Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Marcelina Zawisza, posłanka Partii Razem o sytuacji…
2021-03-08, 18:03 Autor: Jan Poniatyszyn

Marcelina Zawisza, posłanka Partii Razem o sytuacji i prawach kobiet, zaostrzeniu kar dla gwałcicieli oraz związanych z tym inicjatywach Lewicy

Marcelina Zawisza [fot. Marcin Skomudek]
Marcelina Zawisza [fot. Marcin Skomudek]
Według Eurostatu w ubiegłym roku kobiety w Polsce zajmowały 44 procent stanowisk kierowniczych. Jak wyniki z badania „Women in Business 2020” tylko w przypadku dziewięciu procent polskich firm na najwyższych stanowiskach nie zasiadała żadna kobieta. Zdaniem Lewicy wcale nie jest tak różowo. Sytuacji kobiet w dniu ich międzynarodowego święta poświęcona była Popołudniowa Loża Radiowa.
- Jest to wyjątkowy dzień pod tym względem, że możemy mówić o tych wszystkich rzeczach, które umykają nam na co dzień. Na przykład, że 84 procent osób z głodowymi emeryturami to są właśnie kobiety. Luka płacowa na rynku pracy to jest 20 procent, czyli kobiety o tyle mniej zarabiają niż mężczyźni. W świecie nauki kobiece prace oceniane są gorzej. Ich dorobek naukowy jest traktowany mniej poważnie, rzadziej trafiają do sylabusów. Mają niższe zarobki. To są tylko przykłady i za mało o nich mówimy na codzień. Wszystkie życzyłybyśmy sobie tego, żeby mieć równe prawa, równe płace i dostęp do połowy władzy - powiedziała Marcelina Zawisza, opolska posłanka Partii Razem.

W pierwszym rządzie Mateusza Morawieckiego było sześć kobiet. Po rekonstrukcji jego gabinetu w randze ministra jest tylko jedna. Jest to 5 procent składu rady ministrów. Średnia dla krajów Unii Europejskiej wynosi 30 procent. Po 1990 roku mieliśmy trzy szefowe polskiego rządu. Była też jedna licząca się kobieca kandydatura na prezydenta. Czy w polityce panie mają trudniej?

- To widać po konstrukcji list wyborczych. Panie rzadziej znajdują się w pierwszych trójkach, które mają największe szanse, aby dostać się do Sejmu, czy do rady gminy, miasta, powiatu. Dobrym przykładem jest tutaj rząd PiS. Mamy fantastyczne ekonomistki, polityczki społeczne, naukowczynie. Jednak nie przebijają się do rządu Mateusza Morawieckiego. Są ignorowane. Nie jest to charakterystyka tylko tego rządu. Wszystkie poprzednie miały dokładnie ten sam problem. Z jakiegoś powodu traktuje się mężczyzn jako tych lepiej wykształconych. Wynika to z pewnej socjalizacji – komentowała Marcelina Zawisza.

Posłanka wyjaśniła też dlaczego Lewica występuje, aby w polskim prawie zmieniła się definicja gwałtu: - Żeby sam fakt braku zgody na obcowanie płciowe był już kluczowy do wydania wyroku. Wyroki w takich sprawach są często skandaliczne. Ten nasz projekt odpowiada na to co już wielokrotnie postulował Europejski Trybunał Praw Człowiek. Brak zgody stanowi podstawowy element decydujący o zgwałceniu i wykorzystaniu seksualnym. To jest międzynarodowy standard, który chroni ofiary przed przemocą seksualną, przed przestępcami. Takie prawo już funkcjonuje w wielu krajach. Prawo ma stać po stronie ofiary, osoby pokrzywdzonej, a nie po stronie sprawcy. Proponujemy podniesienie minimalnej kary. Aby za gwałt były co najmniej trzy lata więzienia.

W programie posłanka Partii Razem mówił też o propozycjach Lewicy dotyczących macierzyństwa kobiet oraz wsparcia ich sytuacji materialnej i bytowej.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »