Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jadwiga Wójciak, prezes Partnerstwa Borów Niemodlińskich…
2021-03-19, 17:56 Autor: Jan Poniatyszyn

Jadwiga Wójciak, prezes Partnerstwa Borów Niemodlińskich i Adriana Dziaczyszyn, dyrektor biura Stowarzyszenia LGD „Płaskowyż Dobrej Ziemi”, o funkcjonowaniu Lokalnych Grup Działania

Jadwiga Wójciak i Adriana Dziaczyszyn [fot. Radio Opole]
Jadwiga Wójciak i Adriana Dziaczyszyn [fot. Radio Opole]
W Polsce jest ok. 300 LGD. 10 takich stowarzyszeń powstało też na Opolszczyźnie. Zrzeszają one osoby z sektora prywatnego, samorządowego i pozarządowego. Podstawą prawną ich funkcjonowania są ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich oraz o stowarzyszeniach.
Do Partnerstwa Borów Niemodlińskich należy m.in. osiem gmin z czterech powiatów.

- Przed 15 laty okoliczne samorządy i gmina Prószków stwierdziły, że trzeba coś zrobić, aby wykorzystać potencjał lasów Borów Niemodlińskich. Stowarzyszenie zawiązały gminy, a impulsem był rozwój turystyczny. Naszymi członkami mogą być też osoby prawne, czyli np. firmy, spółki akcyjne. Jesteśmy partnerstwem trójsektorowym. Nasze działanie skupia się na wsparciu innych stowarzyszeń i fundacji, instytucji samorządowych oraz osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki. Za naszym pośrednictwem udzielane jest dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Można uzyskać od 5 tysięcy złotych do nawet pół miliona złotych oraz skorzystać z doradztwa, czy szkoleń. Też samodzielnie realizujemy projekty skierowane do mieszkańców województwa i spoza niego. To są np. działania wydawnicze, gdzie promujemy obszar Borów Niemodlińskich. Ponad 75 procent naszego budżetu to są dotacje z PROW. Drugim źródłem finansowania naszego stowarzyszenia to jest program „Działaj Lokalnie”, małych grantów do 6 tysięcy złotych. Mamy także składki członkowski. Piszemy też wnioski o dofinasowanie np. do otwartych konkursów ofert organizowanych przez JST. Marzy nam się prowadzenie działalności gospodarczej, aby uzyskać stabilizację i niezależność finansową w sytuacji zmniejszenia np. środków unijnych. Cały czas szukamy nowych możliwości rozwojowych i nowych źródeł finasowania – powiedziała Jadwiga Wójciak, prezes Partnerstwa Borów Niemodlińskich.

Za jeden z sukcesów stowarzyszenia uważa uratowanie przed zaoraniem cennych przyrodniczo łąk, na których występują bardzo rzadkie gatunki roślin i zwierząt.

- Cieszy, że po tych 15 latach wyrobiliśmy sobie markę. Ludzie zwracają się do nas z problemami dotyczącymi przyrody. Zwiększyła się też rozpoznawalność Borów Niemodlińskich w województwie – dodaje Jadwiga Wójciak.

Na pograniczu polsko - czeskim funkcjonuje Stowarzyszenie LGD „Płaskowyż Dobrej Ziemi”. Należy do niego m.in. siedem gmin z powiatów głubczyckiego i prudnickiego.

- W 2006 roku, gdy powstawało stowarzyszenie w Polsce był wdrażany „Pilotażowy Program Leader” z finasowaniem na lat 2007-2013. Włodarze z gmin powiatu głubczyckiego skrzyknęli się i przygotowali różne warsztaty. Odbyło się spotkanie założycielskie stowarzyszenia LGD, którego celem była aktywizacja obszarów wiejskich, napisanie lokalnej strategii rozwoju i pozyskanie pieniędzy na jej realizację. Nasze cele ciągle ewoluują i są poszerzane. Są to m.in. działania związane z ochroną przyrody. Współpracujemy też z LGD po stronie czeskiej i z województwa śląskiego. To spektrum działalności jest szerokie. Czeskie LGD funkcjonują zupełnie inaczej. Mają pieniądze z siedmiu źródeł finasowania. Ogłaszają nabory wniosków, które uzyskują dofinansowanie nie tylko z funduszu rolnego, ale i np. z ministerstwa rozwoju, edukacji, ochrony środowiska. My mamy tylko jedno źródło finasowania z PROW. Czesi ogłaszają dużo konkursów, które związane są nie tylko stricte z obszarem wiejskim. Naszym największym sukcesem to są ludzie, których mamy wokół siebie. To są nasi członkowie, których mamy 57 i tworzą struktury LGD. Ciągle się rozwijamy. W dwóch okresach programowania nasi beneficjenci otrzymali ponad 15 mln złotych. Mamy setki zrealizowanych projektów. Obecnie ogłosiliśmy nabór na podejmowanie działalności gospodarczej. Przyznajemy sto tysięcy złotych. Jest bardzo duże zainteresowanie – powiedziała Adriana Dziaczyszyn, dyrektor biura Stowarzyszenia LGD „Płaskowyż Dobrej Ziemi”.

W minionym okresie finansowym Unii Europejskiej do dyspozycji LGD w całej Polsce było 780 mln euro. W nowym okresie programowania UE będzie to niespełna 300 mln euro.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »