrz Gorzowa Śląskiego Artur Tomala. - Składam wyrazy współczucia dla rodziny i współpracowników Pana Tomali. Zadeklarowałem też moją wszelką pomoc wiceburmistrzowi, który został niedawno powołany na to stanowisko.

- Jesteśmy jeszcze przed szczytem trzeciej fali w naszym regionie - podkreślił Sławomir Kłosowski. - Będzie ona trwała dłużej, niż na przykład w sąsiednim województwie śląskim. Kluczowe będą najbliższe dwa tygodnie. Jeśli w czasie świąt izolowaliśmy się, rozpocznie się powolny spadek zachorowań. Jeśli nie, musimy się szykować na niebezpieczny scenariusz, w którym możemy spodziewać się jeszcze więcej zachorowań, niż jesienią - zapowiedział. Wojewoda Kłosowski podkreślił, że w regionie mamy spory zapas łóżek tlenowych i respiratorowych.

Obecnie zachorowania na covid - jak podkreślają lekarze - częściej kończą się leczeniem respiratorowym.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »