Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Protest mieszkańców Grobnik. O drogowym problemie…
2021-03-23, 17:56 Autor: Jan Poniatyszyn

Protest mieszkańców Grobnik. O drogowym problemie tej wioski jej sołtys Paweł Buczek i Rafał Pydych, p.o. dyrektora GDDKiA w Opolu

Rafał Pydych i Paweł Buczek gośćmi Popołudniowej Loży Radiowej [fot. archiwum Radia Opole]
Rafał Pydych i Paweł Buczek gośćmi Popołudniowej Loży Radiowej [fot. archiwum Radia Opole]
W obawie o swoje bezpieczeństwo protestowali mieszkańcy Grobnik, którzy domagają się budowy obwodnicy. Przez ich wioskę przebiega droga krajowa, która łączy czeskie pogranicze z autostradą A4. Bezpośrednio przy tej trasie znajdują domostwa, co uniemożliwia budowę chodników.
- Protestujemy po raz drugi, a dotyczy to największego naszego problemu. Przez 1,5 km, a więc przez całą wieś przechodzi droga krajowa (DK38) łącząca Kędzierzy-Koźle, aglomerację śląską z granicą państwa. W Grobnikach ta droga nie ma chodników i poboczy. W zasadzie mieszkańcy żyją na drodze. Nie możemy protestować chodząc po pasach, bo ich nie ma. Dzisiejszy protest wygląda tak, że mieszkańcy zmobilizowali się i swoimi pojazdami wyjechali na drogę. Jeździmy nie szybciej niż 40 kilometrów na godzinę. Taka jest dopuszczalna prędkość w Grobnikach. Tak przez godzinę będziemy się poruszać tamując ruch, ale nie zatrzymując go całkowicie. Ten ruch samochodów przejeżdżających przez wioskę już jest bardzo duży. Nasze przerażenie wywołuje fakt, że już za dwa lata zakończy się budowa obwodnicy czeskiego Krnova. Przez przejście graniczne w Piotrowicach zostanie puszczony ciężarowy transport towarowy. Powstanie tam największe przejście graniczne w województwie opolskim. Zwiększy się ruch samochodów ciężarowych na DK38, czyli te samochody będą musiały przejechać przez Grobniki. Ja sobie tego nie wyobrażam. Żadne standardy bezpieczeństwa nie są zachowane. Niektóre budynki są metr od pasa drogowego. Szczęśliwie nie ma bardzo tragicznych wypadków. W statystykach nie ma śmiertelnych zdarzeń. Przyznała to GDDKiA, że w Grobnikach ze względu na zwartą, ciasną zabudowę nie ma szans na powstanie chodników. Dlatego najlepszym, najtańszym, najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wybudowanie obwodnicy. Przejeżdżający przez naszą wieś samochód ciężarowy zerwał kawałek dachu, bo tak blisko jechał domu. Niektóre ogrodzenia, czy rynny nie są już naprawiane. To nie ma sensu, gdyż co jakiś czas są niszczone. Dlatego protestujemy, żeby pokazać te problemy. Burmistrz Głubczyc zobowiązał się przekazać grunty na budowę obwodnicy i chce partycypować w kosztach jej dokumentacji. Jesteśmy daleko od Warszawy, gdzie zapadają decyzje. Z naszej miejscowości mamy bliżej do Bratysławy, Wiednia, Pragi niż do Warszawy. Będziemy protestować do jakiegoś skutku - powiedział Paweł Buczek, sołtys Grobnik.

- W Grobnikach droga przebiega przez wąską, zwartą zabudowę. Układ urbanistyczny objęty jest ochroną konserwatorską. Pas drogowy jest na tyle wąski, że nie ma możliwości zmieszczenia obustronnych chodników i zapewnienia bezpiecznego poruszania się mieszkańcom. Rozbudowa drogi wiązałaby się z wyburzeniami. Bierzemy pod uwagę budowę obwodnicy tej miejscowości. Gdy powstał rządowy program budowy stu obwodnicy zgłosiliśmy tą obwodnicę do tego programu wraz z obwodnicą Głubczyc. Należy jej rozpatrywać razem, gdyż przebieg jednej ma wpływ na drugą. Co mogliśmy, to zrobiliśmy, czyli wpisaliśmy inwestycję do rządowego programu. DK38 jest na sieci dróg uzupełniających. Operujemy pomiarem ruchu z 2015 roku. Zmierzone wówczas natężenie wynosi ok. 2600 pojazdów na dobę. Średnie natężenie ruchu dla dróg krajowych województwa opolskiego to prawie 9600 pojazdów na dobę. Jednak biorąc pod uwagę zagrożenia mieszkańców tej miejscowości wpisaliśmy tą inwestycję i staramy się jej cały czas bronić – powiedział Rafał Pydych, p.o. dyrektora Opolskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Nasz rozmówca przedstawił też zakres zadań drogowych, które w najbliższych latach będą realizowane na Opolszczyźnie przez GDDKiA.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »