Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jacek Nalepa, skarbnik Bractwa Strzeleckiego w Głogówku…
2021-03-26, 20:51 Autor: Jan Poniatyszyn

Jacek Nalepa, skarbnik Bractwa Strzeleckiego w Głogówku, o pasjonatach sportów strzeleckich w tym mieście

Jacek Nalepa [zdj. Radio Opole]
Jacek Nalepa [zdj. Radio Opole]
Do wielowiekowej tradycji nawiązuje Bractwo Strzeleckie w Głogówku. Za cel stawia sobie popularyzację sportów strzeleckich. Ma profesjonalną strzelnicę. Jest to najlepszy tego typu obiekt w regionie.
- Historia tutejszego bractwa strzeleckiego zaczyna się w XIV wieku. Głogówek jest wówczas stolicą zapasową Księstwa Opolskiego. Mieszczanie przygotowują się do obrony miasta. Pierwsza informacja o tym, że są uzbrojeni pochodzi z 1428 roku. Bronili miasta przed husytami. Bractwo strzeleckie powstaje ok. 1568 roku. Strzelcy z Głogówka wzmiankowani są w 1612 roku. Wówczas w Nysie odbywały się wielkie zawody wszystkich bractw strzeleckich. Główną nagrodę zdobył przedstawiciel Głogówka. Nasze miasto miało szczęście do mecenasów opiekujących się m.in. bractwami. W 1647 roku właściciel Głogówka Georg III von Oppersdorff nadał bractwu najstarszy statut i regulamin strzelecki. W 1776 roku wprowadza się rejestr Herbarza Królewskiego. Dlatego znamy wszystkich królów strzeleckich od tego roku, aż do dzisiaj. Bractwo to przestaje działać w 1945 roku. Dzięki grupie zapaleńców zostaje reaktywowane w latach 1997/98 - powiedział Jacek Nalepa, skarbnik Bractwa Strzeleckiego w Głogówku.

Chlubą tego stowarzyszenia jest strzelnica sportowy.

- Pierwsza strzelnica bractwa funkcjonowała do 1870 roku. Zlokalizowana była przy Bramie Kozielskiej i przeszkadzała rozrastającemu się miastu. Dlatego bractwo kupiło działkę za miastem na Winiarach i tam wybudowano strzelnicę o długoście 176 metrów, która działała do 1945 roku. W Głogówku było dość moce środowisko strzeleckie. W latach 70. ubiegłego wieku siłami Ligi Obrony Kraju powstała strzelnica. W ciągu minionych 20 lat nasze bractwo ją bardzo mocno zmodernizowało. Udało się to dzięki współpracy z władzami gminy. Nasi członkowie reprezentują cały przekrój wiekowy i zawodowy społeczeństwa. Jest grupa uczniów szkół podstawowych. Mocno rozrasta się grupa open. To są zawodnicy, którzy mają swoją broń i licencję Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Są też osoby mniej zainteresowane rywalizacją sportową, którym przynależność do bractwa sprawia wielką frajdę. Z naszego obiektu korzystają m.in. klasy mundurowe z Opolszczyzny – mówił Jacek Nalepa.

W swoich szeregach głogóweckie bractwo ma mistrzów kraju i świata w różnych dyscyplinach strzeleckich.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »