Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Marcelina Zawisza, posłanka Partii Razem o sytuacji…
2021-03-08, 18:03 Autor: Jan Poniatyszyn

Marcelina Zawisza, posłanka Partii Razem o sytuacji i prawach kobiet, zaostrzeniu kar dla gwałcicieli oraz związanych z tym inicjatywach Lewicy

Marcelina Zawisza [fot. Marcin Skomudek]
Marcelina Zawisza [fot. Marcin Skomudek]
Według Eurostatu w ubiegłym roku kobiety w Polsce zajmowały 44 procent stanowisk kierowniczych. Jak wyniki z badania „Women in Business 2020” tylko w przypadku dziewięciu procent polskich firm na najwyższych stanowiskach nie zasiadała żadna kobieta. Zdaniem Lewicy wcale nie jest tak różowo. Sytuacji kobiet w dniu ich międzynarodowego święta poświęcona była Popołudniowa Loża Radiowa.
- Jest to wyjątkowy dzień pod tym względem, że możemy mówić o tych wszystkich rzeczach, które umykają nam na co dzień. Na przykład, że 84 procent osób z głodowymi emeryturami to są właśnie kobiety. Luka płacowa na rynku pracy to jest 20 procent, czyli kobiety o tyle mniej zarabiają niż mężczyźni. W świecie nauki kobiece prace oceniane są gorzej. Ich dorobek naukowy jest traktowany mniej poważnie, rzadziej trafiają do sylabusów. Mają niższe zarobki. To są tylko przykłady i za mało o nich mówimy na codzień. Wszystkie życzyłybyśmy sobie tego, żeby mieć równe prawa, równe płace i dostęp do połowy władzy - powiedziała Marcelina Zawisza, opolska posłanka Partii Razem.

W pierwszym rządzie Mateusza Morawieckiego było sześć kobiet. Po rekonstrukcji jego gabinetu w randze ministra jest tylko jedna. Jest to 5 procent składu rady ministrów. Średnia dla krajów Unii Europejskiej wynosi 30 procent. Po 1990 roku mieliśmy trzy szefowe polskiego rządu. Była też jedna licząca się kobieca kandydatura na prezydenta. Czy w polityce panie mają trudniej?

- To widać po konstrukcji list wyborczych. Panie rzadziej znajdują się w pierwszych trójkach, które mają największe szanse, aby dostać się do Sejmu, czy do rady gminy, miasta, powiatu. Dobrym przykładem jest tutaj rząd PiS. Mamy fantastyczne ekonomistki, polityczki społeczne, naukowczynie. Jednak nie przebijają się do rządu Mateusza Morawieckiego. Są ignorowane. Nie jest to charakterystyka tylko tego rządu. Wszystkie poprzednie miały dokładnie ten sam problem. Z jakiegoś powodu traktuje się mężczyzn jako tych lepiej wykształconych. Wynika to z pewnej socjalizacji – komentowała Marcelina Zawisza.

Posłanka wyjaśniła też dlaczego Lewica występuje, aby w polskim prawie zmieniła się definicja gwałtu: - Żeby sam fakt braku zgody na obcowanie płciowe był już kluczowy do wydania wyroku. Wyroki w takich sprawach są często skandaliczne. Ten nasz projekt odpowiada na to co już wielokrotnie postulował Europejski Trybunał Praw Człowiek. Brak zgody stanowi podstawowy element decydujący o zgwałceniu i wykorzystaniu seksualnym. To jest międzynarodowy standard, który chroni ofiary przed przemocą seksualną, przed przestępcami. Takie prawo już funkcjonuje w wielu krajach. Prawo ma stać po stronie ofiary, osoby pokrzywdzonej, a nie po stronie sprawcy. Proponujemy podniesienie minimalnej kary. Aby za gwałt były co najmniej trzy lata więzienia.

W programie posłanka Partii Razem mówił też o propozycjach Lewicy dotyczących macierzyństwa kobiet oraz wsparcia ich sytuacji materialnej i bytowej.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »