Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Krzysztof Śmiszek, poseł partii Wiosna i ks. Joachim…
2021-02-05, 19:06 Autor: Jan Poniatyszyn

Krzysztof Śmiszek, poseł partii Wiosna i ks. Joachim Kobienia, rzecznik opolskiej kurii o przekazywaniu ziemi Kościołowi katolickiemu

Ks. Joachim Kobienia, rzecznik opolskiej kurii oraz Krzysztof Śmiszek, poseł partii Wiosna [zdj. Radio Opole]
Ks. Joachim Kobienia, rzecznik opolskiej kurii oraz Krzysztof Śmiszek, poseł partii Wiosna [zdj. Radio Opole]
Na Opolszczyźnie za rządów różnych ugrupowań politycznych przekazano na rzecz związków wyznaniowych w sumie 3486 hektarów ziemi. Do rozpatrzenia pozostają 154 wnioski pochodzące ze strony Kościoła katolickiego.
- Od 30 lat mamy do czynienia z haniebnym procederem. Proszę mi wybaczyć te emocjonalne słowa. Przepis w ustawie o stosunku państwa do Kościoła katolickiego daje możliwość - tylko temu kościołowi, w przeciwieństwie do innych związków wyznaniowych – ubiegania się o grunty jako rekompensatę za zimie pozostawione na Kresach Wschodnich. Okazuje się, że województwo opolskie i dolnośląskie przodują jeśli chodzi o rozdawnictwo tej ziemi. Obecnie procedowanych jest 3,5 tys. hektarów w województwie opolskim, o które upomniał się Kościół katolicki. Ten przepis stał się karykaturą przepisu. Spowodował, że parafie, diecezje, zakony, czy seminaria duchowne wyciągają rękę po publiczną ziemię. Przepis pozwalał na nabywanie od 15 do 50 hektarów. Co robi Kościół katolicki? Nabywa 15, 50 hektarów ziemi, którą sprzedaje i wyciąga rękę po kolejne grunty. To jest skandal absolutny. W ten sposób od 1991 roku pozbyto się 76 tys. hektarów ziemi w całej Polsce. Trzeba powiedzieć dość, stop drenowaniu publicznej kasy, majątku przez podmioty Kościoła katolickiego – powiedział Krzysztof Śmiszek, poseł partii Wiosna.

Zdaniem ks. Joachima Kobieni, rzecznika opolskiej kurii, Krzysztof Śmiszek mija się z prawdą. Wykazuje też dużą ignorancję w znajomości podstawowych faktów historycznych oraz państwowego prawa.

- Tu nie chodzi o jakąś rekompensatę ziemi utraconej na wschodzie, ale o mienie, które zabrano po drugiej wojnie światowej parafiom, diecezjom przez komunistyczne władze. W ramach zmian ustrojowych państwo polskie zdeklarowało wolę przynajmniej częściowego naprawienia tych konfiskat, które były bezprawne. Dlatego w ustawie pojawił się zapis o 15 hektarach ziemi rolnej dla każdej parafii i 50 hektarach dla diecezji, seminarium i to jednorazowo. W naszej diecezji z tego prawa skorzystała blisko połowa parafii. Beneficjentami takich zarządzeń były także inne kościoły, m.in. prawosławny, ewangelicko-augsburski, czy gminy żydowskie – powiedział Joachim Kobienia.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »