Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Krzysztof Śmiszek, poseł partii Wiosna i ks. Joachim…
2021-02-05, 19:06 Autor: Jan Poniatyszyn

Krzysztof Śmiszek, poseł partii Wiosna i ks. Joachim Kobienia, rzecznik opolskiej kurii o przekazywaniu ziemi Kościołowi katolickiemu

Ks. Joachim Kobienia, rzecznik opolskiej kurii oraz Krzysztof Śmiszek, poseł partii Wiosna [zdj. Radio Opole]
Ks. Joachim Kobienia, rzecznik opolskiej kurii oraz Krzysztof Śmiszek, poseł partii Wiosna [zdj. Radio Opole]
Na Opolszczyźnie za rządów różnych ugrupowań politycznych przekazano na rzecz związków wyznaniowych w sumie 3486 hektarów ziemi. Do rozpatrzenia pozostają 154 wnioski pochodzące ze strony Kościoła katolickiego.
- Od 30 lat mamy do czynienia z haniebnym procederem. Proszę mi wybaczyć te emocjonalne słowa. Przepis w ustawie o stosunku państwa do Kościoła katolickiego daje możliwość - tylko temu kościołowi, w przeciwieństwie do innych związków wyznaniowych – ubiegania się o grunty jako rekompensatę za zimie pozostawione na Kresach Wschodnich. Okazuje się, że województwo opolskie i dolnośląskie przodują jeśli chodzi o rozdawnictwo tej ziemi. Obecnie procedowanych jest 3,5 tys. hektarów w województwie opolskim, o które upomniał się Kościół katolicki. Ten przepis stał się karykaturą przepisu. Spowodował, że parafie, diecezje, zakony, czy seminaria duchowne wyciągają rękę po publiczną ziemię. Przepis pozwalał na nabywanie od 15 do 50 hektarów. Co robi Kościół katolicki? Nabywa 15, 50 hektarów ziemi, którą sprzedaje i wyciąga rękę po kolejne grunty. To jest skandal absolutny. W ten sposób od 1991 roku pozbyto się 76 tys. hektarów ziemi w całej Polsce. Trzeba powiedzieć dość, stop drenowaniu publicznej kasy, majątku przez podmioty Kościoła katolickiego – powiedział Krzysztof Śmiszek, poseł partii Wiosna.

Zdaniem ks. Joachima Kobieni, rzecznika opolskiej kurii, Krzysztof Śmiszek mija się z prawdą. Wykazuje też dużą ignorancję w znajomości podstawowych faktów historycznych oraz państwowego prawa.

- Tu nie chodzi o jakąś rekompensatę ziemi utraconej na wschodzie, ale o mienie, które zabrano po drugiej wojnie światowej parafiom, diecezjom przez komunistyczne władze. W ramach zmian ustrojowych państwo polskie zdeklarowało wolę przynajmniej częściowego naprawienia tych konfiskat, które były bezprawne. Dlatego w ustawie pojawił się zapis o 15 hektarach ziemi rolnej dla każdej parafii i 50 hektarach dla diecezji, seminarium i to jednorazowo. W naszej diecezji z tego prawa skorzystała blisko połowa parafii. Beneficjentami takich zarządzeń były także inne kościoły, m.in. prawosławny, ewangelicko-augsburski, czy gminy żydowskie – powiedział Joachim Kobienia.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »