Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jerzy Czerwiński, senator PiS, o ochronie mniejszości…
2021-03-29, 19:37 Autor: Jan Poniatyszyn

Jerzy Czerwiński, senator PiS, o ochronie mniejszości polskiej za wschodnią granicą i obchodach setnej rocznicy III powstania śląskiego na Górze Świętej Anny

Jerzy Czerwiński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jerzy Czerwiński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Senat jest izbą sprawującą opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. W relacjach z naszymi wschodnimi sąsiadami narosły różne pola konfliktów. Dotyczą głównie polskiej mniejszości narodowej oraz polityki historycznej.
Reżim Aleksandra Łukaszenki aresztował liderów Związku Polaków na Białorusi.
- Polska mniejszość na Białorusi stała się zakładnikiem pogorszenia relacji między Mińskiem i Warszawą – uważa Walery Kalinowski, publicysta rozgłośni Radio Swoboda.

Czy zatem można uznać, że fiaskiem zakończyła się polska polityka obłaskawiania białoruskiego dyktatora?

- Muszę się z tym zgodzić. Próby obłaskawiania pana Łukaszenki skończyły się wydarzeniami, których chcielibyśmy uniknąć. Nasza mniejszość na Białorusi nie dała żadnego pretekstu, żeby ją w ten sposób traktować. Łukaszenka bez żadnych powodów zaatakował Bogu ducha winnych swoich obywateli. Pamiętajmy, że to są obywatele Republiki Białoruskiej. To są wymyślone powody. Chodzi tutaj ogólnie o starcie z państwem polskim, a szerzej z cywilizacją zachodnią. Pan Łukaszenka, kiedy to było mu wygodne, umizgiwał się do Unii Europejskiej. Teraz ma nóż na gardle pod względem ekonomicznym i został mu już jeden przyjaciel, a mianowicie prezydent Putin. Być może wykonuje jego zapotrzebowanie. Z naszego punktu widzenia jest to o tyle niekorzystne, bo członków naszej mniejszości na Białorusi jest dość dużo. Są oni dobrze zorganizowani, a ciągle mają rzucane kłody pod nogi. Polska polityka w ogólności polega na tym, że wypełniamy bardzo szczelnie, rzetelnie zobowiązania międzynarodowe wobec mniejszości narodowych, które są na naszym terenie. To są zobowiązania wynikające np. z konwencji Rady Europy. Ochrona praw mniejszości zawarta jest też w naszej konstytucji, a także w ustawodawstwie szczegółowym np. w prawie oświatowym, no i przede wszystkim w specustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych z 2005 roku. Byłem przeciwny jej uchwaleniu. Już wówczas twierdziłem, że taka polityka, aby mniejszości narodowe wyposażać w specjalne prawa, przywileje, nie żądając skutecznie takich samych praw w państwach, gdzie żyje mniejszość polska, to prowadzi donikąd. Efekt jest taki, że my wzorcowo wypełniamy zobowiązania, które sami na siebie nałożyliśmy wobec mniejszości narodowych w Polsce, ale niestety nie mamy narzędzia, którym moglibyśmy wymusić takie samo traktowanie mniejszości polskiej w krajach ościennych. Coraz więcej faktów świadczy, że to było błędne. Jedynie metoda marchewki bez metody kija nie daje efektów. W prawie międzynarodowym jest na ogół przestrzegana zasada wzajemności, czyli tyle my dajemy dla was, ile wy dajecie dla nas. Tutaj niestety tej zasady wzajemności nie ma - powiedział Jerzy Czerwiński, senator PiS.

Opolski parlamentarzysta odniósł się też do sytuacji polskiej mniejszości narodowej na Litwie i Ukrainie oraz skomentował relacje z tymi państwami. Przed kilku laty wygasł polsko-litewski traktat o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy. Od ponad 10 lat Litwa nie ma ustawy o mniejszościach narodowych. Zatem nie ma uregulowań dotyczących używania języków mniejszości narodowych w przestrzeni publicznej. Ciągle problemem Polaków w tym kraju jest lituanizacja pisowni ich nazwisk oraz brak właściwych rekompensat za utraconą ziemię. Ostatnio zaogniły się relacje Polski z Ukrainą, gdzie jest też kilka nabrzmiałych problemów. Punktem spornym jest ustawa o języku państwowym Ukrainy. Jej przepisy ograniczyły nauczanie w językach mniejszości narodowych. Nie ma też symetrii w finansowaniu przez oba państwa mniejszości narodowych. Za wschodnią granicą wstrzymano ekshumację i upamiętnienie polskich ofiar zbrodni ukraińskich nacjonalistów. Przeciąga się też budowa Domu Polskiego we Lwowie.

Na koniec programu poruszona została sprawa zbliżających się centralnych obchodów setnej rocznicy III powstania śląskiego. W wywiadzie dla Radia Katowice prezydent Andrzej Duda powiedział m.in. „Na 2 maja przewidujemy duże uroczystości na Górze św. Anny. Właśnie wtedy nastąpił wybuch III powstania śląskiego w 1921 roku. W tym historycznym miejscu, tak jednoznacznie i mocno kojarzącym się z czynem powstańczym, te uroczystości będą miały miejsce. O tym rozmawiałem z włodarzami Śląska i Opolszczyzny. Wszyscy są zdeterminowani do tego, żeby te uroczystości w jak najpiękniejszej i godnej formie przeprowadzić. Wszyscy mają nadzieję, w tym również i ja, na obecność na Górze Św. Anny”.

- Mam nadzieję, że pandemia pozwoli nam gromadzić się i prezydent pojawi się 2 maja na Górze Św. Anny. Mam też nadzieję, że media będą przypominać nie tylko o samym fakcie, ale i też roli i znaczeniu powstań śląskich. Że zamieszkała tutaj ludność zachowała i obroniła swoją polskość, ale i też jaki był wkład Górnego Śląska w odbudowę jednolitego państwa polskiego w okresie międzywojennym. To przedstawione w odpowiedni sposób w mediach stanie się znowu świadomością przeciętnego Polaka. Z naszego punktu widzenia tylko przyklasnąć, że głowa państwa przywiązuje tak wielką wagę do obchodów i tej uroczystości – powiedział Jerzy Czerwiński.

Na Górze Świętej Anny niewyremontowany pozostaje amfiteatr i Pomnik Czynu Powstańczego. W przyszłym roku obchodzona będzie setna rocznica powrotu części Górnego Śląska do Macierzy.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »