Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty o zamiarach…
2021-03-02, 18:07 Autor: Jan Poniatyszyn

Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty o zamiarach reorganizacji sieci szkół postulowanych przez samorządy lokalne

Michał Siek [fot. Marcin Boczek]
Michał Siek [fot. Marcin Boczek]
Niektóre opolskie samorządy lokalne wdrożyły procedurę likwidacji lub przekształcenia szkół. Zgodnie z przepisami uchwały intencyjne w tej sprawie radni musieli podjąć do końca lutego. Decydująca jest jednak opinia kuratora oświaty.
- Mamy w tej chwili 23 informacje o zamiarze likwidacji lub przekształcenia szkół. W 18 przypadkach jest to prośba o wydanie opinii. Spodziewamy się jeszcze trzech takich wystąpień. Jeżeli chodzi o dwie szkoły to dostaliśmy informację, że organ prowadzący wycofał się z zamiaru likwidacji. W ubiegłym roku też były takie 23 sprawy. Są to trudne decyzje i skomplikowane sytuacje. Wymagają konsultacji z rodzicami, nauczycielami. W małych miejscowościach szkoła jest często jedynym miejscem, gdzie toczy się życie kulturalne. Jeżeli związane z tym rozmowy rozpoczynają się stosunkowo wcześniej to można do tego podejść spokojnie, przemyśleć sprawę i wysłuchać argumentów z każdej strony. Jeżeli jest to robione „na kolanie” wówczas zawsze jest więcej emocji i napięć – powiedział Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty.

Najczęstszą przyczyną likwidacji, czy przenoszenia szkół jest mała liczebność uczniów. Samorządowcy często wskazują na związane z tym problemy finansowe.

- To z punktu widzenia kuratora nie jest takim czynnikiem decydującym, czy ta opinia będzie pozytywna, czy negatywna. Oświata, prowadzenie szkół należy do zadań samorządu terytorialnego. Trzeba się z tym zadaniem umieć uporać – dodał Michał Siek.

Opolski kurator oświaty mówił też o przebiegu tegorocznych egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie oraz o przygotowaniach do matur.

Zobacz także

2021-05-12, godz. 10:17 Dr Bartosz Maziarz, politolog UO o eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego - Jest to największa eskalacja zamieszek i ostrzałów rakietowych od czasów tzw. operacji "Ochronny Brzeg" od roku 2014 - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-05-12, godz. 09:45 Beniamin Godyla, senator Koalicji Obywatelskiej o posiedzeniu senatu m.in. w sprawie Rzecznika Praw Obywatelskich, a także… - Jednym z ostatnich punktów jest wybór Rzecznika Praw Obywatelskich - powiedział w Porannej Loży Radiowej senator Koalicji Obywatelskiej Beniamin Godyla… » więcej 2021-05-11, godz. 17:14 Antoni Ożóg, prezes Koła Związku Pszczelarzy w Głuchołazach i Janusz Siano, wicestarosta prudnicki, o ciekawych przedsięwzięciach… W naszym ekosystemie pszczoły oraz inne owady pełnią znaczącą rolę. Zapylają blisko 80 procent roślin w Polsce. Żywotność pszczół jest ważna dla… » więcej 2021-05-11, godz. 14:04 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek Czy Platforma Obywatelska rozpoczęła grę na zwłokę?! Marszałek Tomasz Grodzki: Senat raczej nie zajmie ustawą ratyfikacją FO na najbliższym posiedzeniu… » więcej 2021-05-11, godz. 10:15 Posłowie KO Witold Zembaczyński i Tomasz Kostuś o tym, dlaczego podpisali się pod listem otwartym do kolegów z partii… - Mam wrażenie, że będąc posłem opozycji uczestniczę w swego rodzaju buncie od 2015 roku, ale nie jest to bunt przeciwko opcji, która jest za praworządnością… » więcej 2021-05-10, godz. 19:04 Witold Potwora, ekonomista WSZiA w Opolu, o Krajowym Funduszu Odbudowy i korzyściach z niego dla Opolszczyzny Nadal toczy się medialna i parlamentarna dyskusja dotycząca warunków udziału Polski w unijnym Funduszu Odbudowy, który nazywany jest też „nowym Planem… » więcej 2021-05-10, godz. 13:34 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o hamulcowych Funduszu Odbudowy, paszportach covidowych i uwolnieniu patentów na szczepionki… - Z zaskoczeniem przyjmuje wystąpienie Pana marszałka Grodzkiego, bo przecież jego przyjaciel polityczny, Donald Tusk jest przewodniczącym Europejskiej Partii… » więcej 2021-05-10, godz. 10:10 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o szczepieniach, odmrażaniu szpitali, ratyfikacji Funduszu Odbudowy, wozach strażackich… - Liczba zakażeń w woj. opolskim spada, ale nie tak, jak byśmy chcieli powiedział w Porannej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski. - To jest… » więcej 2021-05-07, godz. 18:47 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego, o podziale pieniędzy dla organizacji pozarządowych Kontrowersje wywołał podział pieniędzy w otwartych konkursach samorządu województwa opolskiego. Krytyczne opinie pojawiły się w mediach społecznościowych… » więcej 2021-05-07, godz. 09:38 Jerzy Czerwiński o możliwych scenariuszach w senacie ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy - Posiedzenie Senatu mamy w dniach 12-14 maja, ale z anonsów kierownictwa senatu wynika, że raczej na tym posiedzeniu ta ustawa nie będzie rozpatrywana, chociaż… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »