Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dorota Przysiężna - Bator, burmistrz Kietrza i…
2021-02-24, 18:38 Autor: Jan Poniatyszyn

Dorota Przysiężna – Bator, burmistrz Kietrza i Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic, o dofinasowaniu zadań w popegeerowskich miejscowościach z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Dorota Przysiężna – Bator, burmistrz Kietrza i Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic [zdj. Radio Opole]
Dorota Przysiężna – Bator, burmistrz Kietrza i Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic [zdj. Radio Opole]
59 gmin z Opolszczyzny złożyło 143 wnioski o wsparcie inwestycji w miejscowościach, gdzie zlikwidowano państwowe gospodarstwa rolne. Wnioskodawcy ci wystąpili w sumie o ponad 195 mln złotych do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Każda z gmin mogła przedłożyć maksymalnie trzy wnioski. Z możliwości tej skorzystały w regionie wszystkie uprawnione samorządy lokalne.
- Wszystkie samorządy na terenie których funkcjonowały PGR są bardzo mocno zainteresowane kolejną edycją RFIL. Gmina Komprachcice wykorzystała maksymalnie te możliwości, czyli złożyła trzy wnioski. Dotyczą one trzech zadań i są skumulowane wokół społeczności sołectwa Domecko. Tam funkcjonował kiedyś PGR. Nasz wniosek obejmuje termomodernizację i ogrzewanie budynku OSP, w którym jest również sala wiejska, miejsce spotkań całej społeczności sołectwa. Chcemy też pozyskać pieniądze na remont starej części szkoły. Trzeci wniosek jest dla nas kluczowy, a chodzi o taką lokalną perełkę i jeden z dwóch zabytków gminy Komprachcice. Jest to park dworski, który należał do PGR. Zakres prac jest tam duży – powiedział Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic.

Na dofinansowanie trzech zadań z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych liczy też gmina Kietrz.

- Ubiegamy się o 850 tysięcy złotych na remont i przebudowę chodników oraz dróg wewnętrznych na popegeerowskim osiedlu w Pilszczu. Podobne zadanie chcielibyśmy przeprowadzić na ul. Głowackiego w Kietrzu. Tu ubiegamy się o blisko 935 tysięcy złotych. Najbardziej kosztowne przedsięwzięcie, o które wnioskujemy, jest to budowa kanalizacji sanitarnej, przepompowni ścieków w Krotoszynie. Na ten cel chcemy pozyskać ponad milion złotych – powiedziała Dorota Przysiężna – Bator, burmistrz Kietrza.

Po transformacji ustrojowej PGR Kietrz nie podzielił losu innych państwowych gospodarstw, które zlikwidowano i rozsprzedano, co doprowadziło do degradacji ekonomicznej i społecznej tych obszarów wiejskich. Pracownicy nie zgodzili się na podział majątku i jego prywatyzację. Od 1993 roku PGR Kietrz jest spółką Skarbu Państwa.
Z Leonardem Pietruszką rozmawia Jan Poniatyszyn
Z Dorotą Przysiężną – Bator rozmawia Jan Poniatyszyn

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »