Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Piotr Wach, wiceprzewodniczący opolskiego sejmiku…
2021-03-01, 18:33 Autor: Jan Poniatyszyn

Piotr Wach, wiceprzewodniczący opolskiego sejmiku o tym, że również Opolszczyzna powinna skorzystać z pieniędzy Programu Polska Wschodnia

Piotr Wach [fot. Marcin Boczek]
Piotr Wach [fot. Marcin Boczek]
W nowej perspektywie finansowej Opolszczyzna ma otrzymać mniej unijnych pieniędzy niż w poprzednich latach. Region dostanie co najmniej 763 mln euro. Jest to za mało, aby osiągnąć średnią wartość PKB na mieszkańca w Polsce.
- Ta kwota, którą otrzymamy, wynika z podziału pewnej części funduszy europejskich, czyli podziału Funduszu Spójności. Ta kwota wynika z ustalonego algorytmu. Jest to 20 procent mniej niż było. Natomiast wątpliwości zbudza podział innych środków unijnych. Zajęliśmy się tym w sejmiku i z parlamentarzystami. Chodzi o Program Operacyjny Polska Wschodnia, z którego dotychczas korzystało pięć najbiedniejszych województw. Nastąpił precedens. Rząd uznał, że w unijnej perspektywie finansowej na lata 2012 – 2027 do tych województw wschodnich zostanie dołączona także część województwa mazowieckiego z pominięciem Warszawy i otacząjących ją powiatów. Okazuje się, że średnia wartość PKB na jednego mieszkańca jest tam na poziomie 84 procent, a u nas jest to 79 procent. Program Polska Wschodnia, gdzie do podziału między województwa jest 2,5 mld euro, został już rozszerzony na zachód. Być może pod zmienioną nazwą, ale ten program powinien objąć także mieszkańców Opolszczyzny i nasze województwo - powiedział Piotr Wach, wiceprzewodniczący opolskiego sejmiku.

- Opolszczyzna ma szansę na więcej funduszy. W puli środków programów regionalnych jest jeszcze 7,1 miliarda euro do podziału między wszystkie województwa w ramach uzgodnień kontraktu programowego. Kluczowe dla rządu i samorządu wojewódzkiego projekty, zgłoszone przez marszałków do kontraktów programowych, mogą liczyć na dodatkowe fundusze – powiedziała niedawno wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Jakie są kluczowe dla Opolszczyzny projekty, które forsować będzie samorząd województwa?

- Kluczowe to są te obszary, które pozwolą województwu opolskiemu zniwelować różnice dochodów w stosunku do średniej krajowej. Są to działania, które wzmocnią przedsiębiorczość i pozwolą na tworzenie dobrze płatnych miejsc pracy. Jest to też wsparcie edukacji, szkolnictwa branżowego, naszych uczelni. Niewątpliwie ważna jest opieka nad seniorami i bardzo ważny akcent na ochronę zdrowia. Mimo wszystko okazuje się, że tych funduszy unijnych jest u nas za mało, byśmy mogli gonić średnią krajową. To będzie możliwe, jeżeli uda nam się wyłuskać część tych pieniędzy, które dotychczas były przeznaczone dla województw Polski wschodniej. Dokonując innego podziału tych środków można by dostać dodatkowy miliard złotych w nowej perspektywie unijnej – uważa Piotr Wach.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »