Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Piotr Wach, wiceprzewodniczący opolskiego sejmiku…
2021-03-01, 18:33 Autor: Jan Poniatyszyn

Piotr Wach, wiceprzewodniczący opolskiego sejmiku o tym, że również Opolszczyzna powinna skorzystać z pieniędzy Programu Polska Wschodnia

Piotr Wach [fot. Marcin Boczek]
Piotr Wach [fot. Marcin Boczek]
W nowej perspektywie finansowej Opolszczyzna ma otrzymać mniej unijnych pieniędzy niż w poprzednich latach. Region dostanie co najmniej 763 mln euro. Jest to za mało, aby osiągnąć średnią wartość PKB na mieszkańca w Polsce.
- Ta kwota, którą otrzymamy, wynika z podziału pewnej części funduszy europejskich, czyli podziału Funduszu Spójności. Ta kwota wynika z ustalonego algorytmu. Jest to 20 procent mniej niż było. Natomiast wątpliwości zbudza podział innych środków unijnych. Zajęliśmy się tym w sejmiku i z parlamentarzystami. Chodzi o Program Operacyjny Polska Wschodnia, z którego dotychczas korzystało pięć najbiedniejszych województw. Nastąpił precedens. Rząd uznał, że w unijnej perspektywie finansowej na lata 2012 – 2027 do tych województw wschodnich zostanie dołączona także część województwa mazowieckiego z pominięciem Warszawy i otacząjących ją powiatów. Okazuje się, że średnia wartość PKB na jednego mieszkańca jest tam na poziomie 84 procent, a u nas jest to 79 procent. Program Polska Wschodnia, gdzie do podziału między województwa jest 2,5 mld euro, został już rozszerzony na zachód. Być może pod zmienioną nazwą, ale ten program powinien objąć także mieszkańców Opolszczyzny i nasze województwo - powiedział Piotr Wach, wiceprzewodniczący opolskiego sejmiku.

- Opolszczyzna ma szansę na więcej funduszy. W puli środków programów regionalnych jest jeszcze 7,1 miliarda euro do podziału między wszystkie województwa w ramach uzgodnień kontraktu programowego. Kluczowe dla rządu i samorządu wojewódzkiego projekty, zgłoszone przez marszałków do kontraktów programowych, mogą liczyć na dodatkowe fundusze – powiedziała niedawno wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Jakie są kluczowe dla Opolszczyzny projekty, które forsować będzie samorząd województwa?

- Kluczowe to są te obszary, które pozwolą województwu opolskiemu zniwelować różnice dochodów w stosunku do średniej krajowej. Są to działania, które wzmocnią przedsiębiorczość i pozwolą na tworzenie dobrze płatnych miejsc pracy. Jest to też wsparcie edukacji, szkolnictwa branżowego, naszych uczelni. Niewątpliwie ważna jest opieka nad seniorami i bardzo ważny akcent na ochronę zdrowia. Mimo wszystko okazuje się, że tych funduszy unijnych jest u nas za mało, byśmy mogli gonić średnią krajową. To będzie możliwe, jeżeli uda nam się wyłuskać część tych pieniędzy, które dotychczas były przeznaczone dla województw Polski wschodniej. Dokonując innego podziału tych środków można by dostać dodatkowy miliard złotych w nowej perspektywie unijnej – uważa Piotr Wach.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »