Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Magdalena Donimirska-Wodzicka, prezes Stadniny Koni…
2021-04-09, 17:41 Autor: Jan Poniatyszyn

Magdalena Donimirska-Wodzicka, prezes Stadniny Koni Moszna i Eligiusz Jędrysek, prezes Klubu Turystyki Kolarskiej KTUKOL w Głuchołazach, o aktywnym spędzaniu wolnego czasu

Magdalena Donimirska-Wodzicka i Eligiusz Jędrysek
Magdalena Donimirska-Wodzicka i Eligiusz Jędrysek
Z wielu form rekreacji można skorzystać na Opolszczyźnie. Wśród nich są wypoczynek w siodle oraz turystyka piesza i rowerowa. Zachęcają do tego ośrodki jeździeckie, a także szlaki turystyczne w Górach Opawskich.
Tradycje hodowlane kontynuuje prywatna Stadnina Koni Moszna. Jej konie odnoszą sukcesy w zawodach krajowych i zagranicznych.

- W Mosznej mamy wspaniałą ekipę osób, które tutaj pracują i są pasjonatami koni. Mamy też hodowlę krów i produkcję roślinną, która zapewnia paszę. To jest duże przedsiębiorstwo. Teraz pandemia nam nie pomaga. Realizujemy program hodowlany, który prowadzimy po naszych poprzednikach, państwowej stadninie koni. Dalej zajmujemy się hodowlą koni wyścigowych i do sportu jeździeckiego. Odnoszą one spektakularne sukcesy. Przykładem jest trzykrotna wygrana w Wielkiej Pardubickiej. Ściągamy tutaj najlepsze zagraniczne ogiery, reproduktory. Ciężko jest mówić o rentowności hodowli koni. Są koszty związane z tym, że nie wszystkie konie reprezentują poziom pozwalający na znalezienie kupca. W tej hodowali zawsze są straty. Rentowność jest słaba. Jeżeli ktoś myśli, że się na tym dorobi to jednak nie jest dobry kierunek biznesu. Zyski są mikro. Chcemy zachować tradycje w Mosznej i ją rozwijać. Zrobiła się moda na jazdę konną. Coraz więcej ludzi zainteresowanych jest tą amatorską formą spędzania wolnego czasu, sportu i rekreacji. Myślę, że wpływ na to ma też pandemia. Mamy mniejszy kontakt ze światem zewnętrznym i chcemy mieć okazję pobycia na dworze i obcowania ze zwierzętami. Widać, że ta moda na jazdę konną się rozwija. Wiele jest ośrodków jeździeckich na Opolszczyźnie i one coraz lepiej sobie radzą. Z tego, co wiem mają bardzo duże obłożenie zainteresowanych rekreacją konną. U nas też zgłasza się wielu chętnych do tego, aby spróbować nauczyć się jeździć konno, czy też szlifować swoje umiejętności. To jest super trend i z tego się cieszę – powiedziała Magdalena Donimirska-Wodzicka, prezes Stadniny Koni Moszna.

Blisko 50 lat funkcjonuje znany w regionie Klubu Turystyki Kolarskiej KTUKOL w Głuchołazach.

- Nasza działalność skupia się na turystyce rowerowej oraz na kolarstwie sportowym. Organizujemy wiele znanych turystycznych imprez kolarskich oraz dla sportowców. Mamy osoby dorosłe oraz młodzież szkolną i oni biorą udział w dziesiątkach wyścigów w całej Polsce. Z powodu pandemii ta działalność jest obecnie nieco ograniczona. Mamy tutaj bliskość Góry Parkowej znanej pod nazwą Góry Chrobrego. Są tam „Złote Ścieżki”, rowerowe trasy zjazdowe o różnej skali trudności. Mamy też szlaki piesze na Biskupiej Kopie. Można wjechać tam rowerem. Stamtąd roztaczają się piękne widoki m.in. na czeskie Jesioniki – powiedział Eligiusz Jędrysek, prezes Klubu Turystyki Kolarskiej KTUKOL w Głuchołazach.

Najnowsza inicjatywa tego klubu to Ogólnopolski Projekt „Wędrujemy – Poznajemy”. Adresowany jest on do dzieci oraz ich rodziców i dziadków.

- Celem jest zapoznanie ich z naszym regionem, Głuchołazami, urokliwymi szlakami. Uczestnicy będą mogli zdobyć jedyną taką odznakę na świecie, a mianowicie Dziecięcą Odznakę Turystyczną Miasta Orderu Uśmiechu z logiem uśmiechniętego słoneczka. Przyświeca nam cel edukacyjny i turystyczny. Jest to pomysł naszego klubu i Szkoły Podstawowej nr 3 w Głuchołazach im. Kawalerów Orderu Uśmiechu. Projekt miał wystartować w zeszłym roku. Z uwagi na pandemię został przesunięty na 1 czerwca tego roku. Mamy wiele zapytań i udostępnień w mediach społecznościowych. Natomiast 20 kwietnia ruszają zapisy do kolejnej edycji Rajdu Górami Pogranicza Polsko-Czeskiego. Dla uczestników jest specjalny medal. Uzyskać go będzie można wchodząc lub wjeżdżając na Biskupią Kopę lub Górę Chrobrego. W tym roku będzie wiele wydarzeń związanych z rocznicą stulecia III powstania śląskiego. Do Rajdu Górami Pogranicza Polsko-Czeskiego dodajemy Górę św. Anny. Dla uczestników mamy piękny, okazjonalny medal nawiązujący do tej rocznicy – dodał Eligiusz Jędrysek.

Ogólnopolski Projekt „Wędrujemy – Poznajemy” został objęty przez Radio Opole patronatem medialnym.
Z Magdaleną Donimirską-Wodzicką rozmawia Jan Poniatyszyn
Z Eligiuszem Jędryskiem rozmawia Jan Poniatyszyn

Zobacz także

2021-12-03, godz. 09:22 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa o zaostrzeniu retoryki na linii NATO-Rosja - Mamy zaostrzoną retorykę, czy za tym pójdą jakieś czyny? Wydaje się, że Rosja potrzebowałaby o wiele więcej żołnierzy, niż 100 tys. żeby próbować… » więcej 2021-12-02, godz. 17:15 Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o tarczy antyinflacyjnej Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął rozwiązania tzw. tarczy inflacyjnej. O proponowanych rozwiązaniach dyskutowaliśmy w Radiu Opole w debacie "Pracodawcy-związkowcy… » więcej 2021-12-02, godz. 08:49 Asp. Agnieszka Nierychła o zakupowych oszustach, fałszywych zbiórkach charytatywnych i pomocy bezdomnym - Przedświąteczna gorączka już jest odczuwalna, szczególnie w dobie koronawirusa coraz chętniej i częściej kupujemy w sieci. Tam się przeniosło to zakupowe… » więcej 2021-12-01, godz. 17:11 Pierwsza taka operacja w Polsce i druga na świecie! Prof. Jerzy Sacha o operacji zastawki serca z użyciem hologramu pokazującego… - Można powiedzieć, że wykonaliśmy zabieg w rozszerzonej rzeczywistości. Kierowaliśmy się obrazowaniem holograficznym - powiedział w Popołudniowej Loży… » więcej 2021-12-01, godz. 13:28 Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu PiS w sejmiku o programie ochrony powietrza na lata 2021-2027 - Zapytałam wprost czy my mamy te kwoty czy to jest lista życzeń, to usłyszałam taką niepewną odpowiedź, więc pewne założenia są, natomiast to jest… » więcej 2021-12-01, godz. 13:27 Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia "Masz jaja, idź na badania" o akcji Movember i badaniach profilaktycznych męskich… - Do badań namawiają panów kobiety, za co trzeba im serdecznie podziękować - mówił w Południowej Loży Radiowej Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia… » więcej 2021-12-01, godz. 09:05 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o nieprzekazaniu działki urzędowi marszałkowskiemu pod budowę biurowca, a także… - Chciałem pomóc samorządowi województwa, jako miasto chcieliśmy wspomóc działania, które podejmują przekazując darowiznę wysokości 2,5 mln złotych… » więcej 2021-11-30, godz. 17:12 Spięcie magazyn publicystyczny Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Tym razem o tym, czy grożą nam konflikty zb… - W umowie koalicyjnej zapisano całkowite zrównanie praw par heteroseksualnych i jednopłciowych, będzie łatwiejszy dostęp do "trawki". Jeśli to ma uszczęśliwić… » więcej 2021-11-30, godz. 12:42 "Co tam Panie w polityce" - komentują Piotr Giociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, w każdy wtorek od godz. 12:15, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś… » więcej 2021-11-30, godz. 09:30 Zbigniew Kubalańca o podwyżkach diet radnych i marszałka, kopciuchach i konflikcie z prezydentem Opola - Diety radnych wzrosną znacząco zgodnie z nowym rozporządzeniem. Najwięcej wzrośnie wynagrodzenie przewodniczącego sejmiku, do 4290 złotych a teraz wynosi… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »