Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Debata 'Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa'…
2021-04-08, 17:10 Autor: Joanna Matlak

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o konsekwencjach wydłużenia lockdownu do 18 kwietnia i pomyśle wydłużenia urlopu wypoczynkowego z 26 do 31 dni.

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o konsekwencjach wydłużenia lockdownu
Rząd przedłużył lockdown do 18 kwietnia i nie zapowiada się, by ten termin był ostatecznym co do zniesienia obostrzeń. Na razie nie pójdziemy do fryzjera czy kosmetyczki, zamknięte pozostają hotele (z wyjątkami), nieczynne są też teatry, kina czy muzea. O konsekwencjach przedłużenia lockdownu rozmawialiśmy z dr Witoldem Potworą (ekonomista, WSZiA), Piotrem Pancześnikiem (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa) i dr Jerzym Szteligą (OPZZ). Drugim tematem był pomysł wydłużenia urlopu wypoczynkowego z 26 do 31 dni. Pomysł popierają związki zawodowe, a co na to pracodawcy? Do dyskusji zaprosiliśmy Grzegorza Kulisia (BCC) i Grzegorza Adamczyka (opolska "Solidarność").
- Moje poziomy optymizmu powoli się wyczerpują – przyznał dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu. – Jeszcze miesiąc temu wydawało mi się, że jesteśmy sobie w stanie szybko poradzić z powrotem do normalności, a teraz mamy kolejny tydzień zamknięcia. To musi się odbić na gospodarce. Na razie sygnały są jeszcze pozytywne, ale wydaje mi się, że jest to kwestia kilku dni, żebyśmy jednak otrzymali informacje o nieco większym bezrobociu, choć te ostatnie dane są bardzo dobre – mówił dr Potwora.

- Sytuacja jest poważna, ale trzeba tę sytuacje porównywać z innymi państwami. Te obiektywne wskaźniki nie są jeszcze najgorsze. Kwestia horyzontu czasowego jest ważna. Czy ten tydzień w stosunku do 56 tygodni na tyle zmieni sytuację? Myślę, ze polska gospodarka, a w tej samej sytuacji są gospodarki całego świata, jeszcze te parę tygodni jest w stanie wytrzymać – mówił Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo – Handlowej.

- Ja jestem trochę pesymistą, choćby dlatego, że zaniepokoił się prezydent i postanowił skorzystań ze swojego uprawnienia i umocowania konstytucyjnego i na podstawie art. 141 zwołuje na jutro Radę Gabinetową. A przypomnę, że prezydent sięga po tego rodzaju narzędzie w sytuacjach nadzwyczajnych. Prezydent wie przecież więcej niż my, ma stosowne organy i instytucje, które go wspomagają. Chciałbym, aby było jak najlepiej ale chyba mści się na nas narodowa krnąbrność, nie słuchaliśmy epidemiologów - mówił dr Jerzy Szteliga (OPZZ).

W drugiej części programu poruszyliśmy temat wydłużenia urlopu wypoczynkowego z 26 do 31 dni. Pomysł forsuje NSZZ "Solidarność. Dlaczego?

- Pracujemy cały czas najdłużej w Europie. Średnio jest to około 2 tys. godzin rocznie, a w innych krajach UE pracuje się 1500 - 1600 godzin - mówił Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący opolskiej "Solidarności". - OPZZ wychylił się, bo chce być lepszy i zaproponował wydłużenie 35 dni. To jest wylewanie dziecka z kąpielą, a my mówimy o normalnych zdrowych zasadach. Niektórzy pracodawcy mówią, żeby ZUS zapłacił za te dodatkowe 5 dni lub żeby rozmowy rozpocząć po pandemii. A dzisiaj powiem jasno i wyraźnie, że pracujemy dużo, czy to praca zdalna czy w zakładach pracy - mówił Adamczyk.

- Ja pałam sympatią do związków zawodowych i jestem otwarty na debatę, ale nie można tego słuchać, to jest nonsens - stwierdził z kolei Grzegorz Kuliś z opolskiej loży BCC. - Jeśli zestawimy liczby naszym w kraju z innymi krajami, co do wymiaru urlopu rocznego, to plasujemy się na przyzwoitym środku. Ale jest coś o czym związki nie mówią, co uważam za manipulację. Polska jest liderem jeśli chodzi o dni wolne od pracy, mówimy o świętach czyli płatnych dniach, bo jako pracodawcy za święta również płacimy - mówił nasz gość.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »