Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Bogdan Tomaszek, radny opolskiego sejmiku o deficycie…
2021-02-03, 18:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Bogdan Tomaszek, radny opolskiego sejmiku o deficycie klastrów przemysłowych na Opolszczyźnie

Bogdan Tomaszek [fot. Łukasz Fura]
Bogdan Tomaszek [fot. Łukasz Fura]
Słabą stroną Opolszczyzny są klastry, czyli skupiska wzajemnie powiązanych firm o podobnym profilu działalności. Lokalne przedsiębiorstwa nie wykorzystują potencjału, jaki mają w regionie. W Unii Europejskiej firmy zrzeszone w takich sieciach współpracy zatrudniają 20 procent pracowników.
- Przedsiębiorstwa konkurują ze sobą, ale również szukają takich obszarów, gdzie mogą współpracować. Tam gdzie jest klaster, tam jest jakaś myśl przewodnia i wspólny biznes dla firm, które w tym klastrze uczestniczą. W dużej mierze te klastry powstały w Polsce po roku 2015. W naszym regionie instytucje otoczenie biznesu zainicjowaliśmy w 2004 roku. Dotyczyło to inkubatorów przedsiębiorczości, parków przemysłowych i klastrów. Według rozeznania branż w regionie wychodziło nam wówczas, że można utworzyć 11 takich inicjatyw klastrowych. Pierwszym, który działał był Śląski Klaster Drzewny. Potem był klaster energetyczny, informatyczny. W planach było utworzenie klastra w przetwórstwie rolno-spożywczym. Wtedy w każdym powiecie była jakaś znacząca fabryka. Nie wykorzystano tego potencjału, którym byli też ludzie zatrudnieni w tych firmach – powiedział Bogdan Tomaszek, jeden z inicjatorów tworzenia klastrów na Opolszczyźnie.

Jaka jest dzisiaj pozycja Opolszczyzny na krajowej mapie klastrów?

- Nie istniejemy. W ubiegłym roku ukazało się opracowanie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, a dotyczyło polityki klastrowej po 2020 roku. Scharakteryzowano obecny stan, wyzwania na przyszłość oraz jakie jest wsparcie rządu. W tym zestawieniu nie ma nas wśród klastrów kluczowych, które mają państwowe wsparcie. Dofinansowanie projektów może wynieść do 10 mln złotych, a chodzi m.in. o gospodarkę niskoemisyjną i rozwój kadrowy. Przykro powiedzieć, ale nas tam nie ma – stwierdził w programie Bogdan Tomaszek.

Klastry nie mogą skutecznie pomagać firmom bez współpracy z samorządami. Jak to wygląda na Opolszczyźnie?

- W 2011 roku mieliśmy dziewięć klastrów zalążkowych. Na ich rozwój były do pozyskania pieniądze w perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2007-2013. Wymagany był udział własny firm, które były w tych naszych inicjatywach klastrowych. Ale nie kwapiły się one, aby wyłożyć swoje pieniądze. Wtedy wystąpiliśmy, aby sejmik województwa wsparł taką inicjatywę. Nie było odzewu i tak to wszystko śmiercią naturalną poumierało. Jak popatrzeć na województwa ościenne to tych klastrów trochę tam jest. Samorząd województwa może tylko wspomóc inicjatywy klastrowe, ale główne skrzypce powinni grać przedsiębiorcy – podsumował Bogdan Tomaszek.

Zobacz także

2021-11-09, godz. 10:46 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o wyborach wewnętrznych w partii, zarządzie regionu opolskiego oraz tym, czy… - Dziękuje za kolejny kredyt zaufania, przy jednym głosie wstrzymującym się - powiedział poseł Witold Zembaczyński przewodniczący Nowoczesnej na Opolszczyźnie… » więcej 2021-11-08, godz. 17:09 Stanisław Niewiński o badaniach nad klasyczną chińską myślą polityczną w kontekście wpływu na współczesne … Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Doktor… » więcej 2021-11-08, godz. 13:35 Katarzyna Czochara o migrantach szturmujących granicę, Polskim Ładzie i inwestycjach w opolskich samorządach, zmianach… - Sytuacja na granicy wschodniej jest naprawdę bardzo trudna. Powiem po raz kolejny krytyczne słowa w kierunku opozycji, kiedy ta sytuacja w ogóle się pojawiła:… » więcej 2021-11-08, godz. 09:00 Marcin Oszańca, nowy prezes PSL na Opolszczyźnie o "odbiciu" powiatu kluczborskiego, współpracy z Niemcami i Ślązakami… - Jeżeli chodzi o powiat kluczborski to widzę możliwość współpracy z opcją, która sprawuje władzę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Oszańca… » więcej 2021-11-05, godz. 19:17 "Młodzieżowa Loża Radiowa" o tym, że Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla Podczas konferencji klimatycznej COP 26 Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla. Jak ten ruch oceniają partyjne młodzieżówki, które… » więcej 2021-11-05, godz. 15:33 Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu o programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ułatwieniach dla start'upów… Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu mówił dziś o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który rozpocznie się w poniedziałek (08.11)… » więcej 2021-11-04, godz. 11:12 Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci… - Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown… » więcej 2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »