Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Mateusz Filipowski i Jolanta Pałosz, wiceprezesi…
2021-02-19, 19:28 Autor: Jan Poniatyszyn

Mateusz Filipowski i Jolanta Pałosz, wiceprezesi spółki Wodociągi i Kanalizacja Opole, o inwestycjach tej firmy komunalnej oraz opłatach za wody opadowe i roztopowe

Jolanta Pałosz i Mateusz Filipowski, wiceprezesi spółki Wodociągi i Kanalizacja Opole [zdj. Radio Opole]
Jolanta Pałosz i Mateusz Filipowski, wiceprezesi spółki Wodociągi i Kanalizacja Opole [zdj. Radio Opole]
Domowe rachunki mieszkańców Opola zwiększy opłata za utraconą retencję nazywana potocznie „podatkiem od deszczu”. Obowiązek ten wynika z ustawy o Prawie wodnym.
- Opłata za wody opadowe i roztopowe uchwalona została przez radę miasta w sierpniu ubiegłego roku. Wodociągi opolskie od początku tego roku taką opłatę naliczają. Wysyłamy do wszystkich naszych mieszkańców podłączonych do kanalizacji deszczowej oświadczenia. Na ich podstawie będziemy mogli ilość tych powierzchni. Przemnożymy to przez stawkę ustaloną przez radę miasta, czyli 21 groszy za metr sześcienny, i wyjdzie nam opłata miesięczna. Wysłaliśmy ponad osiem tysięcy takich oświadczeń. Ważne jest, aby jak najszybciej takie oświadczenie do spółki odesłać, bo i tak naliczamy tę opłatę od pierwszego stycznia. Zależy ona od powierzchni dachu, nawierzchni uszczelnionej, czyli betonowej, asfaltowej, kamiennej, czy nawierzchni nieprzepuszczalnej. Współczynnik spływu dla tych powierzchni jest różny. Najwięcej jest dla dachu, ponieważ sto procent powierzchni dachu jest brane do tej opłaty. Wtedy na podstawie wzoru obliczamy roczną ilość odprowadzanych wód. Żeby zminimalizować opłatę, musimy udowodnić, że woda spadająca na naszą posesję nie zawsze spada na powierzchnie utwardzone – wyjaśnił Mateusz Filipowski, wiceprezes spółki Wodociągi i Kanalizacja Opole.

Opłata pobrana za wody opadowe i roztopowe trafia do PGW Wody Polskie. W programie pytaliśmy też o opłaty mieszkańców Opola za pobór wody i odprowadzane ścieki.

- Nasz woda jest jedną z najlepszych w Polsce. Opłata dla mieszkańców jest minimalna. Cena zmieniła się 28 października. Dla odbiorców indywidualnych wynosi 3,96 gr za metr sześcienny. Średnio na gospodarstwo domowe jest to miesięcznie ok. 30 złotych. Również zmieniła się cen za ścieki bytowe. Jest to 5,97 gr. za metr sześcienny – powiedziała Jolanta Pałosz, wiceprezeska spółki Wodociągi i Kanalizacja Opole.

W tym roku spółka WiK Opole zaplanowała wydatkowanie 12 mln złotych na rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej w tym mieście.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »