Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Piotr Woźniak, lider SLD na Opolszczyźnie o projekcie…
2021-03-15, 17:42 Autor: Jan Poniatyszyn

Piotr Woźniak, lider SLD na Opolszczyźnie o projekcie strategii rozwoju regionu do 2030

Piotr Woźniak [fot. Marcin Skomudek]
Piotr Woźniak [fot. Marcin Skomudek]
Trwają konsultacje społeczne projektu „Strategia Opolskie 2030”. W dokumencie tym zawarto kierunki działań w tej dekadzie, a ich celem ma być rozwój Opolszczyzny. Strategia ta jest też niezbędna do skutecznego pozyskiwania i wydatkowania funduszy unijnych.
W strategii tej czytamy, że sytuacja społeczna województwa wskazuje m.in. na spadek zasięgu ubóstwa ekonomicznego i liczby osób korzystających z pomocy społecznej.

- Chyba troszeczkę uogólniono ten temat. Faktycznie wzrost wydatków na opiekę społeczną w gminach jest absolutnie zauważalny i to o kilka procent rocznie. Myślę, że przy tej ocenie posiłkowano się wskaźnikami bardziej makroekonomicznymi z uwzględnieniem wydatków socjalnych, które generuje rząd transferując je poprzez samorządy do gospodarstw domowych. O ile zmniejszenie ubóstwa można postrzegać jako sukces Programu Rodzina 500 Plus, o tyle absolutnie nie jest ten program sukcesem w kontekście walki z depopulacją. To jest słaba strona Opolszczyzny. Mieliśmy projekt specjalnej strefy demograficznej, który miał poprawić dzietność, ale to się nie udało zrobić. Także transfery socjalne nie poprawiają te sytuacji. Ja bym ostrożnie podchodził do tego wskaźnika zmniejszenia ubóstwa. Ten problem dostrzegam w całej Polsce - powiedział Piotr Woźniak, lider SLD na Opolszczyźnie.

Projekt nowej strategii podejmuje też problem depopulacji. Wskazuje się na ubytek ludności, który w największym stopniu dotyka gminy peryferyjne, położone w południowej części Opolszczyzny. Czy dla mieszkańców tych gmin są optymistyczne prognozy wynikające z nowej strategii samorządu województwa?

- Mamy Opolszczyznę dwóch prędkości. Polecam przeanalizowanie raportów z działalności Powiatowych Urzędów Pracy. Jasno z nich wynika, że np. mieszkańcy powiatu nyskiego zarabiają średnio miesięcznie o 600 złotych mniej niż jest średnia całego województwa. To jest jasny sygnał, gdzie ludzi chcą pracować. Dlatego tam się też przenoszą z rodzinami. Proces deindustrializacji jest bardzo mocno zauważalny w powiatach prudnickim, głubczyckim, nyskim, czy też brzeskim. Atutem Opolszczyzny jest autostrada A4. Przyciągnęła inwestorów w wielu miastach. Takiego boomu gospodarczego nie widzę jednak w województwie opolskim. To jest porażka wszystkich ekip rządzących zarówno Polską, jak i naszym województwem. Nie da się zatrzymać tego trendu, gdzie większe aglomeracje „zasysają” młodych ludzi, którzy się tam przenoszą. Nie dostrzegam koncepcji uprzemysłowienia naszych terenów. Kiedy są wielkie sukcesy Opola to do tego miasta ściąga wielu młodych ludzi z całego regionu. Ta strategia, ten dokument nie przekonuje mnie, żeby ten trend odwrócić – stwierdził lider SLD na Opolszczyźnie.

W projekcie nowej strategii dla regionu stwierdza się, że w skali europejskiej województwo opolskie zaliczane jest do grupy regionów „innowatorów o skromnych wynikach”. „Należy położyć nacisk na dalszy rozwój potencjału badawczo-rozwojowego”. Czy odpowiednie jest dotychczasowe wsparcie dla badań naukowych opolskich uczelni?

- Jestem pracownikiem naukowym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. Uważam, że ilość środków w kierunku poszerzania know how opolskich naukowców jest zadowalająca. Wielka jest w tym rola regionalnego programu operacyjnego. To nie tylko decyzje zarządu województwa, ale przede wszystkim działalność Komisji Europejskiej powoduje, że pieniądze są transferowane w te miejsca. Mam nadzieję, że trend w tym zakresie będzie utrzymany – stwierdził Woźniak.

Jego zdaniem przy opracowaniu takiej strategii dla województwa powinno się bazować na osobach związanych z regionem. Strategii Opolskie 2030 zarzucił, że nie jest szczegółowa, tzn. nie zawiera m.in. mierzalnych celów oraz terminów ich realizacji. Uwagi do tego dokumentu można zgłaszać do końca kwietnia.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »