Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o Dniu Pamięci…
2021-04-13, 09:38 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, Święcie Chrztu Polski oraz aktualnej sytuacji pandemicznej w regionie

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, Święcie Chrztu Polski oraz aktualnej sytuacji pandemicznej w regionie
- To bardzo ważny dzień szczególnie dla młodego pokolenia - powiedział w Porannej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który obchodzony jest dzisiaj (13.04).
- Starsze pokolenie pamięta to jedno wielkie oszustwo, które trwało od 1940 roku do 1989 roku. Wmawiano nam różne rzeczy, różne historie na ten temat. Pamięć była jednak przenoszona z ust do ust - dodał. - W szkołach o zbrodni katyńskiej nie uczono w czasach PRL, ale w domach się o tym mówiło. Jednak trzeba było nieraz ponieść konsekwencje tego, bo jeśli ktoś w ramach działania bezpieki został identyfikowany, że takie "herezje" przekazywał miał problemy. Dlatego tym bardziej trzeba cenić te czasy, w których swobodnie możemy przekazywać tę prawdę - mówił gość Porannej Loży Radiowej.
Wojewoda Kłosowski dodał, że chce, żebyśmy pokazywali młodemu pokoleniu jak czcimy pomordowanych w Katyniu. Dzisiaj o godzinie 16- tej będzie na cmentarzu komunalnym w Opolu przy Krzyżu Golgota Wschodu. - Chciałbym, aby Opolanie wspomnieli tych wszystkich, którzy często bezimiennie zginęli, bo jeszcze wszystkich ofiar nie zidentyfikowano.

Wojewoda Opolski przypomniał także, że jutro (14.04) obchodzimy Święto Chrztu Polski. Zostało one ustanowione w 2019 roku. - Chcemy przez wciągnięcie na maszt flag państwowej, wysłuchanie hymnu i celebrę wojskową pokazać mieszkańcom województwa, że to święto jest dla nas ważne. Mieszko I wprowadził nas do Europy w 966 roku i wprowadzali nas do Europy Czesi, poprzez małżeństwo księcia Polski z Dobrawą.

Rozmawialiśmy także o aktualnej sytuacji pandemicznej w regionie.
Wczoraj zmarł burmistrz Gorzowa Śląskiego Artur Tomala. - Składam wyrazy współczucia dla rodziny i współpracowników Pana Tomali. Zadeklarowałem też moją wszelką pomoc wiceburmistrzowi, który został niedawno powołany na to stanowisko.

- Jesteśmy jeszcze przed szczytem trzeciej fali w naszym regionie - podkreślił Sławomir Kłosowski. - Będzie ona trwała dłużej, niż na przykład w sąsiednim województwie śląskim. Kluczowe będą najbliższe dwa tygodnie. Jeśli w czasie świąt izolowaliśmy się, rozpocznie się powolny spadek zachorowań. Jeśli nie, musimy się szykować na niebezpieczny scenariusz, w którym możemy spodziewać się jeszcze więcej zachorowań, niż jesienią - zapowiedział. Wojewoda Kłosowski podkreślił, że w regionie mamy spory zapas łóżek tlenowych i respiratorowych.

Obecnie zachorowania na covid - jak podkreślają lekarze - częściej kończą się leczeniem respiratorowym.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »