Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jarosław Wasik i Andrzej Czernik o programie pomocy…
2020-11-17, 14:35 Autor: Ireneusz Prochera

Jarosław Wasik i Andrzej Czernik o programie pomocy dla artystów i jego negatywnym odbiorze przez społeczeństwo

Jarosław Wasik i Andrzej Czernik o programie pomocy dla artystów i jego negatywnym odbiorze przez społeczeństwo
O kontrowersjach, jakie wzbudziła ogłoszona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego lista podmiotów działających w branży kulturalnej, które mają dostać wsparcie finansowe, mówił w programie Loża Radiowa, Jarosław Wasik, piosenkarz, kompozytor, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
Rozmówca Ireneusza Prochery wskazał m.in. powód, dla którego wysokie dotacje przyznane prywatnym firmom w ramach kolejnych tarcz antykryzysowych nie wzbudziły takich emocji jak te, które trafić mają m.in. do popularnych artystów.
-Działalność artystów jest bardziej upubliczniona. Ministerstwo opublikowało ile poszczególni artyści mają dostać. A wiadomo, że znani ludzie wzbudzają emocje. Na dodatek branża kulturalna funkcjonuje w mediach społecznościowych, w których burza się rozpętała, natomiast biznes- nie za bardzo! - tłumaczył Jarosław Wasik.
Pytał również czy artyści są gorsi niż wielkie firmy, które dostają w czasie pandemii pomoc?

-My tak bardzo byśmy chcieli być tacy jak na Zachodzie, mieć gwiazdy jak na Zachodzie. Tylko problem jest taki, że chcielibyśmy, by te gwiazdy mieszkały w małym, burym mieszkanku i jeździły rozklekotanym samochodem. A nie przeszkadza nam biznesmen jeżdżący samochodem za trzy miliony. Uspokójmy się i wykażmy większą empatią! - wzywał Jarosław Wasik


- To nie jest tajemnicą. W naszym przypadku to kilkadziesiąt tysięcy złotych wsparcia - ujawnił w Loży Radiowej Andrzej Czernik, dyrektor i twórca prywatnego Teatru Ekostudio z Opola, odnosząc się do listy podmiotów, które mają dostać pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podkreślał także, że w przeciwieństwie do instytucji kultury utrzymywanych przez samorządy, takie teatry jak Ekostudio muszą same zabiegać o środki na swoje utrzymanie. Stąd taka pomoc, jak obiecane wsparcie z ministerstwa, jest bardzo potrzebna, by przetrwać trudny czas. Dyrektor Czernik wyraził także wątpliwość, czy zamiast rekompensować utracone, ale hipotetyczne wpływy, nie powinno się ograniczyć wsparcia do jakiejś formy zapomogi, szczególnie dla ludzi kultury funkcjonujących bez etatu. Jego zdaniem, zrozumiałe są w takim kontekście wątpliwości opinii publicznej, która pyta czy artyści na co dzień zarabiający ogromne pieniądze, teraz, gdy nie pracują, mają nadal je otrzymywać?

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »