Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Janusz Kowalski o polityce energetycznej, Nowym Polskim…
2021-02-04, 09:18 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Janusz Kowalski o polityce energetycznej, Nowym Polskim Ładzie i reformie Kodeksu spółek handlowych

Janusz Kowalski o reformie Kodeksu spółek handlowych
- Solidarna Polska broni suwerenności energetycznej, a odejście od własnego surowca, jakim jest węgiel, na rzecz gazu oznacza konieczność importowania gazu z Rosji, więc uzależnienie od Władimira Putina - powiedział w Porannej Loży Radiowej Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych i poseł Solidarnej Polski, wyjaśniając dlaczego ministrowie tej partii nie poparli "Polityki energetycznej Polski do 2040 roku”.
- Przypominam, że w 2019 roku Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów z programem, który jasno stwierdzał, że nie ma zgody na to, żeby w UE przyjmować programy, które zaostrzają politykę klimatyczną i uderzają w polskie bezpieczeństwo - dodał. Zaznaczył też, że zgoda na niemiecki Green Deal, zaostrzenie do 55% celów redukcyjnych wprost uderzają w województwo opolskie. - Elektrownia Opole miałaby za chwilę przestać funkcjonować, uderza też w Azoty w Kędrzierzynie-Koźlu. Chemia płaci najwyższe stawki za uprawnienie do emisji CO2 - koszty wzrosły o 50% w ciągu ostatnich 14 miesięcy, a to powoduje, że jest coraz mniej pieniędzy w takich firmach. Kolejna rzecz to cementownie - taki energochłonny przemysł będzie się zwijał, bo nie wytrzyma konkurencji.
- Solidarna Polska jest za częściową transformacją energetyczną w oparciu o polski węgiel. Jeśli chcemy dbać o czyste powietrze, to inwestujmy w instalacje, które będą wyłapywały CO2, ale nie walczmy z surowcem.

Rozmawialiśmy także o przygotowywanym przez rząd programie Nowy Polski Ład. Zaakceptowany już został przez kierownictwo PiS, ustalana jest data jego prezentacji.

- Nie znam takiego programu jak Nowy Polski Ład - stwierdził wiceminister Janusz Kowalski. - Ani PiS, ani Porozumienie ani moja partia Solidarna Polska, a my zapewniamy większość dla rządu, nie omawiała żadnego szczegółowego rozwiązania związanego z nowym programem.

Mariusz Gosek skierował interpelację dotyczącą realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zwanej Planem Morawieckiego z 2017 roku.
- Rozumiem intencje pana posła w taki sposób, że wiarygodność jest wartością, która zawsze była na sztandarach Zjednoczonej Prawicy. Skoro dzisiaj obowiązuje Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, skoro obiecaliśmy Polakom osiągnięcie pewnych wskaźników, to rozumiem, że pan poseł chce te wskaźniki poznać - mówił Janusz Kowalski.

Poruszyliśmy także temat reformy Kodeksu spółek handlowych.
- To największa reforma systemowa od 20 lat. Chcemy wprowadzić najnowocześniejsze przepisy prawa koncernowego i holdingowego, które pozwolą jeszcze szybciej rozwijać się - wyjaśnił gość Poranne Loży Radiowej.
Prace nad reformą dobiegają końca, trwają ostatnie uzgodnienia z resortami na poziomie KPRM.

Zobacz także

2021-04-14, godz. 13:22 Piotr Bujak o tym jak Głogówek chce upamiętnić powstania śląskie i polskich bohaterów oraz o budżecie gminy - Wczoraj do późnych godzin wieczornych trwała komisja wspólna i dyskutowaliśmy. Większych kontrowersji nie budzi kwestia nazwania ronda im. Powstańców… » więcej 2021-04-14, godz. 09:16 Violetta Porowska o Narodowym Planie dla Chorób Rzadkich, Rzeczniku Praw Obywatelskich i decyzji sądu w sprawie Polska… - Jestem zbudowana ostatnimi miesiącami, bo prace przyśpieszyły - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Violetta Porowska, poseł PiS i przewodnicząca parlamentarnego… » więcej 2021-04-13, godz. 21:02 Bartosz Świątkowski, archeolog i Aleksander Devosges Cuber, dyrektor Muzeum Regionalnego w Głogówku, o poszukiwaniach… W powiecie prudnickim ruszyły badania archeologiczne. Prowadzono są w okolicach Głogówka i Prudnika. Celem tej eksploracji jest znalezienie pozostałości… » więcej 2021-04-13, godz. 19:30 Płk Artur Koczerba, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Opolu, o inwestycjach w placówkach penitencjarnych oraz… Nowego dyrektora ma Służba Więzienna na Opolszczyźnie. Na to stanowisko powołał go minister sprawiedliwości. Płk Artur Koczerba służbę w więziennictwie… » więcej 2021-04-13, godz. 13:42 "Co tam Panie w polityce?" prowadzą Aneta Skomorowska-Kobza i Piotr Gociek - Odnoszę wrażenie, ze zostałem okradziony przez PSL- stwierdził lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. Według niego była umowa, że pewna część subwencji, ok… » więcej 2021-04-13, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, Święcie Chrztu Polski oraz aktualnej… - To bardzo ważny dzień szczególnie dla młodego pokolenia - powiedział w Porannej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o Dniu Pamięci Ofiar… » więcej 2021-04-12, godz. 19:37 Jerzy Czerwiński, senator PiS, o podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza i relacjach z Rosją W sobotę obchodzona była 11 rocznica katastrofy smoleńskiej. W 2016 roku Antoni Macierewicz powołał podkomisję smoleńską. W ostatnich dniach zaprezentowano… » więcej 2021-04-12, godz. 13:18 Marcelina Zawisza o szczepionkach, projekcie „Zdrowa Praca”, Opolskim Zespole Parlamentarnym i wpisie Krystyny Pawłowicz… Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że do końca II kwartału wykonanych zostanie 20 mln szczepień. Czy zdaniem Poseł Zawiszy to możliwe? - Myślę… » więcej 2021-04-12, godz. 09:39 Marcin Ociepa, poseł ziemi opolskiej i wiceprezes Porozumienia o rozmowach z Pawłem Kukizem, Zjednoczonej Prawicy, Nowym… - Rozmowy z Pawłem Kukizem są cały czas prowadzone, dotyczą porozumienia programowego w wybranych aspektach i jest bardzo blisko konsensus - powiedział w… » więcej 2021-04-09, godz. 17:41 Magdalena Donimirska-Wodzicka, prezes Stadniny Koni Moszna i Eligiusz Jędrysek, prezes Klubu Turystyki Kolarskiej KTUKOL… Z wielu form rekreacji można skorzystać na Opolszczyźnie. Wśród nich są wypoczynek w siodle oraz turystyka piesza i rowerowa. Zachęcają do tego ośrodki… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »