Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Arkadiusz Wiśniewski o uhonorowaniu powstańców…
2021-04-01, 10:32 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Arkadiusz Wiśniewski o uhonorowaniu powstańców śląskich, braku dofinansowania z RFIL i sytuacji finansowej Opola

Arkadiusz Wiśniewski
- My jako Polacy mamy prawo honorować swoich bohaterów w taki sposób jaki uważamy za słuszny i próby narzucania nam tego, jak to powinno się to odbywać przez Niemców, są niestosowne - powiedział w Porannej Loży Radiowej prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.
- Polacy bardzo mocno odczuli to, w jaki sposób Niemcy chcieli wynarodowić tą część Śląska, trudno w tej chwili, żebyśmy my chcieli honorować tych, którzy do nich strzelali, mordowali, zamykali w obozach koncentracyjnych - dodał. - Trzeba o tych faktach pamiętać, nie można zrównywać tych, których krzywdzono z tymi, którzy krzywdzili.
Prezydent Opola zaznaczył, że mimo zastrzeżeń Mniejszości Niemieckiej obelisk z nazwiskami Polaków powstańców z powiatu opolskiego stanie w nowej części cmentarza komunalnego.
Rozmawialiśmy także o wynikach kolejnego naboru do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Żaden z trzech projektów jakie złożyła stolica regionu nie otrzymał dofinansowania.
- Dostaliśmy 0 zł z RFIL, a złożyliśmy 3 projekty związane z seniorami. Widocznie seniorzy z Opola są gorszego sortu. Okazuje się, że Opolu wsparcie "covidowe" się nie należy - uważa Arkadiusz Wiśniewski. - Nie dostałem odpowiedzi na pytanie jaka była punktacja poszczególnych wniosków, ani jakie były konkurencyjne projekty.

Jeśli natomiast chodzi o finanse Opola, to zeszłoroczny budżet miasta nie ucierpiał z powodu pandemii. W 2020 roku wydano rekordową kwotę na inwestycje a nadwyżka budżetowa również okazała się rekordowa.
- To efekt naszych skutecznych skutecznych rządów. O odpowiednim momencie wdrożyliśmy oszczędności, postawiliśmy na ochronę miejsc pracy. To doprowadziło do tego, że finalnie zostało w nam w budżecie więcej pieniędzy. Kilkanaście miesięcy wcześniej sprzedaliśmy część udziałów w spółce komunalnej Wodociągi i Kanalizacja - wylicza działania prezydent Opola. Dodaje, że na covidzie miasto straciło 30 mln.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »