Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Ireneusz Hebda, dyrektor Zespołu Opolskich Parków…
2021-02-26, 17:12 Autor: Marcin Skomudek

Ireneusz Hebda, dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych i Barbara Zając, wójt gminy Pokój, o terenach objętych ochroną przyrody

Barbara Zając i Ireneusz Hebda
Barbara Zając i Ireneusz Hebda
W Polsce jest 125 parków krajobrazowych. Na Opolszczyźnie wytyczono trzy takie obszary. Miejscami kolidują one z ożywieniem gmin. Występuje konflikt interesów między ochroną przyrody, a rozwojem turystyki i realizacją różnych inwestycji.
Park krajobrazowy jest niższą formą ochrony przyrody niż park narodowy.

- Jest to liberalniejsza forma ochrony przyrody, gdzie pełniej jest realizowana funkcja turystyczna, rekreacyjna oraz tej działalności gospodarczej związanej z rolnictwem, leśnictwem. Plany ochrony sporządzane dla parków krajobrazowych wskazują obszary do zagospodarowania np. zabudową mieszkaniową, czy typowo inwestycyjnego. Wskazane są też miejsca wyłączone z zagospodarowania, czyli rezerwaty przyrody, użytki ekologiczne, zespoły przyrodniczo - krajobrazowe. W toku konsultacji staramy się zawsze brać pod uwagę pomysły gmin, które leżą na terenach parków krajobrazowych. Bierzemy udział przy tworzeniu studiów, czy planów miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Parki krajobrazowe nie są radykalnie obostrzone. Mamy całe wsie osadnicze, małe jednostki zurbanizowane. Często mieszkańcy gmin nawet nie wiedzą, że mieszkają na terenie parku krajobrazowego - powiedział Ireneusza Hebda, dyrektor Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych.

W programie pytaliśmy go też o działalność tej instytucji oraz o opinię na temat planów Lasów Państwowych, które chcą wprowadzić program „Nocowanie w lesie". Chodzi o wyznaczenie terenów do nocowania na dziko.

W Polsce jest blisko 1300 gmin, gdzie są obszary objęte szczególną ochroną przyrodniczą. W gminie Pokój znajduje się Stobrawski Park Krajobrazowy.

- Jest to ochrona walorów przyrodniczo-krajobrazowych dla następnych pokoleń. W niektórych konkursach o fundusze unijne położenie na obszarze chronionym jest dodatkowo punktowane m.in. przy rozbudowie kanalizacji. Rolnicy mają dodatkowe dopłaty. Minusem jest brak możliwości budowy zakładów, które budżetowi gminy przynoszą dochody m.in. z tytułu podatków od nieruchomości. Mieszkańcy muszą prowadzić uzgodnienia związane z inwestycjami, wycinką drzew w pasie drogowym - powiedziała Barbara Zając, wójt gminy Pokój.

Popiera ona postulat Związku Gmin Wiejskich, który złożył projekt ustawy wprowadzającej subwencję ekologiczną. Ma to być forma rekompensaty dla gmin za utracone szanse rozwojowe na terenach, gdzie występują różne formy ochrony przyrody.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »