Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Wojciech Komarzyński, dyrektor ARiMR w Opolu o szkodliwości…
2021-03-18, 09:52 Autor: Joanna Matlak

Wojciech Komarzyński, dyrektor ARiMR w Opolu o szkodliwości wypalania traw, trwających naborach i bieżącej działalności agencji

Wojciech Komarzyński, dyrektor ARiMR w Opolu o szkodliwości wypalania traw, trwających naborach i bieżącej działalności agencji
- Niestety, każdego roku przychodzi nam się zmierzyć z tym problemem. Wciąż dominuje mit o tym, że wypalanie traw to zbawienie dla gleby, a jest wręcz odwrotnie. To jest katastrofa ekologiczna – powiedział w Porannej Loży Radiowej Wojciech Komarzyński, dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu, z którym rozmawialiśmy o bieżącej działalności agencji.
Nasz gość zwrócił uwagę, że choć wydawałoby się że społeczeństwo jest coraz bardziej świadome, agencja wciąż musi podejmować działania aby zapobiegać wypalaniu traw przez rolników.

- To jest spustoszenie gleby. Pamiętajmy, że gleba aby się zregenerować i przywrócić swoje warunki naturalne potrzebuje kilku lub nawet kilkunastu lat – mówił Komarzyński i przypomniał, że za ten proceder grożą sankcje zarówno z Kodeksu Wykroczeń, ale swoje konsekwencje wyciąga także agencja.

- Wypalanie traw grozi utratą dopłat – przypomniał nasz gość. – Rolnik, który dopuszcza się takich procederów musi liczyć się z tym, ze dopłaty zostaną zmniejszone bądź całkowicie odebrane jeśli dojdzie do uporczywego wypalania – mówił dyrektor Komarzyński.

Z naszym gościem rozmawialiśmy też o współpracy nawiązanej m.in. z dolnośląską i śląską agencją, Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Łosiowie ale i z Radiem Opole.

- Będzie to działalność informacyjno-edukacyjna, co jest szalenie istotne - podkreślił Wojciech Komarzyński. – Rolników będziemy informować na bieżąco, bo dobrze poinformowany rolnik to coś, na czym nam jako agencji, bardzo zależy – mówił Komarzyński.

W dalszej części rozmowy pytaliśmy o rozpoczęty nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie i obszarowe i płatności w ramach Programu Obszarów Wiejskich.

Zobacz także

2021-05-28, godz. 19:52 Rafał Sierecki z Grupy Wyprawowej „Horyzont” w Głogówku o spotkaniu znanych podróżników z całej Polski Rozpoczęło się XIV Spotkanie Znajomych Podróżników w Głogówku. Udział w tej dwudniowej imprezie biorą znani globtroterzy z całej Polski. Ich prelekcje… » więcej 2021-05-28, godz. 17:50 Jolanta Barska, kierownik PCPR w Prudniku i Dorota Krzak, prowadząca rodzinny dom dziecka, o pieczy zastępczej i związanych… Dzień Rodzicielstwa Zastępczego obchodzony będzie w Prudniku. Celem sobotniego spotkania jest promocja pieczy zastępczej. Dzień popularyzujący ruch rodzicielstwa… » więcej 2021-05-28, godz. 11:59 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowych kandydatach na stanowisko RPO i o sprawie kopalni Turów 15 czerwca odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu podczas którego przeprowadzone zostanie głosowanie w sprawie wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich. Do wczoraj… » więcej 2021-05-28, godz. 09:46 Danuta Jazłowiecka, senator KO o czwartkowych obradach na których, w związku z pomyłką jednego senatora przyjęto… - Zabrakło jednego głosu bo wynik był 49 do 49-ciu. Mówiąc najdelikatniej, bo był to dla nas duży cios i duży ból była to wpadka, wypadek przy pracy… » więcej 2021-05-28, godz. 09:28 Paweł Masełko, nowy starosta kędzierzyńsko-kozielski o szybkiej karierze w partii i planach na zarządzanie powiat… - Dyskusje trwały między przedstawicielami Koalicji Obywatelskiej i naszym koalicjantem Mniejszością Niemiecką, prezydent Nowosielska ma również swoich… » więcej 2021-05-27, godz. 17:12 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o propozycji zmiany kodeksu pracy W sejmie kilka dni temu odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji kodeksu pracy. Nowelizacja dotyczy sposobu obliczania stażu pracy dla osób, które… » więcej 2021-05-27, godz. 11:44 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Piotrem Mazurkiem, pełnomocnikiem rządu ds. polityki… W audycji "Prosto z sejmu" Magdalena Ogórek pytała swojego gościa, którym był dziś Piotr Mazurek, pełnomocnik rządu do spraw polityki młodzieżowej i… » więcej 2021-05-27, godz. 10:23 Janusz Kowalski, opolski poseł Solidarnej Polski o manifestacjach pracowników i związkowców ws. kopalni Turów - Te krzyki, słowa i mocny przekaz był skierowany do unijnych eurokratów, do urzędników i sędziów TSUE bez wyobraźni, którzy uderzyli w polską suwerenność… » więcej 2021-05-27, godz. 10:19 Prof. Tomasz Halski o niepotrzebnych nerwach przy oczekiwaniu na szczepionkę i najnowszych dostawach na opolski Torop… - Czekamy dziś na dwie dostawy. Mamy szczepienia dzisiaj od godziny 12.00 pierwszą dawką Pfizera i na połowę tych szczepień mamy szczepionki. Czekamy na… » więcej 2021-05-26, godz. 18:23 Dorota Przysiężna – Bator, burmistrz Kietrza i Radosław Roszkowski, starosta prudnicki o sukcesach i problemach przygranicznej… Euroregiony stwarzają największe możliwości współpracy społeczności lokalnych pogranicza państw. Impulsem do tego są fundusze unijne wspierające rozwój… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »